Przesadzanie roślin krok po kroku - praktyczny poradnik dla ogrodnika

Może się wydawać, że przesadzanie roślin to skomplikowany proces. W rzeczywistości jest dość proste. Trzeba tylko postępować zgodnie z pewnymi zasadami. Jak zatem należy przeprowadzać przesadzanie kwiatów doniczkowych? Tę zagadkę rozwiązujemy w dalszej części artykułu. Co ważne nie jest to jedyna kwestia, jaką poruszamy. Trzeba, bowiem wiedzieć, że wiele roślin ogrodowych również potrzebuje zmiany miejsca rozwoju.

Dlaczego przesadzanie roślin jest tak ważne?

Kilka powodów sprawia, że przesadzanie roślin jest jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dotyczy przede wszystkim gatunków rozwijających się w doniczkach i pojemnikach. System korzeniowy takich roślin stale się powiększa i potrzebuje więcej miejsca. Ściśnięte korzenie potrafią znacznie zahamować rozwój. Oprócz tego, bujny wzrost danej rośliny wyjaławia ziemię w doniczce. Dlatego też, co jakiś czas trzeba ją wymieniać. Warto wiedzieć, że okazy ogrodowe również mogą wymagać przesadzania. Na przykład wiele bylin nie może zbyt długo rosnąć na jednym stanowisku. Do tego zagadnienia powrócimy nieco później.

Kiedy należy przeprowadzać przesadzanie kwiatów doniczkowych? Odpowiedź na to pytanie składa się z dwóch elementów. Po pierwsze sam zabieg wykonuje się na wiosnę. W momencie, gdy rośliny powoli budzą się do życia. Nie należy tego robić w czasie kwitnienia czy owocowania ani zimą w okresie spoczynku. Kolejną kwestią jest częstotliwość. Otóż rośliny młode i te charakteryzujące się bujnym wzrostem przesadza się, co rok. Starsze okazy należy przenosić do nowych doniczek, co 2-3 lata. Stare, masywne rośliny zazwyczaj nie wymagają przesadzania, jako takiego. Wystarczy wymienić im wierzchnią warstwę podłoża.

Przesadzanie kwiatów i innych roślin doniczkowych krok po kroku

Krokiem rozpoczynającym przesadzanie jest przygotowanie nowej doniczki. Powinna być przynajmniej o jeden numer większa od poprzedniej. Czyli mieć, co najmniej 2-3 cm średnicy więcej. W praktyce najlepiej sprawdzają się doniczki większe o 2-3 numery. W wybranym pojemniku należy usypać warstwę drenażu, który będzie odprowadzał nadmiar wody. Najlepiej sprawdza się keramzyt, drobne kamienie, pokruszona porcelana lub gliniane donice. Na drenażu układa się świeżą, żyzną i przepuszczalną glebę. Chyba, że uprawiana roślina ma inne wymagania w tym względzie.

Właściwe przesadzanie kwiatów poprzedza obfite podlanie. Dzięki temu bryła korzeniowa będzie bardziej zwięzła. Po tym można wyciągnąć roślinę ze starej doniczki. Bryłę korzeniową od doniczki można oddzielić nożem, trzeba to zrobić delikatnie. Jeśli korzenie są mocno poskręcane należy je rozplątać a zbyt długie skrócić. W ten sposób pobudza się roślinę do wzrostu. Przy wkładaniu okazu do nowej doniczki korzenie muszą być skierowane do dołu. Umieszcza się je w ziemi na taką samą głębokość jak poprzednio. Po posadzeniu konieczne jest obfite podlanie. Pierwsze nawożenie można przeprowadzić po około miesiącu.

Oczywiście niektóre gatunki mają specyficzne wymagania. Dla przykładu przesadzanie kaktusów wykonuje się na wiosnę lub latem. Wyciąga się je z doniczki, oczyszcza z ziemi i pozostawia na kilka dni w suchym i niezbyt nasłonecznionym miejscu. Dopiero po tym można umieścić roślinę w pojemniku z przepuszczalną glebą. Pierwsze, skromne podlewanie wykonuje się dopiero w kilka dni po umieszczeniu kaktusa w ziemi. Bardzo podobnie wygląda przesadzanie draceny, bowiem oba gatunki to sukulenty potrafiące gromadzić wodę.

Przesadzanie roślin ogrodowych

Za nami przesadzanie doniczkowych kwiatów, kaktusów czy draceny. Czas, więc zająć się roślinami ogrodowymi. Większość bylin wymaga zmiany stanowiska, co kilka lat. Po czym można poznać, że przyszedł na to czas? Kiedy środek roślin przesycha i młode okazy pojawiają się tylko na obrzeżach kępy. Termin przesadzania zależy od okresu kwitnienia rośliny. Jeśli dany gatunek kwitnie wiosną to przesadza się go jesienią. Tymczasem byliny kwitnące latem i jesienią przenosi się w inne miejsce wiosną. Niezależnie od terminu roślinę wykopuje się z ziemi szpadlem. Przed ponownym umieszczeniem w gruncie można ją podzielić na kilka części. Z takich sadzone wyrosną dodatkowe kwiaty.

Przesadzanie drzew i krzewów, szczególnie starszych, jest możliwe, choć dość trudne. Dlatego to stosunkowo rzadko wykonywany zabieg. Cały proces poprzedza obfite podlanie rośliny. Potem wykopuje się ją z jak największą bryłą korzeniową i sadzi w nowym, przygotowanym wcześniej miejscu. Tę czynność wykonuje się poza okresem wegetacji. Najlepsza jest późna jesień lub wczesna wiosna. W żadnym wypadku nie można tego robić zimą. Starsze rośliny zazwyczaj źle reagują na zmianę stanowiska, ale radzą sobie z tym. Jednakże drzewa i krzewy znacznie lepiej jest sadzić od razu na stałe miejsce.

Przesadzanie roślin gruntowych przeprowadza się w chłodne dni. Najlepiej, gdy jest pochmurno i wilgotno. Takie warunki uchronią przenoszone okazy przed zwiędnięciem z braku wody. Nowe miejsce do rozwoju zawsze trzeba wcześniej przygotować. Wykopany dołek musi być dopasowany do wielkości bryły korzeniowej. Do środka sypie się żyzną ziemię, najlepiej wymieszaną z naturalnym kompostem. I to w zasadzie wszystkie ważne informacje dotyczące przesadzania roślin ogrodowych.