Przetacznik długolistny (Veronika longifolia)atrakcyjna bylina do ogrodu i na kwiat cięty

Przetacznik długolistny uprawiany jest w ogrodach dla swoich atrakcyjnych długich kwiatostanów, które składają się z niebieskofioletowych drobnych kwiatów, zdobiących roślinę od czerwca do połowy sierpnia. Pojedyncze lancetowate i ząbkowane liście, mogą osiągać do 20 cm długości. Ozdobna roślina dorasta do 80-100 cm wysokości. Nad kwiatami unoszą się liczne zapylające owady. Bylina jest miejscem żerowania larwy chronionego motyla, przeplatki maturny Euphydryas maturna.

Uprawa przetaczników nie jest kłopotliwa. Veronika longifolia jest hemikryptofitem, bezpiecznie zimującym, dzięki naziemnym pączkom. Preferuje słoneczne stanowiska, o przepuszczalnym, wilgotnym i żyznym podłożu. Najlepiej rozwija się na glebach kwaśnych i lekko kwaśnych. Pielęgnacja byliny polega na przycinaniu przekwitłych kwiatostanów, co umożliwi jej powtórne kwitnienie. Przetacznik długolistny lubi świeże podłoże, dlatego często go przesadzamy, ewentualnie wymieniamy ziemię, aby przez długi czas cieszyć się okazałą i obficie kwitnącą rośliną. W trzecim roku po przekwitnieniu, wykopujemy bylinę, a do powiększonego dołka dosypujemy ziemię, wymieszaną z kompostem. Po powtórnym nasadzeniu, przetacznik obficie podlewamy. Jest to także moment, w którym możemy przesadzić roślinę na nowe stanowisko.

Rozmnażanie przetaczników możliwe jest na kilka sposobów:

  • poprzez wysiew nasion, jesienią oraz na wiosnę,
  • przez sadzonkowanie pędów, od wiosny do początków lata,
  • przez podział rozrośniętych bylin – wczesną wiosną lub po okresie kwitnienia.
Przetacznik długolistny veronica longifolia w ogrodzie oraz jego odmiany i zasady uprawy
Przetacznik długolistny w ogrodzie, z łaciny veronica longifolia, a także jego odmiany

Przetacznik długolistny pięknie prezentuje się, nasadzony w grupach, w ogrodach naturalistycznych, na rabatkach bylinowych i w ogrodach skalnych. Jako wysoka bylina, jest ciekawym tłem dla niskich roślin. Warto w jego sąsiedztwie posadzić przetacznik wirginijski, przetacznikowiec wirginijski Veronica verginica - rabatową roślinę, spokrewnioną z przetacznikami, efektownie kwitnącą w sierpniu i we wrześniu. Przetacznik wirginijski i jego odmiany – ‘Alba’ oraz ‘Rosea’ – mają podobne wymagania uprawowe i, podobnie jak Veronika longifolia, nadają się na kwiat cięty. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przetaczniku ożankowym?

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Ciekawe odmiany przetacznika długolistnego - uprawa i zastosowanie


Przetacznik długolistny ‘First Glory’ – przetacznik niebieski, o efektownym kwiatostanie, złożonym z drobnych ciemnoniebieskich kwiatów. Bylina atrakcyjnie prezentuje się na tle dekoracyjnych traw, w ogrodzie bylinowym i w sąsiedztwie innych gatunków przetaczników. Sprawdzi się również na skalniaku i w uprawie pojemnikowej. Bywa wykorzystywana na kwiat cięty. Rozmnażanie rośliny odbywa się przez sadzonkowanie pędów, podział dojrzałych okazów i przez wysiew nasion. Na 1 m kwadratowy sadzimy do 12 sztuk roślin.

Przetacznik długolistny ‘Marietta’ – przetacznik niebieski, docelowo osiągający do 80 cm wysokości. Wysoka bylina o ciemnoniebieskich kwiatach, ujętych w groniaste kwiatostany, jest atrakcyjnym tłem dla niższych nasadzeń. Urodą odmiany możemy cieszyć się od czerwca do połowy sierpnia, a po przycięciu przekwitłych kwiatów – nawet we wrześniu. Wymagania uprawowe dotyczą umiarkowanie wilgotnego i słonecznego stanowiska. Dekoracyjne przetaczniki nadają się do ogrodu, sprawdzą się w uprawie pojemnikowej, a także mogą być wykorzystane na kwiat cięty.

Przetacznik długolistny ‘Aspire’ – przetacznik różowy, dorastający do 30 cm wysokości, urzeka intensywnie wybarwionymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi. Bylina kwitnie od czerwca do połowy sierpnia. Po przycięciu przekwitłych kwiatostanów, może ponownie zakwitnąć – we wrześniu. Pielęgnacja rośliny polega na zapewnieniu jej odpowiednio żyznej i wilgotnej gleby, o odczynie pH 5,8-7. Należy zadbać, by podlewać przetaczniki, po przeschnięciu podłoża. Barwne odmiany ładnie komponują się z innymi ogrodowymi roślinami, nadają się do uprawy pojemnikowej i na kwiat cięty.

Przetacznik długolistny ‘First Love’ – przetacznik różowy, wymaga nasadzenia w umiarkowanie wilgotnym i żyznym podłożu. Osiąga do 40 cm wysokości. Ozdobą rośliny są różowe miododajne kwiaty, ujęte w długie grona. Bylina najładniej prezentuje się wśród innych przetaczników oraz na tle niższych ozdobnych traw i ziół.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny