Aloes - co warto wiedzieć o tej roślinie

Aloes - Aloe, to roślina, będąca jednoliściennym sukulentem liściowym, która należy do rodziny złotogłowowatych - Asphodelaceae. Do rodzaju zaliczanych jest około 550 gatunków. Wśród nich znajdziemy tutaj zarówno byliny, krzewy, drzewa, a nawet i liany. Rośliny te naturalnie występują w obszarze Półwyspu Arabskiego, Madagaskaru i Afryki, natomiast ich uprawa stała się popularna również w innych częściach świata.

Zanim przejdziemy do tego, jakie zastosowanie i właściwości ma wyciąg z aloesu, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się owa roślina. Otóż aloesy charakteryzują się nierozgałęzionymi lub rozgałęzionymi pędami, które zakończone są rozetą bardzo mięsistych liści, w których znajdziemy brązowawy lub żółtawy sok mleczny.

Oprócz tego liście te są bardzo często pokryte charakterystycznym woskowatym nalotem, a ich brzegi są kolczaste. Rozetki liści wyrastają od razu przy ziemi, przez co nie jesteśmy w stanie zauważyć pędów aloesu. Kwiaty aloesów są w postaci długiego okwiatu w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym, a czasami nawet dwubarwnym. Warto wiedzieć, że są one nektarodajne i zapylane przez ptaki. Rośliny te powtarzają kwitnienie, przez co łatwo możemy je odróżnić od agawy.

Aloes - dlaczego ma tak pozytywne opinie - właściwości i zastosowanie

Właściwości aloesu - co warto o nich wiedzieć

Aloes, tak samo, jak i sok z aloesu, jest bardzo znany i cieszy się świetnymi opiniami, o ile stosowany jest przy prawidłowym dawkowaniu. W przeciwnym razie możemy spotkać się z różnymi konsekwencjami złego stosowania naturalnego preparatu. Zobaczmy więc, jakie właściwości ma aloes, dzięki którym został nazwany jako idealny lek na żołądek.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że aloes może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jeśli chodzi o stosowanie wewnętrzne, pomaga nam on w polepszeniu funkcjonowania układu pokarmowego. Co więcej, przyspiesza on przemianę materii i reguluje pH w żołądku. Nie zapominajmy, że roślina ta ma również właściwości przeczyszczające, a także wspiera układ immunologiczny. Aloes może dodatkowo pomóc w oczyszczaniu się skóry, wątroby i nerek. Może on także pozytywnie działać na układ sercowo-naczyniowy.

Poza właściwościami, jakie ma aloes na wewnętrzną część naszego organizmu, musimy pamiętać o tym, jakie właściwości ma on na zewnętrzną część ciała człowieka. Stosowanie aloesu na skórę jest bardzo ważne, ponieważ ma on właściwości nawilżające, tonizujące, a także odświeżające. Co więcej, może on złagodzić podrażnienia i zregenerować naskórek. Dodatkowo aloes dzięki swoim właściwościom może także zmniejszyć stany zapalne, które rozwijają się w jamie ustnej lub spowodowane są ukąszeniami owadów. Nie można zapominać o tym, że zastosowanie aloesu na włosy może przyczynić się do ich wzrostu i wzmocnienia. Sprawdź także ten artykuł o właściwościach leczniczych aloesu.

Aloes - gdzie znajduje swoje zastosowanie

Sok aloesowy jest bardzo często stosowany z różnych powodów. Zacznijmy więc od tego, że ze względu na to, że stosowanie aloesu wspomaga przemianę materii, aloes stosowany jest przy odchudzaniu. Dodatkowo praktycznie wszystkim znane jest jego pozytywne działanie na żołądek. Pozytywny wpływ na pH żołądka może być wykorzystywany przy leczeniu wrzodów, stanów zapalnych układu pokarmowego, a także przy nieżycie żołądka.

Sok z aloesu w szklance oraz świeży cięty aloes, a także przeciwwskazania picia soku z aloesu
Sok z aloesu i jego właściwości, a także przeciwwskazania picia soku z aloesu

Sok aloesowy wykorzystuje się też przy zaparciach, ze względu na właściwości przeczyszczające. Dzięki wspieraniu układu immunologicznego pomaga nam on również w walce z bakteriami i wirusami. Sok z aloesu pomaga nam również wchłaniać szkodliwe toksyny, które wydalane są z naszego organizmu. Dodatkowo sok aloesowy zmniejszy poziom złego cholesterolu, a także ureguluje ciśnienie krwi.

Nie zapominajmy też o tym, że aloes może być stosowany na skórę, w szczególności skórę trądzikową, a także na wszystkie typy włosów. Aloes doskonale nawilży i odświeży naszą skórę, ale również złagodzi różnego rodzaju podrażnienia i przyspieszy gojenie się ran. Wspomoże także regenerację naszego naskórka.

Przeciwwskazania picia soku z aloesu - dlaczego nie można pić soku z aloesu

Przeciwwskazania picia soku z aloesu - kiedy powinniśmy uważać z sokiem aloesowym

Zanim zdecydujemy się na stosowanie soku aloesowego, wyciągu z aloesu, czy też jego miąższu, powinniśmy wiedzieć, że aloes nie powinien być stosowany w niektórych sytuacjach. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy wprowadzić go do swojej diety lub nawet stosować na skórę.

Otóż aloes, mimo tego, że wykazuje wiele właściwości leczniczych, powinien być używany pod kontrolą. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy chcemy stosować aloes długoterminowo. Musimy wiedzieć, że zbyt duże dawki aloesu w naszym organizmie mogą przyczynić się do tego, że ilość elektrolitów znacznie się zmniejszy.

Co więcej, sok z aloesu nie powinien być również stosowany, kiedy cierpimy na schorzenia nerek, a także jelit. Nie można go stosować w momencie, gdy mamy problem z hemoroidami. Dodatkowo aloes nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub dla kobiet, które karmią piersią. Jeśli chodzi natomiast o podawanie go młodzieży lub dzieciom, warto to skonsultować z lekarzem.

Dawkowanie miąższu i soku z aloesu - o czym warto pamiętać

Aloes dostępny jest w różnych formach. Jego dawkowanie jest szczególnie istotne przy stosowaniu na schorzenia wewnętrzne. Dlatego warto w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, jaka będzie decyzja lekarza na temat używania tego typu preparatów i jakie będą jego zalecenia.

Jeśli natomiast stosujemy sok z aloesu bądź innego rodzaju preparaty z tej rośliny na własną rękę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie są zalecenia na temat dawkowania na ulotce. Warto wiedzieć, że ilość aloesu nie powinna przekraczać 50 ml, jeśli zastosujemy go doustnie.

Pamiętajmy też o tym, że aloes powinien być podawany na godzinę przed posiłkiem. Co więcej, sok z aloesu nie powinien być przyjmowany w postaci zamiennika diety zróżnicowanej i nie może być przekraczana jego dawka. Te informacje są istotne, gdy chcemy zacząć leczenie tą rośliną.

ikona podziel się Przekaż dalej