Przesadzanie tui – wybór stanowiska

Większość tuj, czyli żywotników, lubi stanowiska częściowo ocienione lub słoneczne. Dodatkowo warto jednak pamiętać, że są także wrażliwe na susze i lubią lekko wilgotne podłoże.

Poza tym jednak tuje nie mają szczególnych wymagań co do stanowiska. Ziemia pod tuje powinna być przepuszczalna, wilgotna i lekko kwaśna. Najlepiej jednak żywotniki rosną w podłożu żyznym i zasobnym w próchnicę oraz składniki mineralne. Sadzenie tui do pojemników także wymaga zastosowania żyznego podłoża, ale w tym wypadku dobrze sprawdzi się po prostu dobrej jakości ziemia do roślin doniczkowych.

Przesadzanie tui – kiedy to zrobić?

Idealnym momentem na przesadzanie, tak jak sadzenie tui, jest wiosna. Optymalnie powinno się to robić w maju – jest na tyle wcześnie, by dobrze się przyjęła, ale na tyle późno, że nie ma ryzyka przemarznięcia. Jeśli jednak niemożliwe będzie przesadzenie tui w maju, można zrobić to latem, tylko w takim momencie trzeba dobrze zadbać o roślinę poprzez staranne i częste podlewanie.

Przesadzanie tui warto przemyśleć także wtedy, gdy masz wrażenie, że roślinom nie służy wybrane stanowisko. Jeśli tuja Szmaragd ma wewnątrz krzewu zeschnięte i stare gałązki, a tuja Braband nie rośnie, warto zastanowić się nad tym, czy stanowisko jest odpowiednio słoneczne i wilgotne.

Jak przesadzić tuje

Niestety istnieje ryzyko, że przesadzona tuja nie przyjmie się w nowym miejscu. Zwłaszcza przesadzanie tui Szmaragd jest ryzykowne, ponieważ roślina jest bardziej wrażliwa niż na przykład tuja Braband. Warto pamiętać także o tym, że żywotnik wschodni jest jeszcze bardziej podatny na uszkodzenia i choroby, warto więc to przemyśleć. Możesz jednak zrobić wiele rzeczy, by rośliny jak najlepiej się przyjęły.

Po pierwsze zadbaj o to, by drzewko zostało wykopane z jak największym i nieuszkodzonym systemem korzeniowym. Dlatego warto ją podkopać ostrym szpadlem. Trzeba także uważać w czasie transportowania tui na stałe, wybrane miejsce – należy ją tam dostarczyć na taczce, optymalnie z bryłą ziemi.

Tuje przy płocie w ogrodzie oraz porady, jak przesadzić tuje, a także przesadzanie tui w ogrodzie krok po kroku
Przesadzanie tui krok po kroku - terminy, ziemia, nawozy, porady

Przesadzanie tui kosztuje dość dużo wysiłku. Należy przygotować nowe miejsce – skopać ziemię i zrobić dołek większy niż wykopana bryła korzeniowa. Dół wypełnia się świeżą ziemią ogrodową i kompostem. Roślinę umieszcza się w otworze tak, by rosła na podobnym poziomie jak wcześniej, na starym stanowisku. Po posadzeniu należy obficie podlać i utrzymywać wilgotne podłoże przez dłuższy czas – bryła korzeniowa powinna być wilgotna, by dobrze się przyjęła na nowym miejscu. Warto wiedzieć, że przesadzanie to nie sposób na to, jak rozmnożyć tuję. Sadzonki robi się z pobranych młodych pędów wczesną wiosną. Jeśli po kilku tygodniach nie zauważysz suchych pędów, jest duże prawdopodobieństwo, że krzew zaakceptował nowe miejsce i zaadoptował się do nowych warunków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tujach polecanych na żywopłot?

Przesadzanie dużych tui

Przesadzanie dużych tui, czyli starszych drzewek, które nierzadko mogą mieć więcej niż 1,5 m jest bardzo trudne. Zwłaszcza przesadzanie tui Szmaragd, która potrafi być naprawdę bardzo wysoka, może sprawiać problemy. Trzeba to zaplanować wcześniej i odpowiednio wcześniej zacząć działać. Pierwszym krokiem jest przygotowanie bryły korzeniowej.

W przypadku roślin starszych niż pięć lat należy zacząć już rok wcześniej od przycięcia korzeni. Spowoduje to, że tuja wypuści młode korzenie, które lepiej będą się przyjmować podczas przesadzania i pomogą przyjąć się roślinie w nowym miejscu. Przycinanie korzeni polega na wykopaniu rowu wokół drzewka w odległości około 0,5 m od pnia. Powinien mieć on około 30-60 cm głębokości. Wszystkie widoczne w rowie korzenie należy usunąć piłką lub dużym sekatorem, a następnie zakopać rowek torfem i kompostem. Należy go także podlewać. Przesadzanie wykonuje się rok później, kilka dni wcześniej należy intensywnie podlewać drzewko, dzięki czemu bryła korzeniowa będzie bardziej zwarta.

Sadzenie tui w pojemnikach

Przesadzanie tui do pojemników wydaje się o wiele prostsze. I tak jest – niektóre odmiany są niskie i łatwo można je przetransportować na stałe miejsce. Tak samo tuja Szmaragd czy Brabant początkowo może być uprawiana w pojemnikach na tarasie czy balkonie. Co jakiś czas należy przesadzać ją do nieco większej doniczki.

W tym wypadku zwróć uwagę na to, by bryła korzeniowa swobodnie zmieściła się do nowej doniczki i nie wyginała się w innym kierunku. Ziemia pod tuje powinna być uzupełniona o nawóz wieloskładnikowy, ale najczęściej podłoże doniczkowe ze sklepu zawiera już nawóz startowy – to powinno wystarczyć na początek. Na dno pojemnika wysypuje się warstwę drobnych kamyczków lub żwiru. Żywotniki lubią wilgoć w podłożu, ale zbyt długo stojąca woda z pewnością im nie posłuży.

ikona podziel się Przekaż dalej