Przepisy na pyszne przetwory z produktów Twojego ogrodu
Dla posiadaczy ogrodów praca w przetwarzaniu plonów trwa nieprzerwanie od lata aż do późnej jesieni. W zasadzie zaczyna się od zbioru truskawek w czerwcu, a kończy na zbieraniu jarzębiny, pigwy i aronii po pierwszych przymrozkach. Poznaj najlepsze przepisy na przetwory i nalewki i zakonserwuj lato w słoikach i butelkach, aby móc się nim cieszyć przez całą zimę.
Przetwory i nalewki z końca wiosny
Przetwory na zimę z truskawek
Na nie czeka się najbardziej pod koniec maja i na początku czerwca. Łatwo można je zachować na później, ponieważ są naprawdę idealne na przetwory domowe. W żadnym domu nie może zabraknąć dżemu lub konfitury z truskawek, a w słoikach równo ułożonych na spiżarnianych półkach kuszą kompoty. Dlatego także przepisy na przetwory z truskawek są tak liczne.
Te owoce mają taką zaletę, że łatwo je przetworzyć. Nawet te nieszablonowe, ciekawe przepisy są bardzo proste. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kompot – do litrowego słoika wrzuca się umyte truskawki do połowy wysokości, które należy zasypać 4 łyżkami cukru i zalać wrzątkiem do pełna. I już – trudno o łatwiejsze receptury.
Przepisy na przetwory z truskawek - dżem
Ulubione przetwory z truskawek to także oczywiście dżemy. Receptury różnią się od siebie w niektórych zakątkach Polski, jednak ogólna zasada jest bardzo prosta. Potrzebujesz:
- 1 kg truskawek,
- 300 g cukru,
- sok z ½ cytryny.
Wrzucone do garnka, umyte truskawki należy zasypać cukrem i odstawić na jakiś czas, by puściły sok. Następnie gotuje się je na małym ogniu przez mniej więcej 3 godziny, aż do momentu, gdy syrop zgęstnieje. Do słoików nalewa się gorącą miksturę, a później przewraca się je do góry dnem. To dobry sposób na to, by weki „złapały”. Nie trzeba ich dodatkowo gotować.
Przepisy na przetwory z agrestu
Agrest to trochę niedoceniany owoc końca wiosny. Słodko-kwaśny, mały, pełen wyjątkowego miąższu, najczęściej zjadany jest na surowo. A jednak można zrobić z niego wspaniałe przetwory na zimę. Dodaje się go do kompotów, można także przeznaczyć na dżem. Ten ostatni jest zdecydowanie dla miłośników lekko kwaskowatych smaków.
Przepisy kulinarne na dżem z agrestu są bardzo liczne. Jedni radzą zagłuszyć jego smak większą ilością cukru, inni wręcz przeciwnie – podbić kwaskowatość sokiem z cytryny. W każdym z tych wypadków potrzebujesz:
- 1 kg owoców,
- 1 kg cukru (lub trochę więcej),
- odrobinę wody.
Wszystkie składniki wkłada się do garnka i smaży na wolnym ogniu aż do zgęstnienia uzyskanego syropu. W trakcie warto delikatnie szpatułką rozgniatać owoce, można także dobrze je zblendować po skończeniu gotowania. Przetwory domowe z agrestu wymagają już pasteryzowania. Dżem wlewa się gorący do słoików, a następnie gotuje przez 15 minut. Dzięki temu możesz się nim cieszyć przez cały rok.
Nalewki z porzeczek
Te drobne, białe, czerwone lub czarne kuleczki także pojawiają się pod koniec wiosny. Ich wyjątkowe właściwości zdrowotne sprawiły, że przepisy na przetwory z porzeczek także są bardzo liczne. Robi się z nich dżemy, konfitury, soki, kompoty i dobre nalewki. To właśnie najlepsze nalewki owocowe. Przepisy na nalewki podpowiadają wykorzystanie i czerwonej i czarnej porzeczki.
Obie robi się podobnie – obrane owoce w słoiku zalewa się spirytusem do naciągnięcia. Na 1 kg owocu potrzebny jest 1 litr spirytusu. Nalewki owocowe na spirytusie powinny mieć około 60%, jeśli jednak wolisz łagodniejszą wersję, rozcieńcz spirytus wódką w proporcji 50/50. Owoce powinny się macerować przez 6 tygodni, po tym czasie zlew odstawia się, a nasączone alkoholem owoce zasypuje się cukrem, by puściły sok. Niektóre przepisy na przetwory podpowiadają, że można zmieszać zlew z syropem cukrowym, jednak każdy nalewkarz wie, że dobre nalewki to takie, które długo nabierały mocy i smaku.
Zapasy na zimę – dżem z czarnej porzeczki
Z czarnej porzeczki robi się także wyjątkowy dżem. Warto zrobić takie przetwory na zimę, ponieważ zawiera on mnóstwo dobroczynnych substancji i właściwości leczniczych. Nawet najbardziej oryginalne i ciekawe przepisy wskazują na to, że porzeczek nie warto łączyć z dużą ilością cukru, dlatego najlepsza proporcja jest 2:1. Tu receptury są dość specyficzne, ponieważ porzeczek nie smaży się do momentu zgęstnienia. Na zimno przetwory są jeszcze bardziej gęste, wobec czego garnek zestawia się z ognia, gdy dżem jest jeszcze półpłynny.
Przepisy na przetwory i dobre nalewki – letnie owoce
Przetwory z malin - soki
Najbardziej znane przetwory z malin to oczywiście soki. Trudno wyobrazić sobie bez nich zimowe przeziębienie i jesienną chandrę. To łatwe przetwory do zrobienia, można je przechowywać w butelkach lub w słoikach przez bardzo długi czas, ponieważ z pewnością się nie zepsują. Receptury są różne, najprostsza z nich każe wsypywać warstwami przebrane i umyte owoce i przesypywać je cukrem. Powinny stać około 2-3 godzin, by puścić sok. Dopiero teraz możemy przystąpić do gotowania. To trwa około godziny, gdy wszystkie owoce już rozpadną się i puszczą sok. Przecedzamy całość przez sitko a powstały napój rozlewamy do butelek i słoików. Czas pasteryzowania to 10-15 minut.
Najlepsze nalewki z malin
Maliny to także wdzięczny surowiec na nalewki domowej roboty. Nalewki owocowe są przepyszne, a te malinowe są na dodatek rozgrzewające i antygrypowe. Można je pić w czasie przeziębienia czy grypy. Dobre nalewki malinowe są bardzo proste. Są różne przepisy na nalewki z malin, co region to można napotkać inne receptury. Przedstawimy dwa najciekawsze przepisy na nalewki z malin.
Wiele osób uważa, że proste nalewki są najlepsze, ponieważ im mniej składników, tym lepiej czuć smak owocu. Aby zrobić wybitnie malinową nalewkę potrzebujesz:
- 1 kg dojrzałych malin
- 0,5 l spirytusu
- 0,5 l wódki
- 400 g cukru
Nalewki spirytusowe są dużo mocniejsze, więc jeśli chcesz zrobić łagodniejsze nalewki domowej roboty, zmień proporcję wódki do spirytusu. Owoce wkłada się do słoika i zalewa się wódką i spirytusem, tak, by były przykryte w całości. Powinny macerować się przez 5-6 dni. Następnie ze słoika zlewa się alkohol, a owoce zasypuje się cukrem. Słoikiem trzeba regularnie wstrząsać, aby cukier dobrze się rozprowadził. Nastaw jest gotowy, gdy cukier całkowicie się rozpuści, wtedy zlewa się syrop i miesza się go z alkoholem. Nalewki tego rodzaju powinny leżakować przez kilka miesięcy, wtedy są najsmaczniejsze.
Książki kucharskie obfitują także w ciekawe przepisy na nalewki domowej roboty z malin z dodatkami. Lekko kwaskowaty, bardzo bogaty smak ma malinówka z cytryną. Do jej wykonania używa się tylko wódki – około ¾ l na 1 kg owoców. Potrzebujesz także szklanki wody, 0,5 kg cukru i soku z jednej cytryny. Te ostatnie produkty należy zagotować razem w garnku. Gdy cukier się rozpuści, maliny wkłada się do miski i rozgniata widelcem, by następnie zalać roztworem. Nastaw odstawia się w ciepłe miejsce na 12 godzin, a później zlewa płyn i uzupełnia go alkoholem. To bardzo proste nalewki, jednak ich smak jest wspaniały, a na dodatek mają ogromne właściwości lecznicze.
Przepisy na przetwory z gruszek – zaprawy na zimę
Smaczne i słodkie gruszki to kopalnia pomysłów na weki. Przepisy na przetwory gruszkowe są w naszej tradycji kulinarnej od wieków. Do najbardziej popularnych należą oczywiście gruszki w słodkiej zalewie. To świetne przetwory na zimę, które pozwolą ci mieć odrobinę lata, gdy za oknem szaro i zimno.
- 1 kg gruszek
- 3 szklanki wody
- 1 kg cukru
- 1 szklanka miodu
- 1 laska cynamonu
- 5 goździków
- 0,5 łyżeczki imbiru
Te zaprawy na zimę robi się z twardych odmian gruszek, miękkie warto zostawić na dżem lub konfitury. Gruszki należy obrać i pokroić na cząstki, a później włożyć je do zimnej wody z dodatkiem soku z cytryny (by nie ciemniały). W garnku zagotować wodę z przyprawami i cukrem, następnie włożyć do wrzątku owoce i lekko je sparzyć. Owoce przełożyć do słoików, a następnie zalać słodką zalewą. Przepisy kulinarne podpowiadają, by weki nie były pasteryzowane zbyt długo, ponieważ wtedy owoce stają się bardzo miękkie.
Przepisy na nalewki: pyszne nalewki z gruszek
Gruszki można wykorzystać także na nalewki owocowe. Czasami miesza się je z pigwą, jednak najczęściej robi się je tylko z wanilią, goździkami i cynamonem. Możesz zrobić nalewki na spirytusie, jeśli chcesz, by była łagodniejsza, wymieszaj go z wódką w proporcji 1:1. Na 1 l alkoholu potrzebujesz 1,5 kg owoców, 1 szklankę wody i 500 g cukru. Obrane i pokrojone gruszki kroi się na mniejsze kawałki, a do nich dodaje się cynamon, goździki i wanilię, a także kilka pestek wyciągniętych z owocu. Wszystko zalewa się alkoholem i nastaw musi stać przez mniej więcej miesiąc. Później alkohol należy zlać, a gruszki zalać szklanką wrzątku z rozpuszczonym cukrem. Nastaw powinien stać mniej więcej 3-4 dni. Później syrop cukrowy łączy się z alkoholem i już. Dobre nalewki powinny trochę leżakować, co najmniej 6 tygodni.
Jesienne przetwory i nalewki domowej roboty
Jabłkowe przetwory domowe – kompot
Jabłka to takie bogactwo odmian, smaków i kolorów, że to niekończąca się kopalnia inspiracji na przetwory. Przetwory domowe z jabłek to materiał na inny artykuł, ponieważ jest ich tak wiele. Postanowiliśmy zaprezentować tylko ciekawe przepisy na użycie tych owoców. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kompot z jabłek z dodatkiem pigwy.
- 8-10 jabłek
- 2-3 owoce pigwy gruszkowej (dość duże)
- 5-6 goździków
- Cynamon
- Trochę miodu do smaku
Wodę gotuje się z miodem i przyprawami, aż do wrzenia. Dopiero wtedy wrzuca się do garnka obrane i pokrojone owoce, które gotuje się około 10 minut. Należy je zdjąć z ognia i pozostawić na około 2-3 godziny. Przestudzony wlewa się (wraz z owocami) do słoików i pasteryzuje bardzo krótko. Weki powinny stać w ciemnym miejscu. Należy je spożyć w ciągu kilku miesięcy od przygotowania.
Ciekawe przepisy – nalewka śliwkowa
Nie mylić ze śliwowicą! Śliwowica to alkohol wydestylowany z nastawu śliwkowego, a prezentowane receptury to przepisy na pyszne nalewki o głęboko śliwkowym smaku i niezwykłej barwie. Te nalewki domowej roboty rozgrzewają przez cała zimę.
- 1 kg śliwek
- 0,5 l wódki
- 0,25 l spirytusu
- Laska wanilii
- Szklanka cukru
Umyte śliwki należy wydrylować, przełożyć do dużego słoika i zalać alkoholem. Do nastawu wkłada się także laskę wanilii, by owoce przeszły jej zapachem. Czas macerowania wynosi ponad miesiąc. Dopiero wtedy możemy zlać alkohol i zasypać owoce cukrem. Ten etap trwa dwa tygodnie, w czasie których należy regularnie potrząsać słoikiem, aby cukier się rozpuścił. Po tym czasie syrop miesza się z alkoholem i całość rozlewa do butelek. Nalewki domowej roboty ze śliwek powinny leżakować od 3 miesięcy do pół roku.
Nalewki domowej roboty z owoców po przemrożeniu
Tradycyjne przepisy na nalewki – jarzębiak
W tradycyjnej polskiej kuchni od wielu lat robi się jarzębiaki, czyli nalewki z jarzębiny. Te drobne czerwone kuleczki są jadalne i nadają się na przetwory, jednak dopiero po przemrożeniu. Dobre nalewki z jarzębiny robi się podobnie jak z innych drobnych owoców, które wymagają przemrożenia, jak aronia, dereń czy dzika róża. W ten sam sposób można robić nalewki różne. Nie musisz czekać, aż przyjdzie pierwszy przymrozek, owoce możesz włożyć do zamrażalnika. To dobre nalewki na przeziębienie i grypę, są bardzo rozgrzewające, a przy tym bardzo smaczne.
Nalewki domowej roboty z jarzębiny potrzebują dużo cukru – około 600 g, ponieważ owoce są kwaskowate i gorzkie. Do tego potrzebujesz 1 kg owoców, 4 szklanki spirytusu i 2 szklanki wody. Owoce wsypuje się do garnka z wrzącą wodą. Po kilku minutach wyciąga się je i należy dobrze osączyć na dużym sicie, by były całkowicie suche. Dopiero wtedy można wrzucić je do słoja i zalać spirytusem. Jak wszystkie nalewki spirytusowe, również ta musi swoje odstać, jakieś 3-4 tygodnie. Potem alkohol się zlewa, a owoce zalewa się gorącym syropem cukrowym. Teraz słój odstawia się w ciemne miejsca na 2 tygodnie. Po tym czasie należy połączyć syrop z alkoholem.
Dobre nalewki z pigwowca
Jesienią warto zrobić także nalewki domowej roboty z owoców pigwowca. To pyszne nalewki, bardzo lekkie i delikatnie przykwaskowe. Z owoców pigwowca można robić nalewki różne, jednak na uwagę zasługuje ta najprostsza – na owocach ze słoika. Z pigwowca robi się smaczne i łatwe przetwory, a jednym z nich jest kompot z pigwowca, który robi się tak samo jak ten z truskawek, czy jabłek – wystarczy zalać owoce wrzątkiem z cukrem i zapasteryzować słoiki.
Zarówno kompot, jak i owoce nadają się do zrobienia nalewek. Zawartość dwóch słoiczków o objętości 0,75 l wlewa się do dużego słoja i uzupełnia spirytusem z wódką (proporcja dowolna) w stosunku 1:1. Do tego można dodać nieco przegotowanej wody z rozpuszczonym cukrem. Mikstura powinna stać około 2-3 tygodni, potem już można rozlać ją do butelek. To zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda na nalewki domowej roboty.