Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia)występowanie

Jary lub ozimy przetacznik bluszczykowy, należy do rodziny babkowatych. Wytwarza dwa liście zarodkowe. Preferuje podłoże żyzne, bogate w azot, o odczynie pH gleby od zasadowego do lekko kwaśnego. Częściej obserwuje się występowanie rośliny w cieplejszych, zachodnich terenach Polski. Veronica hederifoliadorasta do około 30 cm wysokości. Wydaje duże ilości nasion - jedna roślina wytwarza ich około 300, a nasiona kiełkują już w temperaturze około 0 stopni Celsjusza do plus 5 stopni Celsjusza. Nasiona zawierają tłuszcz, którym żywią się mrówki, przyczyniając się do rozprzestrzeniania chwastów.

Młode rośliny pojawiają się na wiosnę i jesienią. Najczęściej zachwaszczają zboża jare i ozime oraz rośliny okopowe. Obniżenie plonów powoduje występowanie około 15 przetaczników bluszczykowych, na jednym metrze kwadratowym. Zwalczanie przetacznika bluszczykowego, zachwaszczającego uprawy ogrodowe, polega na ściółkowaniu i spulchnianiu gleby.

Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia)zwalczanie

Do najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie uporczywych chwastów w polu i ogrodzie zaliczamy:

  • pozbywanie się z grządek roślin, zanim wytworzą nasiona,
  • unikanie składowania na kompost chwastów z nasionami,
  • odchwaszczanie terenów śródpolnych, np. rowów, miedz, przydroży i przypłoci – miejsc, w których bujnie rosną chwasty, rozsiewając się na sąsiednie ogrody i pola,
  • właściwe zorganizowanie zbioru zbóż, tak, by wraz z ich ziarnami, zostały zebrane nasiona chwastów, które, po oddzieleniu, zostaną zniszczone.
Przetacznik bluszczykowy i zbliżenie na jego kwiat, a także zwalczanie przetacznika bluszczykowego jako chwastu
Przetacznik bluszczykowy z łaciny veronica hederifolia jako chwast oraz zwalczanie przetacznika bluszczykowego

Oprócz metod mechanicznych, stosowanych w walce z chwastami, ochronę dla upraw uzyskamy poprzez stosowanie środków ochrony roślin. Najczęściej wykorzystywane są chwastobójcze herbicydy oraz preparaty, zwalczające konkretne chwasty. Ograniczenie rozwoju dwuliściennego przetacznika bluszczykowego umożliwi stosowanie środków ochrony roślin, w postaci granulatów, koncentratów i płynów, do sporządzenia zawiesin wodnych. Przygotowane preparaty rozpyla się na uprawy, przy pomocy opryskiwaczy ręcznych lub polowych. Informacji, o właściwym i skutecznym przygotowaniu środków chemicznych, dostarczy etykieta na opakowaniu środków chwastobójczych. Inne gatunki Veronica, rozsiewające się wśród upraw i trudne do zwalczenia, to przetacznik perski Veronica persica oraz przetacznik polny Veronica arvensis.

Podobnie, jak wszystkie przetaczniki, Veronica hederifolia odporny jest na choroby i rzadko atakowany bywa przez szkodniki. To także wartościowa roślina żywicielska dla chronionego gatunku motyla, przelatki maturny Euphydryas maturna.  Miejscem żerowania gąsienic, oprócz przetacznika bluszczykowego – jest, między innymi, kalina hordowina Viburnum lantana. Ziele przetacznika bluszczykowego, podobnie jak przetacznik leśnyVeronica officinalis, zawiera aukubinę – glikozyd irydoidowy, wykorzystywany w ziołolecznictwie i farmakognozji.

Inne gatunki przetaczników – ozdoba naszych ogrodów

Przetacznik kłosowy Veronica spicata – jest mrozoodporną byliną, dekorującą ogrody wspaniałymi kwiatostanami, złożonymi z fioletowych drobnych kwiatów. Dorasta do około 50 cm wysokości. Rynek ogrodniczy oferuje liczne odmiany, o zróżnicowanych kolorach – niebieskich, różowych, czerwonych i lawendowych. Roślina nie sprawia problemów uprawowych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o przetaczniku kłosowym.

Przetacznik ożankowy Veronica chamaedrys – 40-cm bylina jest mrozoodporna, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i zacienionych. Wykorzystywana bywa jako ciekawa okrywa ogrodowych zakątków i oryginalna ozdoba rabatek. Często rozsiewa się wśród roślin uprawnych, zachwaszczając grządki.

Przetacznik długolistny Veronica longifolia – bylina dorasta do 150 cm wysokości. Wyróżnia się atrakcyjnymi kwiatostanami, kwitnącymi od czerwca do połowy sierpnia. To cenna roślina żywicielska i miododajna, dla chronionego motyla przeplatki maturny Euphydryas maturna. Roślinami, na których żerują larwy motyla, to także przetacznik bluszczykowy i kalina hordowina Viburnum lantana.

ikona podziel się Przekaż dalej