Toaleta przenośna na działkę – podstawowe zalety takiego rozwiązania

Toaleta na działkę powinna być przede wszystkim wygodna w codziennym użytkowaniu. Pamiętajmy o tym, że w wielu ogródkach rekreacyjnych w naszym kraju nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Właśnie dlatego przenośne toalety na działkę to idealne rozwiązanie – podstawową zaletą takich sanitariatów jest brak konieczności podłączania do kanalizacji czy szamba. Ponadto toaleta przenośna na działkę zapewnia mobilność i możliwość łatwego przenoszenia w różne miejsca – jeśli np. po kilku miesiącach zdecydujemy się na przearanżowanie naszej przestrzeni rekreacyjnej, bez większego problemu będziemy mogli zmienić miejsce, w którym stoi nasze WC.

Jakie jeszcze zalety można wymienić? Jest to przede wszystkim brak konieczności zgłaszania do urzędu miasta. Jeśli jednak chcemy umieścić toaletę przenośną w Rodzinnym Ogródku Działkowym, powinniśmy zweryfikować możliwość zastosowania takiego rozwiązania w organach nadzorujących działki – będzie to zazwyczaj sekretariat ROD. W niektórych przypadkach nie będziemy mogli umieścić przenośnego WC na działce ROD – wszystko zależy od przepisów wewnętrznych, ustalanych przez zarząd takich ogródków działkowych.

Toalety przenośne na działkę – jakie wymagania z punktu prawnego powinny spełniać?

Toalety przenośne na działkę muszą być zgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi warunków technicznych. Zapisy obejmujące toalety na działkę, zarówno budowlaną, jak i rekreacyjną oraz ROD, znajdziemy w paragrafach od 34 do 38 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Czytamy tam, że toalety przenośne na działkę ze zbiornikiem na nieczystości mogą być umieszczone na obszarach, gdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Taka kabina sanitarna powinna mieć nieprzepuszczalne ściany i dno, system wentylacyjny na wysokości minimum 0,5 metra ponad poziomem terenu oraz zamykany otwór służący do opróżniania nieczystości.

Jeśli chodzi o zastosowanie toalety na działkę, gdzie teoretycznie jest dostęp do kanalizacji, wyjątkiem są tutaj m.in.: tereny zalewowe, tereny narażone na podtopienia oraz tereny podlegające szczególnej ochronie środowiska.

O czym należy pamiętać, sytuując toalety przenośne na działce?

Przed wyborem konkretnego miejsca, gdzie zostanie postawiona przenośna toaleta na działkę, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach z punktu prawnego, jeśli chodzi o jej usytuowanie. Przede wszystkim kabina sanitarna musi stanąć minimum 5 metrów od okien i drzwi budynków, w których mieszkają lub przebywają ludzie. Podczas planowania naszej przestrzeni wypoczynkowej powinniśmy pamiętać także o tym, że toaleta przenośna nie może być umiejscowiona bliżej niż 2 metry od granicy działki, chodnika czy ulicy.

Przenośna toaleta na działkę – kupić czy wynająć?

Zdecydowałeś już, że chcesz postawić toaletę przenośną na działce rekreacyjnej, ale nie wiesz, czy warto ją kupić, czy wynająć? Podstawową zaletą zakupu tego rodzaju kabin sanitarnych jest brak konieczności comiesięcznego opłacania kosztów wynajmu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zakupu to my jesteśmy odpowiedzialni za dbanie o jej stan techniczny i opróżnianie nieczystości. Jeśli zdecydujemy się na wynajem toalety na działkę (sprawdź na: https://wcserwis.pl/toaleta-na-dzialke/), np. w WC Serwis, to pracownicy firmy udostępniającej nam kabinę zajmą się jej czyszczeniem, a nawet mogą dostarczać niezbędne produkty sanitarne, np. papier toaletowy czy mydło!

Najpopularniejsze rodzaje toalet przenośnych na działkę

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów toalet przenośnych, które nadadzą się doskonale do zastosowania na działce rekreacyjnej. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się modele kompostujące i torfowe. Tego rodzaju rozwiązania są szczególnie doceniane za swoje aspekty ekologiczne – wszystkie nieczystości mogą zamienić się w nawóz do roślin, który z całą pewnością przyda się na działce. Pamiętajmy jednak, że w przypadku takich toalet przenośnych to my musimy pamiętać o ich serwisowaniu i dbaniu o czystość. O stan takich toalet dbają wykwalifikowani pracownicy, którzy zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem opróżniają nieczystości i uzupełniają brakujący papier toaletowy oraz mydło.

ikona podziel się Przekaż dalej