Projekty tarasów - sprawdzone pomysły na taras - sprawdź!

Taras to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu. Szczególnie, gdy jest otoczony cieszącą oko roślinnością. Każdy właściciel domu może zaaranżować taki zakątek. Wystarczy tylko dobry pomysł na taras. Na szczęście nie trzeba wymyślać wszystkiego od początku do końca. Istnieje, bowiem kilka sposobów na projektowanie tarasów.

Projekty tarasów

Projektowanie tarasów to dość trudny proces, więc najlepiej wpleść go w budowę domu. Nie oznacza to jednak, że nie da się zaaranżować tego miejsca przy istniejącym budynku. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zatrudnienie biura projektowego. Jego pracownicy wykonają plan na podstawie oczekiwań klienta. Zaproponują materiału do wykonania tarasu i miejsce, w którym się znajdzie. Dodatkowo projekt będzie zawierał kosztorys inwestycji, rysunek techniczny wraz z opisem, komputerową wizualizację. Niektóre firmy oferują od razu wykonanie tarasu. Jednakże wiąże się to z kosztami. Projekty tarasów średniej wielkości kosztują od 300 do około 2000 zł.

Nowoczesne tarasy lub ich tradycyjne wersje można też zaprojektować samodzielnie. Trzeba tylko przemyśleć kilka ważnych kwestii. Po pierwsze konstrukcja musi pasować do ogólnego wyglądu budynku. Warto, więc zwrócić uwagę, jakie elementy dominują w elewacji. Czy jest to drewno, kamień a może cegła w ciekawych odmianach. Kolejna kwestia to miejsce, w którym ma stanąć taras. Czy będzie to grunt, płyta stropowa czy też wylewka betonowa. Ważny jest też wybór materiału na wykonanie powierzchni.

Już po wykonaniu projektu, ostatnimi krokami będzie dobranie mebli oraz oczywiście roślin. Przypomina to nieco projektowanie ogrodów. Pomysł na taras a konkretnie jego aranżację powinien być spójny. Wszystkie elementy muszą się ze sobą komponować. Zatem roślinność w ogrodzie i na tarasie powinna się uzupełniać. Jeśli zaś chodzi o meble to, je dopasowuje się do stylu architektonicznego. Tu możliwości jest bardzo dużo i wrócimy do nich nieco później.

Projektowanie tarasów – wybór odpowiedniego miejsca

Pomysł na taras i jego wykonanie w dużej mierze jest uzależnione od architektury budynku. Na przykład, jeśli dom ma podcień lub sporą niszę, te zakątki można z powodzeniem przekształcić w taras. To sprawdzone rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze daje naturalne zadaszenie. Bardzo łatwo da się doprowadzić tam oświetlenie. Półotwarta przestrzeń jest osłonięta przed wiatrem. Część tarasu można wysunąć poza obrys budynku. Dzięki temu jeden fragment będzie nasłoneczniony a drugi nie. Bardzo podobnie jest w przypadku tarasu pod balkonem. Tu jednak zadaszenie będzie raczej niewielkie.

Niektóre domy powstają na planie litery „L”. Takie rozłożenie pomieszczeń pozwala na wkomponowanie tarasu w bryłę budynku. Ściany domu chronią przed wiatrem i nie jest to ostatnia zaleta. Takie umiejscowienie tarasu jest korzystne, ponieważ może prowadzić do niego kilka wyjść. Tak zaprojektowaną część domu można też zadaszyć. Warto wykorzystać do tego na przykład pergolę przeciwsłoneczną. Z dużą łatwością się ją rozkłada i składa w zależności od potrzeb.

Kolejne sprawdzone rozwiązania to tarasy umieszczone nad garażem lub innym pomieszczeniem w domu. Wtedy są silnie połączone z domem, przez co jest to opcja dla ludzi posiadających ograniczony teren. Ustawienie ciekawych roślin w takim miejscu zrekompensuje brak ogrodu. Podobnie jest w przypadku tarasu, który spełnia też rolę ganku. On też daje ciekawe możliwości aranżacyjne. To jeszcze nie koniec interesujących propozycji.

Ciekawym rozwiązaniem są tarasy położone na gruncie, wychodzące bezpośrednio na ogród. Są połączone z domem jednym wyjściem i zazwyczaj nie mają zadaszenia. Ustawia się na nich parasole i meble ogrodowe. Ich wykonanie nie będzie sprawiać większych trudność. Nie trzeba tu montować żadnych balustrad ani schodów. W związku z tym koszty inwestycji nie będą duże. To największy atut tego popularnego rozwiązania.

Nowoczesne tarasy – wybór materiałów

Projekty tarasów obejmują wybór materiału, z którego powstanie nawierzchnia. Możliwości jest wiele, więc z łatwością dopasuje się budulec do architektury domu. Bardzo dużą popularnością cieszy się kostka brukowa. W sprzedaży są rozmaite wzory, kolory i faktury. Podstawą są klasyczne, szare kostki odznaczające się dużą wytrzymałością. Jednakże występują też wersje fakturowane lub dwuwarstwowe, wzbogacane piaskiem granitowym lub bazaltem. Tego typu budulec jest najlepszy do tworzenia tarasów na gruncie.

Kolejną opcją do wyboru są płyty wykonane z różnych materiałów. Tu też króluje beton posiadający rozmaite wzory, kolory i faktury. Jeśli jednak kogoś nie zadowala tradycyjna szarość może pokusić się o płyty wykonane z naturalnego kamienia. Są droższe, lecz wyglądają znacznie lepiej. Oprócz nich w sprzedaży jest też bruk klinkierowy. Każdy z wymienionych budulców nadaję się i na tarasu położone na gruncie i te umiejscowione na wylewce betonowej.

Cały czas w modzie są tarasy w całości wykonane z drewna. Montuje się je na legarach, co sprawia, że mogą znajdować się na gruncie, wylewce betonowej i innych miejscach. Zawsze wyglądają ładnie, szczególnie, gdy drewno ma pochodzenie egzotyczne. Dobrze komponują się z różnymi stylami aranżacji. Jedyną wadą jest konieczność cyklicznego impregnowania desek. Tylko wtedy będą mogły posłużyć przez długi.

Nowoczesne tarasy powstają z desek kompozytowych. Jest to dobra alternatywa dla drewna. Kompozyt jest wytrzymały i nie trzeba go impregnować. Zaletą jest też to, że deski mają różne wzory i kolory. Niejednokrotnie są też tańsze od klasycznego drewna. Za metr kwadratowy desek z kompozytu płaci się 200-300 zł. Co ważne jest to inwestycja na dłuższy czas.

Indywidualny pomysł na taras

Projekty tarasów to nie tylko lokalizacja i materiały do ich wykonania. Warto też zastanowić się nad wyborem mebli. Dopasowanie tych elementów nie jest wcale takie trudne. Nowoczesne tarasy świetnie wyglądają z meblami z technorattau lub takich tworzyw jak aluminium czy chromowany metal. Oba rodzaje są wytrzymałe i nie poddają się niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Liczne wzory sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Projektowanie tarasów w klasycznym stylu daje równie duże pole manewru. Można zdecydować się na zawsze popularne meble drewniane. Jeśli jednak chcemy czegoś innego polecane jest wyposażenia rattanowe lub też wiklinowe. W zasadzie w tej kategorii każdy wybór okaże się właściwy.

Taras nie byłby kompletny bez dekoracji w postaci roślin. Wybieranie gatunków przypomina nieco projektowanie ogrodów. Do dyspozycji są ciekawe odmiany kwiatów jednorocznych bądź wieloletnich. Największą popularnością cieszą się petunie, begonie, pelargonie oraz nasturcje. Oprócz kwiatów na uwagę zasługują iglaki takie jak jałowce, tuje czy kosodrzewiny. Poza tymi standardowymi roślinami, na tarasach chętnie uprawia się zioła czy też niewielkie krzewy liściaste jak na przykład ostrokrzew.