Przetwory do słoików domowej roboty - sprawdzone przepisy i pomysły

Czy warto przygotowywać weki na zimę? Odpowiedź może być tylko jedna, zdecydowanie tak. Przede wszystkim, dlatego, że są zdrowe i smaczne. Przepisy przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie każą wykorzystywać jedynie naturalne składniki. Zatem domowe przetwory nie zawierają żadnych konserwantów. Tylko tak potrzebne witaminy. Warto, więc poznać sprawdzone przepisy na zimowe przetwory i dobre sałatki na zimę.

Przepis na konfitury i dżemy

Domowe konfitury najczęściej powstają ze śliwek, lecz nie jest to jedyna możliwość. Właściwie większość jadalnych owoców nadaje się do tego celu. Najlepiej jednak wybrać samodzielnie wyhodowane jabłka, gruszki, truskawki lub maliny. Muszą być to całe owoce lub połówki. Przepis na klasyczne konfitury to połączenia dwóch etapów. Pierwszy to stworzenie syropu z kilograma wybranych owoców i kilograma cukru. Gdy już jest gotowy dodaje się do niego owoce i całość trzeba gotować na wolnym ogniu. Następnie masę odstawia się do wystygnięcia. Proces powtarzamy 2-3 razy, gdy zauważymy, ż owoce stały się szkliste, konfitury są gotowe.

Zimowe przetwory to również pyszne dżemy. W przeciwieństwie do konfitur powstają z drobno pokrojonych lub rozgotowanych owoców. Do tego są to przetwory do słoików, których podczas przygotowywania nie trzeba kilkukrotnie gotować. Dżemy przygotowuje się w płaskim garnku, wsypuje się do niego wydrylowane owoce. Następnie podlewa się je wodą i gotuje aż puszczą soki. Po tym trzeb odparować nadmiar płynu, dodać cukru i dalej gotować. Gdy masa znajdująca się w garnku zgęstnieje oznacza to koniec pracy. To bardzo prosty przepis na pyszne dżemy.

Słoiki na przetwory możemy też zapełnić sokami i kompotami. To świetna propozycja na zimę z bardzo prostej przyczyny. Naturalne soki są prawdziwą skarbnicą witamin. Ich picie zapobiegnie przeziębieniom czy grypie. Wszystko to w całkowicie naturalny sposób. Możemy wybrać ulubione owoce czy też mieszankę kilku gatunków. Co ważne przygotowanie soku czy kompotu nie sprawia żadnych problemów. Wystarczy mieć w domu wyciskarkę lub sokowirówkę. Choć i bez tych urządzeń można przygotować pyszny sok. Konkretny przepis znajdą Państwo na naszych stronach.

Warzywne przetwory do słoików – zaprawy w occie i leczo

Przetwory czy też zaprawy na zimę w dużej części powstają z warzyw. Jakie weki są najczęściej przygotowywane? Od lat w czołówce utrzymują się ogórki kiszone lub konserwowane w occie. Smaczne przepisy są pozakazywane z pokolenia na pokolenie. Wiele receptur można odnaleźć w internecie, w tym i na naszej stronie. Kluczem do znakomitych ogórków w occie jest zalewa składająca się z wody, soli, cukru i oczywiście octu. Istnieje też sprawdzona lista dodatków, lecz ją można modyfikować. W occie marynujemy również inne warzywa, takie jak chociażby papryka czy patisony. Ciekawym smakiem odznaczają się też zimowe przetwory z cukinii.

Słoiki na przetwory zapełniamy też buraczkami czy marynowanymi grzybkami. Warto też wykorzystać smaczne przepisy na zaprawy na zimę z pomidorów. Tu mamy kilka opcji do wyboru. Możemy przygotować prosty sos, który nada się do makaronu. Będzie też bazą bardziej złożonych dań. Nasze weki na zimę to również całe pomidory zakonserwowane w słoiku. Nie jest to jedynak droga, którą możemy wybrać. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie domowego keczupu. Będzie zdecydowanie zdrowszy od tego kupowanego w sklepie. A jeśli znudziły nam się ogórki lub inne warzywa w occie, alternatywą będą kiszone pomidory.

Wspomnieliśmy już wcześniej, że ciekawym smakiem odznaczają się zimowe przetwory z cukinii. Przy czym to warzywa nie musi być wcale marynowane. Można na jego bazie przygotować leczo. Jest to potrawa pochodząca z Węgier, ale znana też na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Czechach, Austrii i Izraelu. Lecz może też zapełnić nasze słoiki na przetwory. To świetne rozwiązanie, bowiem jest to potrawa gotowa do użycia, wystarczy tylko ją podgrzać. Powstaje oczywiście nie tylko z cukinii, mamy w niej też cebulę, paprykę, pomidory i kilka przypraw. Leczo ma to do siebie, że dodatki możemy wybrać samodzielnie. Nie są to ostatnie weki na zimę, o których opowiemy.

Dobre sałatki na zimę – smaczne przepisy

Zaprawy na zimę to nie tylko soki, dżemy i konfitury. Nie muszą to być wyłącznie wybrane, zakonserwowane warzywa. Przetwory do słoików to również dobre sałatki na zimę. Znakomitym przykładem jest tu sałatka z cukinii, czyli niezastąpiony dodatek do obiadu. Poza głównym składnikiem dodajemy marchew, cebulę, paprykę. Całość zalewamy marynatą na bazie octu, cukru, ziela angielskiego i pieprzu. Można dodać też gorczycę i liście laurowe. Tego typu przetwory do słoików mają swoich zagorzałych wielbicieli.

Dobre sałatki na zimę to nie tylko wariacje w cukinią w roli głównej. Prawdziwą klasyka jest sałatka z ogórków, marchwi, cebuli, papryki i czosnku. Ona również jest marynowana zalewą na bazie octu. Słoiki na przetwory wypełnimy też innymi warzywami. Sałatki przybierają różne formy i rozmaite warzywa wchodzą tu w grę. Warto przy tym sprawdzać czy wybrane gatunki nadają się do marynowania czy kiszenia. Wart szukać własnych inspiracji, ale nie gardźmy też sprawdzonymi recepturami. Dlatego też smaczne przepisy na zaprawy na zimę znajdą Państwo na naszych stronach.