Przędziorek chmielowiec - charakterystyka

Informacje dotyczące wyglądu przędziorka

Przędziorek chmielowiec, tak jak i przędziorek sosnowiec i owocowiec, to szkodniki roślin, które są w stanie bardzo uszkodzić nasze uprawy. Dlatego warto znać zarówno domowe sposoby, jak i chemiczne sposoby na przędziorka, by uprawa roślin nie była zagrożona tym szkodnikiem.

Przędziorek chmielowiec jest gatunkiem roztoczy z rodziny przędziorkowatych - Tetranychidae, którego łacińska nazwa brzmi Tetranychus urticae. Samice tego przędziorka mają owalny kształt i w zależności od warunków pogodowych, zmieniają swoją barwę. W lecie przebarwiają się na żółto-zielone barwy, natomiast w okresie zimowym ich barwa jest ceglastopomarańczowa. Mają zdolność do wytwarzania charakterystycznych pajęczynek. Samce z kolei mają romboidalny kształt i zdecydowanie widać różnice wielkości między samcem a samicą. Samce są dosyć mniejsze.

Największe szkodliwe działania wyrządzają larwy i dorosłe osobniki. Zimującym stadium tego pajęczaka jest zapłodniona samica, która chowa się w glebie. Jaja składane są na liściach, po ich dolnej stronie. Samice tego przędziorka są w stanie złożyć około 100 jaj. W zależności od warunków pogodowych, rozwój jaj trwa 1-3 tygodni. Przędziorek osiąga długość 0,4-0,6 mm długości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wełnowców w ogrodzie?

Przędziorek chmielowiec - jak żerują te szkodniki roślin?

Zacznijmy od tego, że zwalczanie przędziorka może być jeszcze trudniejsze w suchych warunkach i wysokich temperaturach. Takie warunki atmosferyczne bardzo sprzyjają występowaniu tych szkodników. Dlatego w okresie letnim i późno wiosennym, ochrona roślin będzie trudniejsza niż w innym okresie.

Przędziorek chmielowiec żeruje w taki sam sposób jak inne przędziorki. Przebija on swoim aparatem gębowym skórkę liścia i wysysa z niego sok. Spotykane są one na spodzie liści i w tamtym właśnie miejscu zaczynają powstawać małe i jasne plamki. W wyniku żerowania w następnym etapie, liście żółkną, a na koniec opadają. Poza mozaikowatymi i żółtymi plamami na liściach możemy zaobserwować również bardzo drobną i charakterystyczną pajęczynkę, która również występuje na spodniej stronie liści.

Bardzo narażone na ataki tego przędziorka są rośliny ozdobne, w tym rośliny doniczkowe i do uprawy w gruncie, ale także spotykany jest w truskawce, w malinach i innych roślinach sadowniczych i uprawnych. Niestety przędziorki bardzo szybko potrafią się przystosować, przez co nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że może on występować zarówno w szklarniach, jak i uprawach polowych. W szklarniach może pojawić się nawet kilka pokoleń, natomiast w ogrodzie i na polu pojawia się 3-5 pokoleń.

Przędziorek sosnowiec - charakterystyka

Informacje na temat szkodnika

Przędziorek sosnowiec, tak samo, jak przędziorek chmielowiec i przędziorek owocowiec, jest bardzo poważnym szkodnikiem atakującym nasze rośliny. Najczęściej spotykany jest on na iglakach, które są w naszym ogrodzie przydomowym. Dlatego podstawą przy uprawie iglaków jest wiedza na temat tego, jak wygląda zwalczanie przędziorka, które może wykorzystywać domowe sposoby, ale i te biologiczne i chemiczne sposoby na przędziorka.

Łacińska nazwa tego pajęczaka to Oligonychus ununguis. Mimo swoich bardzo małych rozmiarów porusza się on bardzo szybko. Można go zaobserwować na drzewach i krzewach iglastych, w tym na tujach i na świerku, w postaci malutkich bursztynowych jajeczek, bo właśnie w taki sposób zimuje.

Dojrzałe samice składają dwa rodzaje jaj. Pierwsze letnie, w kolorze jasnozielonym lub czerwonawym i znajdują się one u nasady igieł i na ich powierzchni. Drugie to jaja zimowe, które składane są od września aż do późnej jesieni. W ciągu roku może rozwinąć się aż 4-5 pokoleń przędziorka. Już pod koniec IV i w V wylęgają się z jajeczek larwy, żerujące na igłach aż do momentu osiągnięcia dorosłej formy. Ciekawe jest to, że w jednym czasie możemy zobaczyć zarówno jaja, larwy, jak i dorosłe osobniki. Dla swojej ochrony, przędziorki sosnowce wytwarzają pajęczynki, które widoczne są na zaatakowanych roślinach. Sprawdź także ten artykuł o sposobach zwalczania przędziorka na roślinach.

W jaki sposób żeruje przędziorek?

Przędziorek, obojętnie czy jest to owocowiec, sosnowiec czy też chmielowiec, żeruje w ten sam sposób. Swoim aparatem gębowym przebija skórkę liścia i wysysa z niej soki. Z tego powodu zauważalne są na igłach różne objawy, które można zobaczyć gołym okiem na roślinie.

Początkowo widoczne są mozaikowate żółto-brązowe przebarwienia na igłach. Igły powoli tracą swój naturalny kolor, a później brązowieją i opadają. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ przy dużej ilości szkodników drzewo może zacząć całkowicie obumierać. Dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona roślin.

Zdecydowanie najbardziej narażonymi na atak przędziorków roślinami są tuje i świerki. To właśnie na nich często przeprowadzane jest zwalczanie przędziorka. Warto wiedzieć, na jakich roślinach, jakie konkretnie objawy występują, dzięki czemu łatwiej będzie nam go rozpoznać i zacząć opryski.

Przędziorek sosnowiec na igłach oraz przędziorek chmielowiec i owocowiec, a także sposoby na zwalczanie przędziorka
Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie

W przypadku świerków pospolitych, serbskich i kłujących objawy możemy zauważyć wewnątrz korony i na pędach starszych. Jednak na młodych pędach widoczne są objawy u karłowych odmian świerka pospolitego np. 'Little Gem' i 'Nidiformis', a także w przypadku odmiany 'Conica'. Przy karłowym świerku białym i pospolitym igły zaczynają być brązowe od dołu ku górze, a świerk kłujący brązowieje od pnia do zewnętrznej części korony. Zarówno w przypadku tuj, jak i cyprysików na łuskach pojawiają się żółte i mozaikowate przebarwienia, przez które łuski robią się szare. Często można zobaczyć na roślinach również malutkie bursztynowe jajeczka i drobne pajęczynki.

Polecane opryskiwacze w super cenie!

Zwalczanie przędziorka - sposoby

Domowe sposoby na zwalczanie przędziorka

Przędziorek, bez względu na to, czy jest to przędziorek chmielowiec, przędziorek sosnowiec, owocowiec czy jeszcze inny gatunek tego szkodnika, może być zwalczany na różne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie domowych technik, które powinniśmy w miarę możliwości wykonać w pierwszej kolejności.

Jeśli na naszej roślinie zauważymy niewielką ilość szkodnika, to może wystarczyć przemycie liści letnią wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Spodnią stronę blaszki liściowej możemy posmarować olejem roślinnym, który nie uszkodzi jej, a spowoduje uduszenie się szkodników.

Możemy również wykonać mieszaninę z szarego mydła i denaturatu, którą spryskamy bardzo dokładnie całą roślinę, którą warto zawinąć spożywczą folią na kilka dni. Znakiem, że udały nam się opryski są ciemnoszare pozostałości po przędziorkach osadzone na folii. Kolejną możliwością jest wykonanie wyciągu z łusek cebuli lub ząbków czosnku, który odstrasza swoim zapachem te pajęczaki.

Na iglakach, przede wszystkim na tujach i na świerku możemy zacząć walkę z przędziorkami już w V, podkładając pod drzewa i krzewy białe płachty, na które po wstrząśnięciu roślinami zaczną opadać bardzo groźne szkodniki. Oczywiście nie wyeliminuje to ich w 100%, lecz na pewno zmniejszy to ich ilość.

Zwalczanie przędziorka - jakie są ekologiczne i chemiczne sposoby na walkę z tymi szkodnikami

Biologiczne zwalczanie przędziorka jest mniej szkodliwą dla otoczenia metodą, lecz wykorzystane zbyt późno może nie mieć prawidłowego efektu. Wykorzystuje się tutaj przede wszystkim środek, który zawiera w sobie dobroczynka szklarniowego - Phytoseiulus persimilis, a jest nim SPIDEX 2000.

Przędziorek zwalczany jest także środkami chemicznymi. Przy niewielkiej ilości tego szkodnika można użyć Polysect Ultra Hobby AL, natomiast w ogrodzie, przy większym porażeniu roślin, stosujemy preparaty: Polysect 005 SL, Karate Zeon 050 SC, Magnus 200 SC, Treol 770 EC oraz Promanal 60 EC.

Przy walce z przędziorkami bardzo istotną rolę odgrywa szczególna obserwacja roślin i wczesne zaobserwowanie objawów. Dzięki temu i dzięki systematyczności w opryskach poradzimy sobie z likwidacją bardzo poważnych i groźnych szkodników z naszych roślin w ogrodzie i domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny