Kiedy przesadza się piwonie?

Peonie mają zwykle tendencje do rozrastania się w dosyć spore kępy, przez co zajmują więcej miejsca w naszym ogrodzie. Byliny rosną przez wiele lat, natomiast koncepcja ogrodu z roku na rok może się zmienić. Wtedy konieczne jest przesadzenie piwonii. Jaki jest optymalny termin przesadzania piwonii?

Za najlepszy czas na przesadzenie piwonii uznaje się drugą połowę sierpnia oraz pierwszą połowę września, a więc późnym latem lub wczesną jesienią. Próba przesadzenia kwiatów po połowie września może okazać się nieskuteczna. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że peonie nie zdążą ukorzenić się przed zimą.

Spowoduje to ich przemarznięcie. Przesadzanie rośliny na wiosnę także nie jest wskazane, ponieważ w takim przypadku ucierpieć może ogólna kondycja kwiatów. Peonia, którą przesadza się na wiosnę ma później mocno uszkodzony system korzeniowy. W związku z tym termin przesadzania piwonii jest bardzo ważny. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także te artykuły o piwoniach.

Jak wygląda przesadzanie piwonii?

Jeśli wiemy już, kiedy przesadza się piwonie, trzeba teraz zwrócić uwagę na to, jak prawidłowo wykonać tę czynność. Peonie lubią żyzną ziemię, która jest przepuszczalna. Byliny nie powinny być także przesadzane w mocno nasłonecznione miejsce. Najlepszym stanowiskiem dla kwiatów jest miejsce, gdzie słońce dociera dopiero w drugiej połowie dnia.

Dołek, w którym chcemy umieścić bylinę, najlepiej wypełnić uprzednio kompostem. Przystępując do wykopywania kępy, należy wbić widły w odległości ok. 20 cm od rośliny, a następnie podważyć ziemię. Podczas wyciągania kłączy, konieczna jest ostrożność, by nie uszkodzić korzeni kwiatów. Wyciągniętą z ziemi karpę, można dowolnie podzielić na kilka sadzonek.

Ważna jest głębokość sadzenia. Karpę przysypujemy maksymalnie kilkucentymetrową warstwą ziemi. Posadzenie piwonii głębiej, spowoduje zatrzymanie kwitnienia nawet na kilka lat. Po zasypaniu korzeni, ziemię należy lekko przydeptać i obficie podlać bylinę. W kwietniu następnego roku powinny pojawić się już pędy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o piwonii chińskiej.

Ważne zasady podczas przesadzania piwonii

Przesadzanie piwonii nie jest trudną czynnością. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które warunkują prawidłowy rozwój rośliny. Przesadzając roślinę późnym latem lub wczesną jesienią, warto zabrać się za to porą wieczorową. Zanim wykopiemy roślinę, należy obciąć jej liście do ok. 2/3 długości.

Piwonia w ogrodzie to piękny i trwały krzew. Przesadzanie piwonii to dość skomplikowany proces, ponieważ jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Przesadzanie piwonii - termin, zasady, porady krok po kroku

Ważna jest także czynność dzielenia karpy. Powinno się bowiem zwrócić uwagę na to, żeby każda sadzonka miała min. 2 pąki. Przed wykopaniem karpy warto także usunąć chore oraz uszkodzone części byliny. Natomiast przed zimą należy obłożyć ziemię wokół byliny kompostem lub liśćmi. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie floksów w ogrodzie?

Piwonie są pięknymi kwiatami, które nie mają dużych wymagań. Samo przesadzanie piwonii także nie jest skomplikowane. Te wieloletnie rośliny są ozdobą niejednego przydomowego ogrodu. Po posadzeniu wczesną jesienią wychodzące pędy można zaobserwować już w kwietniu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o liliach drzewiastych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny