Wymagania skrzydłokwiatu – uprawa i pielęgnacja rośliny

Dekoracyjna roślina obejmuje około 49 gatunków z rodziny obrazkowatych, wyróżniających się charakterystycznymi kolbiastymi kwiatostanami i oryginalnymi liśćmi podsadkowymi, tzw. spathą. W naszym kraju uprawiane są dwa gatunki - skrzydłokwiat kwiecisty oraz skrzydłokwiat Wallisa. Kwiaty doniczkowe, o krzaczastym pokroju, najczęściej dorastają do 50 cm i osiągają szerokość do 100 cm. Niektóre odmiany osiągają nawet do około 180 cm wysokości. Pojedyncze kwiatostany złożone są z zielonkawych jagód, w których znajdują się nasiona.

Odpowiednia ziemia do skrzydłokwiatu to żyzne próchniczne podłoże, z niewielką domieszką gliny oraz piasku, o odczynie pH lekko kwaśnym. Doniczki ustawiamy w miejscu półcienistym, w którym liście rośliny wybarwiają się na soczysty zielony kolor. Stanowisko zbyt jasne stanowi przyczynę utraty intensywnej barwy – liście stają się jasnozielone, rzadziej pojawiają się nowe. Tropikalne rośliny dobrze rozwijają się w wilgotnym środowisku, w temperaturze około 20 – 25 stopni Celsjusza w okresie letnim oraz 16-18 stopni – zimą.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu:

 • należy dostatecznie podlewać i zraszać rośliny - obficiej latem, w czasie upałów oraz zimą, w pomieszczeniu o wyższej temperaturze, jeśli doniczki stoją w dobrze ogrzewanym pomieszczeniu - zawsze z troską o stale umiarkowanie wilgotne podłoże,
 • zasilać kwiaty płynnymi nawozami dla kwitnących roślin - dwa razy w miesiącu, od marca do września,
 • odkurzać powierzchnie liści, przy użyciu wilgotnej gąbki lub gazy. Liście możemy także delikatnie opłukać pod prysznicem letnią wodą. Odkurzenie liści ułatwi roślinie efektywną fotosyntezę,
 • na wiosnę przeprowadzić rozmnażanie oraz przesadzanie skrzydłokwiatu.

Przesadzanie skrzydłokwiatu – krok po kroku

Przesadzanie skrzydłokwiatu przeprowadzamy na wiosnę, od lutego do kwietnia, zapewniając szybko rozrastającym się okazom odpowiednio duże doniczki. Rośliny, po wyjęciu z dotychczasowego pojemnika, delikatnie oczyszczamy ze starego podłoża i sadzimy w większej doniczce. Odpowiednia dla skrzydłokwiatu jest doniczka wąska i wysoka. Ziemia do skrzydłokwiatu powinna znaleźć się na 2 – 3 cm warstwie drenażu, dzięki czemu kwiat odprowadzi nadmiar wody. Po przesadzeniu – kwiaty dostatecznie należy podlewać.

Przy okazji przesadzania, możemy przeprowadzić rozmnażanie kwiatów. Najłatwiejsze rozmnażanie rośliny odbywa się poprzez podział kłączy:

 • po wyjęciu z doniczki i oczyszczeniu z dotychczasowego podłoża, dzielimy bryłę korzeniową i część zielną, przy pomocy ostrego noża,
 • każdą sadzonkę umieszczamy w oddzielnej niewielkiej doniczce,
 • pojemniki ustawiamy w zacienionym ciepłym miejscu, o temperaturze otoczenia 20-22 stopnie.
Skrzydłokwiat na białym tle, a także przesadzanie skrzydłokwiatu i jego rozmnażanie w domu
Jak wygląda przesadzanie skrzydłokwiatu, czyli skrzydłokwiat, jego rozmnażanie i pielęgnacja

Skrzydłokwiat wymaga dostatecznego podlewania. Ziemia w doniczce powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Niedostatecznie podlewana roślina zacznie więdnąć. Jeśli zauważymy, że liście stają się wiotkie i zaczynają żółknąć, należy nawodnić roślinę, zanurzając doniczkę na parę minut w pojemniku z wodą. Podlewamy ponownie dopiero po przeschnięciu górnej warstwy podłoża. Sprawdź także ten artykuł o częstych chorobach skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat – dlaczego warto go uprawiać?

Skrzydłokwiat należy do roślin, których uprawa korzystnie oddziałuje na nasz organizm. Warto ustawić doniczki z dekoracyjnymi roślinami w pomieszczeniu, w który najczęściej przebywamy, bowiem liście pochłaniają z powietrza trujące substancje, takie jak aceton i benzen. W otoczeniu roślin oczyszczających powietrze, podnosimy jakość naszego życia – dobrze śpimy i efektywnie odpoczywamy po całym dniu pracy, nie czujemy znużenia i nie uskarżamy się na ból głowy.

Egzotyczny skrzydłokwiat dekoruje nasze mieszkanie, zapewniając oryginalny wygląd nawet ciemniejszym zakątkom. Możliwa jest uprawa rośliny w przedpokoju. Piękny kwiat nawilża powietrze i pochłania dwutlenek węgla, co ułatwia oddychanie. Kontakt wzrokowy z soczyście zielonymi liśćmi pozwala naszym oczom odpocząć, więc wskazane jest ustawianie doniczek w pobliżu komputerów lub telewizorów.

Skrzydłokwiat należy do popularnych roślin doniczkowych. Cena skrzydłokwiatu wynosi od około 10 zł do około 220 zł, w zależności od wielkości rośliny, a także od gatunku i odmiany, np.:

 • skrzydłokwiat ‘Sweet Lauretta’ – roślina docelowo osiąga 100 cm wysokości. Kwiat wydziela intensywny zapach. Za tę roślinę zapłacimy 89 zł,
 • skrzydłokwiat kwiecisty ‘Chopin’ – to miniaturowa odmiana. Kwiat o wysokości 30 cm kosztuje 12 zł,
 • skrzydłokwiat Wallisa ‘Sensation’ – wspaniały duży okaz, o wysokości około 140 cm, wyróżnia się szerokimi długimi liśćmi. Odmiana może osiągać do 180 cm wysokości. Sprawdzi się w przestronnych wnętrzach. Za kwiat zapłacimy około 270 zł.
 • skrzydłokwiat Wallisa ‘Yess’ - odmiana miniaturowa, dorastająca do 45 cm wysokości, wyróżnia się drobniejszymi liśćmi. Koszt rośliny to około 13 zł.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny