Przesadzanie storczyków krok po kroku - poradnik praktyczny
Wystające korzenie z doniczki to najlepszy znak, że oto nadchodzi ten czas, kiedy trzeba przeprowadzić przesadzanie storczyków. Wiele osób się tego boi, obawiając się, że uszkodzą delikatne korzenie. Jednak spokojnie – wystarczy kierować się kilkoma wskazówkami. Podpowiadamy, jak przesadzić storczyka, by pięknie kwitł w nowym miejscu., Zobacz, jak przesadzić storczyka!
Jeśli interesuje cię uprawa tych wyjątkowych kwiatów, sprawdź więcej informacji na temat storczyków.
Przesadzanie storczyków – najlepszy moment
Najbardziej wyraźnym sygnałem, że nadszedł czas na przesadzanie orchidei jest moment, kiedy korzenie są przerośnięte i wyraźnie wystają z doniczki. To znaczy, że te kwiaty doniczkowe mają już za ciasno i bardzo mało prawdopodobne, że zakwitnie powtórnie. Najlepiej zrobić to wiosną, kiedy roślina nie kwitnie i nie ma wytworzonych pąków kwiatowych.
Ponadto czasami należy przesadzić storczyka także interwencyjnie. Phalenopsis na przykład nie znosi, kiedy podłoże jest mocno rozdrobnione i zaczyna się rozkładać. To się dzieje średnio po upływie dwóch lat. Przesadzanie należy wykonać także wtedy, gdy na powierzchni podłoża pojawia się biały nalot – grzyb lub pleśń. Warto pomyśleć o przesadzaniu rośliny, kiedy nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja nic nie daje i orchidea nie kwitnie. To może być sygnał, że korzenie są nadgnite. Wymiana podłoża jest konieczna także wtedy, gdy podłoże zostało przelane lub uszkodzone w wyniku jakiś błędów w uprawie, lub gdy pojawiły się na nim ślady żerowania szkodników.
Jeśli w tym czasie roślina kwitnie, kwiaty niestety należy odciąć. Wtedy storczyk całą swoją energię przełoży na tworzenie korzeni i lepiej, i szybciej zaadoptuje się do nowych warunków. Sprawdź także inspiracje na najpiękniejsze storczyki.
Jak przesadzić storczyka krok po kroku
Jak przesadzać storczyki w domu? Podczas przesadzania storczyka należy zachować dużą ostrożność, by nie uszkodzić korzeni. Najpierw wyciągasz całą roślinę z doniczki i usuwasz resztki starej kory. Potem dokładnie sprawdź stan korzeni. Wszystkie nadgnite lub zniszczone części powinny zostać usunięte, najlepiej przez cięcie ostrym sekatorem.
Przesadzanie orchidei w domu polega na umieszczeniu rośliny dokładnie pośrodku doniczki. Nie jest to proste, zwłaszcza, że korzenie są dość długie. Należy bardzo ostrożnie je lekko skręcać i układać, przysypując nowym podłożem, tak by roślina się utrzymała. W tym przypadku ogromne znaczenie ma to, jaka zmienia zostanie wykorzystana do przesadzania. Jeśli storczyk się przyjmie, szybko zauważysz, jak wolne przestrzenie wypełniają się nowymi korzeniami. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy orchidei w ogrodzie.
Jaka ziemia jest najlepsza do storczyków? Uprawa na zwykłej, ogrodowej ziemi do kwiatów nie jest możliwa, storczyki potrzebują dość specyficznego podłoża. Najlepiej sprawdzają się kawałki kory drzewnej, specjalnie wyselekcjonowane do storczyków. Kora dobrze trzyma wilgoć, a powstające między nią przestrzenie są świetnym bankiem tlenu dla korzeni. Podłoże może być wymieszane z niewielką ilością mchu torfowca. On efektywniej utrzymuje wilgotne środowisko, warto więc wymieszać go w niewielkim stosunku z korą drzewną.
Doniczki do uprawy storczyków
Odpowiednia pielęgnacja storczyków będzie łatwiejsza, jeśli kupisz odpowiednie doniczki. Niektóre gatunki, jak na przykład Phalenopsis, w ogóle wymagają zastosowania przezroczystych doniczek. Dzięki temu do korzeni będzie docierało światło, które jest im potrzebne do życia. Storczyki rosną w naturze, czepiając się kory drzewa. Wszystkie części rośliny są odkryte, dlatego też tak istotne jest to, by miały dostęp do słońca.
Na rynku znajduje się mnóstwo odpowiednich doniczek do storczyków. Świetnie sprawdzają się szklane, jednak często wykorzystuje się także plastikowe. Można posadzić roślinę w doniczce kolorowej, byleby była transparentna i dobrze przepuszczała słońce. Przezroczysta doniczka to duże ułatwienie, dzięki któremu uprawa uda się nawet początkującej osobie. Będziesz widzieć, czy korzenie są przesuszone i czy wymagają podlewania.
Uprawa i podlewanie po przesadzeniu
Podlewanie storczyków po przesadzeniu lepiej zostawić do momentu, kiedy roślina zacznie się oswajać z nowym otoczeniem. Przeprowadza się je dopiero po upływie mniej więcej pięciu dni. Wtedy podlewamy je standardowo – przelewając podłoże i po upływie 15 minut wylewając nadmiar wody z osłonki. Od tego momentu przywraca się standardową częstotliwość podlewania.
W początkowym okresie storczyki potrzebują bardzo wiele uwagi. Początkowo się ich nie nawozi, dopiero po kilku tygodniach można zastosować żelowy lub stały nawóz do storczyków. To dlatego, że podłoże do storczyków najczęściej zawiera niewielkie dawki nawozu, które wystarczą na początek. Roślina może wymagać też palikowania. Do tego będą potrzebne specjalne patyczki do storczyków. Świetnie sprawdzają się spiralne, które otaczają pędy storczyka. Palikowanie może być potrzebne długo – aż do momentu, kiedy roślina nie wytworzy nowych korzeni. Ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy. A może zainteresują cię także inne, piękne kwiaty doniczkowe do domu?
Nie zdziw się, jeśli po przesadzeniu storczyk nie będzie kwitł przez jakiś czas. Roślina koncentruje całą uwagę na wytworzeniu korzeni. Jednak bardzo prawdopodobne, że za chwilę zakwitnie piękniej i intensywniej, niż w starym podłożu.