Przetacznik perski - czym charakteryzuje się chwast


Przetacznik perski, tak samo, jak i przetacznik polny, przetacznik kłosowy, przetacznik ożankowy, przetacznik leśny, przetacznik długolistny, czy też przetacznik bluszczykowy, należy do rodziny bobkowatych - Plantaginaceae, choć jeszcze w XX wiecznych systemach, klasyfikowany był do rodziny trędownikowatych - Scrophulariaceae. Łacińska nazwa przetacznika perskiego to Veronica persica.

Łodyga tej rośliny jest rozesłana lub podnosząca się, jednak się nie zakorzenia. Zazwyczaj z jednego korzenia wyrastają pojedynczo liczne i rozgałęzione łodygi, osiągające około 10-40 cm długości. Na powierzchni łodyg wyrastają 2 rzędy odstających włosków. Z łodygi na krótkich ogonkach wyrastają karbowano piłkowane liście, bardzo podobne do przetacznika polnego. Kształt karbowano piłkowanych liści może być trójkątny lub jajowaty, a ich nasada jest zaokrąglona.

Kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści. Ułożone są one na szypułkach, które są dłuższe od przysadek. Po przekwitnięciu kwiatów ich szypułki się odginają. Przysadki są bardzo podobne do liści, które są karbowano piłkowane. Kielich składa się z 4 jajowatych i ostro zakończonych działek, a korona z 4 płatków. Kwiaty wybarwiają się na jaskrawoniebieski kolor, a ich dolna łatka jest często biała. Owadopylne lub samopylne kwiaty pojawiają się od III do X. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chwastach.

Zarówno przetacznik perski, jak i przetacznik polny, ma owoc w postaci torebki. Torebka tego gatunku osiąga do około 5 mm długości i jest znacznie szersza. Jest ona owłosiona, a jej brzegi zakończone są ostrymi kantami. Nasiona, które w niej się znajdują, mogą być w brunatnych lub żółtawych barwach.

Co powinniśmy wiedzieć o Veronica persica

Veronica persica naturalnie występuje na obszarach Kaukazu. Na terenie Polski przetacznik ten pojawił się w pierwszej połowie XIX wieku w okolicy Niziny Nadwiślańskiej. Od tej pory szybko rozprzestrzenia się na terenie całej Polski. Teraz jest on już bardzo pospolitą rośliną, która ma niewielkie zastosowanie, ale często jest zwalczany.

Przetacznik perski jest rośliną jednoroczną, azotolubną i ruderalną. Powinniśmy wiedzieć, że bardzo często rośnie na polach uprawnych, a tam uważany jest jako chwast. Zazwyczaj jego występowanie można zaobserwować na polach uprawnych, gdzie sadzone są rośliny okopowe, warzywa i zboża.

Przetacznik perski lub tak zwany przetacznik polny jako chwast oraz jego szkodliwość, rozprzestrzenianie się oraz zwalczanie
Przetacznik perski - opis, występowanie i zwalczanie uciążliwego chwastu

Pamiętajmy jednak o tym, że przetacznik perski jest gatunkiem bardzo wrażliwym na substancje aktywne, które zawarte są w środkach ochrony roślin, np. triflusulfuron metylowy, pirydat, piroksysulam, pendimetalina, nikosulfuron, metazachlor, etofumesat, dimetachlor, chlorosulfuron czy bentazon. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu dziurawca?

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Jak wygląda zwalczanie Veronica persica

Ze względu na dość małe zastosowanie tej rośliny, wielokrotnie uważana jest ona za chwasty. Chwasty te występują na terenach uprawnych, co utrudnia uprawę wielu roślin. Z tego powodu powinniśmy wiedzieć, jak wygląda zwalczanie chwastów i czego najlepiej użyć, aby pozbyć się tego problemu z pól.

Przez wzgląd na to, że przetacznik perski ma ogromne zdolności przystosowawcze i regeneracyjne, walka z nim jest bardzo trudna. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zwalczania mechanicznego, połączonego ze zwalczaniem chemicznym. Warto wiedzieć, że zabiegi muszą być wykonane bardzo dokładnie, a dodatkowo powinniśmy pamiętać o profilaktyce. Dlatego bronowanie wiosną i oranie jesienią są niesamowicie zalecane.

Do walki z przetacznikami perskimi najlepsze będą herbicydy, takie jak Avans RTU, Chwastox Complex 260 EW, Effect 24 H 680 EC, a także Omnera. Pamiętajmy jednak, że zabiegi profilaktyczne mogą bardzo ułatwić nam uprawę naszych roślin, dzięki czemu istnieje szansa na to, że unikniemy pojawienia się tych chwastów. Sprawdź także ten artykuł na temat bluszczyka kurdybanka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny