Przetacznik kłosowy - skąd pochodzi ten kwiat

Przetacznik kłosowy, tak jak i przetacznik polny - Veronica arvensis, przetacznik bluszczykowy - Veronica hederifolia, przetacznik długolistny - Veronica longifolia, przetacznik leśny - Veronica officinalis, przetacznik perski - Veronica persica, czy przetacznik ożankowy - Veronica chamaedrys, należy do rodziny bobkowatych - Plantaginaceae. ciekawostką jest to, że dawniej, a dokładniej w XX wieku, roślina ta klasyfikowana była do rodziny trędownikowatych - Scrophulariaceae lub przetacznikowatych - Veronicaceae.

Łacińską nazwą przetacznika kłosowego jest Veronica spicata. Dobrze wiedzieć, że ten atrakcyjny kwiat to bylina, która jest chamefitem, czyli rośliną niskopączkową. Ten różowy lub niebieski przetacznik kłosowy bardzo dobrze wygląda w kompozycjach z szałwią lekarską, lawendą oraz szałwią omszoną.

Veronica spicata to gatunek roślin, które naturalnie występują na terenie praktycznie całej Europy, a dodatkowo na terenach Azji, tam, gdzie klimat jest umiarkowany. W Polsce bylina ta i jej odmiany występują naturalnie na całym niżu. W górach natomiast pojawia się ona dość rzadko. Roślina doskonale czuje się na suchych murawach, obrzeżach lasów oraz na zboczach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o właściwościach leczniczych roślin.

Veronica spicata - cechy charakterystyczne

Przetacznik kłosowy osiąga do około 10-50 cm wysokości, a jego wzniesiona łodyga jest w szarozielonym lub zielonym kolorze. Na spodniej jej części znajdują się gęste i krótkie włoski. Z kolei góra łodygi jest bardzo gęsto omszona gruczołkowatymi włoskami. Owocem tych kwiatów są ogruczolone torebki, osiągające do około 3 mm długości.

Liście przetaczników kłosowych mogą być siedzące lub krótkoogonkowe. W spodniej części łodygi ich kształt jajowaty albo eliptyczny, natomiast w górnej części, gdzie wyrastają gruczołkowate włoski, liście są lancetowate. Brzegi listków mogą być mniej lub bardziej karbowane, natomiast same wierzchołki są całobrzegie, tępe lub zaostrzone. Nasada liści jest zwężona, a cała ich niebłyszcząca powierzchnia jest pokryta gęstymi i krótkimi włoskami.

Bardzo często spotkamy się z takimi określeniami jak różowy czy niebieski przetacznik kłosowy. Nazwa ta odnosi się do najważniejszej części tych bylin, a mianowicie kwiatów. Kwiaty pojawiają się na szczytach łodyg i skupione są one w grona. Przeważnie na jednej łodydze występuje jedno grono, które jest bardzo gęste i odznacza się od reszty łodygi. Kwiaty Veronica spicata są praktycznie siedzące, a ich przysadki są równowąskie i drobne. Wąskie i zaostrzone działki kielicha pokryte są w całości gruczołkowatymi włoskami. Pojedyncze kwiaty są bardzo drobne i osiągają około 5-7 mm długości. Jeśli chodzi o barwę kwiatów, jest ona zazwyczaj niebieska, przez co popularne jest określenie niebieskie przetaczniki kłosowe. Rzadko jednak kwiaty te wybarwiają się na różowo, a zazwyczaj dotyczy to jakiejś odmiany.  Kwiaty możemy zaobserwować na roślinach od czerwca do sierpnia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu dziurawca?

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Przetacznik kłosowy cięty na białym tle oraz warunki uprawy, środowisko, pielęgnacja, wymagania  przetacznika kłosowego
Przetacznik kłosowy - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

Popularna jest uprawa kultywarów, między innymi takich jak: 'Red Fox' - o szkarłatnych kwiatach; 'Rosea' - kwiaty wybarwione na różowo; 'Heidekind' - kwiaty w kolorach różowych i srebrnoszarych; 'Blaufuchs' - o jaskrawych i lawendowoniebieskich kwiatach; a także 'Blue Peter' - o ciemnoniebieskich kwiatach.

Pielęgnacja i uprawa przetocznika kłosowego

Aby uprawa przetacznika kłosowego postępowała prawidłowo, musimy poznać podstawowe zasady na temat wymagań stanowiskowych, pielęgnacji i rozmnażania tych roślin. Tylko wtedy, kiedy dokładnie poznamy wszystkie zasady uprawy przetacznika kłosowego, cały proces przebiegnie prawidłowo i w czerwcu będziemy mogli cieszyć się pięknem jego kwiatów. Dodatkowo prawidłowa uprawa uchroni nas przed pojawieniem się chorób bakteryjnych i wirusowych. Zobaczmy więc, jakie wymagania ma Veronica spicata.

Decydując się na zakup sadzonek i nasion, powinniśmy dokładnie przemyśleć miejsce zakupu. Dobrze, gdy udamy się do kwalifikowanego producenta, który zaręczy nam jakość sadzonek, czy też nasion. Podczas zakupu musimy również sprawdzić, czy sadzonki są dobrze zachowane i czy nie widać na nich śladów i oznak chorobowych oraz szkodników. Jest bardzo ważne, bo choroby, które będą na sadzonkach, mogą przenieść się na nasze inne rośliny ogrodowe, tak samo, jak i szkodniki. Sprawdź także ten artykuł na temat bluszczyka kurdybanka.

Przetacznik kłosowy nie jest trudny w uprawie i ma on małe wymagania. Wielką zaletą jest to, że bardzo dobrze znosi on okres suszy i jest całkowicie mrozoodporny. Pamiętajmy jednak, że młode sadzonki nie wykazują 100% odporności na mróz. Odpowiednią glebą pod uprawę przetacznika kłosowego będzie przepuszczalne, suche, piaszczyste podłoże o odczynie zasadowym. Dobrze jest również dobrać nasłonecznione stanowisko, bo w takim bylina czuje się najlepiej.

Istotne jest to, że Veronica spicata nie toleruje zalewania, dlatego, jeśli chcemy uprawiać ją w doniczce, konieczne będzie wykonanie na jej spodzie warstwy drenażu, np. z keramzytu lub grubego żwiru. Dodatkowo pozytywnie na prawidłowy rozwój wpływa obcinanie przekwitłych kwiatostanów, przez co przedłużymy okres kwitnienia w przyszłym roku uprawy.

Ostatnim już punktem dotyczącym uprawy jest sposób rozmnażania. Kwiaty te mogą być rozmnażane na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wysiew nasion wiosną. Możemy również rozmnażać je przez sadzonki pędowe, które pobrane były latem. Istnieje również możliwość podziału kęp w okresie wczesnowiosennym lub jesiennym.

Prawidłowo uprawiane rośliny możemy aranżować w różnych miejscach. Atrakcyjnie wyglądają one w jednorodnych lub niejednorodnych grupach na trawniku, na rabacie, na murkach kwiatowych, w ogrodach skalnych, czy na obwódkach. Te kwiaty ozdobne nadają się również do sadzenia w pojemnikach na balkonach i tarasach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu krwawnika pospolitego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny