Projekty ogrodów - jak zaprojektować ogród samodzielnie, gdzie szukać gotowych projektów?

Zaplanowanie pięknego ogrodu to proces składający się z kilku etapów. Nie oznacza to jednak, że nie da się tego zrobić samodzielnie. Wręcz przeciwnie, istnieje kilka prostych sposobów zaaranżowania działki. Najważniejsze jest to, że są dostępne dla każdego. Podpowiadamy jak zdobyć projekty ogrodów przydomowych.

Gotowe projekty ogrodów

Projekty ogrodowe można zdobyć na cztery dość proste sposoby. Pierwszy i zarazem najłatwiejszy to zamówienie planu w profesjonalnym biurze projektowym. Tu jednak trzeba liczyć się z wysoką ceną, choć będziemy mieć pewność, co do wysokiej jakości projektu. Jeśli jednak nie interesuje nas ta droga, w uniknięciu kosztów pomoże kolejny sposób. Jest nim zaczerpnięcie pomysłów ze zdjęć innych ogrodów. 

Najciekawsze akcenty po prostu przenosimy na własną działkę. Trzecia metoda to samodzielne zaprojektowanie ogrodu. Podstawa to dokładne mierzenie działki i rozrysowanie na kartce. Ostatnią możliwością jest użycie darmowego lub płatnego programu komputerowego. Na początek zajmiemy się sprawdzonymi pomysłami.

Ciekawe aranżacje ogrodów można znaleźć oczywiście w internecie. Nie tylko zdjęcia roślin, ale też ich rozmieszczenia i wykorzystania. Warto odwiedzić stronę https://fajnyogrod.pl/. Tam poza fotografiami natrafimy na cenne porady. Dowiemy się na przykład jak stworzyć wrzosowisko wokół domu. Popularnym rozwiązaniem jest też ogród pełen ziół. To nadal nie wszystko, co możemy bez problemu odnaleźć. Jeśli chcemy dowiedzieć się gdzie rozmieścić altany czy pergole to tam znajdziemy odpowiedź. Tak jak na pytanie jak wyglądają aranżacje ogrodów o niewielkich rozmiarach. To są gotowe pomysły, wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Zazwyczaj gotowe projekty ogrodów przydomowych dość dużo kosztują. Choć trzeba przyznać, że biura zajmujące się tego typu usługami mają dość elastyczny cennik. Mimo tego nie każdy chce inwestować w plan ogrodu. Tu z pomocą ponownie przychodzi internet. Można, bowiem w nim znaleźć bezpłatne i gotowe projekty ogrodów. Niejednokrotnie w formie przejrzystej grafiki. Jest to bardzo szybkie rozwiązanie. Nie zawsze jednak będziemy w stanie dopasować koncepcję do powierzchni, którą dysponujemy. Do tego trzeba dowiedzieć się czy gotowe projekty ogrodów, z których korzystamy nie są objęte prawami autorskimi.

Samodzielne wykonane projekty ogrodowe

Projekty ogrodów przydomowych można też oczywiście wykonać samodzielnie. Trzeba to jednak poprzedzić przemyśleniem pewnych kwestii. Pierwsza to zastanowienie się nad przeznaczeniem ogrodu. Czy skupimy się na uprawie drzew owocowych lub warzyw czy chodzi bardziej o sferę dekoracyjną? Czy będzie to miejsce relaksu czy aktywnego wypoczynku? Musimy też określić ile czasu poświęcimy na pielęgnację roślin. Od tego zależy ile gatunków posadzimy. Na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania dopasujemy plan ogrodu do naszych potrzeb. Następnie przechodzimy do mierzenia działki i rozrysowania na kartce rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Nowoczesne technologie są dużym ułatwieniem w niemal każdej dziedzinie życia. W interesującym nas zagadnieniu również pojawiła się taka nowinka. Jest nią program do projektowania ogrodów. W internecie znajdziemy kilka rodzajów takiego oprogramowania. Z wersji dla amatorów można korzystać online lub zainstalować na dysku komputera. Program do projektowania ogrodów a konkretnie korzystanie z niego jest najczęściej objęte abonamentem. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z opcji testowej. To w zupełności wystarczy by stworzyć plan ogrodu.

Dużą popularnością wśród amatorskich ogrodników cieszą się aplikacje GardenPuzzel, My Green Space, Zaprojektuj Ogród czy też Garden Composer. Każdy wymieniony program do projektowania ogrodów daje użytkownikowi wiele możliwości. Na przykład po wprowadzeniu wymiarów działki, oprogramowanie dokładnie wyliczy powierzchnię użytkową. Do tego dochodzi ogromna liczba wirtualnych roślin i dodatków takich jak meble i dekoracje. Z taką bazą aranżacje ogrodów nie sprawiają większych trudności. Wszystkie elementy z łatwością umieścimy na schemacie. Po zakończonej pracy program do projektowania ogrodów stworzy wizualizację koncepcji.

Projekty ogrodowe – kilka przydatnych wskazówek

Niezależnie od tego, którą metodą wykonujemy projekty ogrodów przydomowych trzeba pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsza ważny jest umiar, tak pod kątem roślin jak i dekoracji. Lepiej postawić na mniej elementów i ładnie je skomponować. Duże nagromadzenie wszystkiego, co wpadnie nam pod rękę zazwyczaj nie wygląda estetycznie. W naszym ogrodzie mogą pojawić się rośliny wymagające wzmożonej pielęgnacji. Należy rozmieścić je tak by mieć do nich łatwy dostęp. Ważne jest też wybranie dobrego miejsca da drzew i krzewów. Gdy się rozrosną będą potrzebowały przestrzeni.

Projekty ogrodowe uwzględniają oczywiście kolorowe kwiaty. W ich rozmieszczaniu również należy kierować się pewnymi zasadami. Po pierwsze aranżacje ogrodów zakładają, że koło siebie sadzi się gatunki o zbliżonej wysokości. Jeśli jednak sadzimy kwiaty o różnej wielkości to te wyższe umieszczamy z tyłu. Wtedy są tłem dla tych niższych. Co zrobić by nasza działka była kolorowa przez cały okres wegetacji? Plan ogrodu powinien uwzględniać gatunki o różnym terminie kwitnienia. Do tego przestrzenie pomiędzy kwiatami wieloletnimi można zagospodarować okazami jednorocznymi. Właśnie w taki sposób powstają najpiękniejsze projekty ogrodowe.