Najlepsze przetwory na zimę

Obecnie większość warzyw i owoców możemy kupić cały rok. Nie zmienia to faktu, że najsmaczniejsze i najzdrowsze są owoce i warzywa sezonowe. Warto więc zrobić zaprawy na zimę, jak to robiły nasze babcie.

Aby zrobić weki na zimę, musimy mieć miejsce do ich przechowywania oraz nastawić się na koszty. Dlatego też warto wybrać najbardziej popularne owoce i warzywa, które nie są drogie i które jemy na co dzień. Dlatego też największą popularnością cieszą się ogórki kiszone, przetwory z cukinii, papryki czy przetwory z fasolki szparagowej.

Przetwory na zimę robimy w czasie największego wysypu poszczególnych owoców i warzyw, gdyż wtedy są najtańsze i mamy duży wybór. A może zainteresuje cię także ten artykuł o słoikach na przetwory zimowe?

Sezon na zaprawy na zimę zaczyna się w czerwcu, a kończy w listopadzie. Oto jakie zaprawy na zimę robimy w poszczególnych miesiącach:

  • Przetwory na zimę możemy zacząć już w czerwcu, w czasie sezonu na truskawki, z których można zrobić dżemy, galaretki i kompoty.
  • W lipcu zaczyna się sezon na wiśnie, z których zrobimy nalewki i dżemy. Warto również zrobić dżem z moreli lub jagód. W tym czasie warto robić przetwory z fasolki szparagowej. W lipcu pojawiają się kurki. Możemy więc zacząć przetwory z grzybów. W tym miesiącu zaczynamy przetwory z cukinii.
  • W sierpniu warto wykorzystać sezon na maliny, aby zrobić takie przetwory z malin, jak nalewka czy konfitury. Sierpień to również czas na przetwory z gruszek i przetwory z jabłek. Sierpień i wrzesień to okres, gdy pomidory są najtańsze, dlatego też wtedy robimy przeciery pomidorowe, pomidory w zalewie i sałatki do słoików.
  • We wrześniu mamy wysyp jabłek, gruszek. Zaczyna się też sezon na grzyby. Teraz najtaniej robimy przetwory z grzybów, jak klasyczne grzyby marynowane lub grzyby suszone. W tym miesiącu najtańsza jest papryka. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z jabłek.
  • W październiku nadal trwa sezon na grzyby, jabłka i gruszki. Wtedy robimy przetwory z dyni i pigwy.
  • Ogórki kiszone i ogórki małosolne czy też ogórki z chili do słoików na zimę możemy robić przez cały sezon od czerwca do września.
Domowe ogórki kiszone oraz przepisy na inne przetwory na zimę z owoców i warzyw, na przykład przetwory z fasolki szparagowe
Przetwory na zimę - co warto przyrządzić na zimę? Najlepsze przepisy!

Domowe ogórki kiszone do słoików oraz ogórki z chili

Przepis na ogórki kiszone czy też na ogórki małosolne do słoików jest bardzo łatwy do wykonania. Układamy nieduże ogórki w słoikach razem z koprem włoskim, czosnkiem oraz liśćmi lub korzeniem chrzanu. Ogórki robimy w zalewie 1 łyżka soli na 1 litr wody. Cała trudność polega na odpowiedniej pasteryzacji słoików, aby się nie otworzyły zimą.

Na zimę możemy zrobić również ogórki z chili w zalewie octowej. Tajemnica tkwi w zalewie, do której dodajemy chili. Warto wypróbować przepisy kulinarne na ogórki. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z ogórków. Ciekawą propozycją jest także sałatka z ogórków.

Owocowe weki na zimę

Do zaprawy na zimę najpopularniejsze są maliny, jabłka i gruszki. W sierpniu robimy przetwory z malin jak nalewki, konfitury i dżemy. Najłatwiejsze do wykonania przetwory z malin to nalewki, które świetnie rozgrzewają w zimie. 

Bardzo popularne są przetwory z jabłek, które znajdują zastosowanie do ciasta, do naleśników czy do innych potraw na słodko.  Spośród przepisów na przetwory z jabłek najbardziej popularny jest mus z jabłek, który posłuży do szarlotki czy jako nadzienie do naleśników. Jabłka obieramy, kroimy na kawałki i dusimy, a następnie przekładamy do słoików i pasteryzujemy. Według upodobań można do jabłek dodać cukier, cynamon lub przyprawy do ciast.

W sierpniu i wrześniu trwa sezon na przetwory z gruszek, jak kompoty i dżemy. Jednak najpopularniejsze przetwory z gruszek to gruszki marynowane w zalewie octowej.

Domowe warzywa do słoików

Najpopularniejsze zaprawy na zimę z warzyw to przetwory z cukinii, przetwory z dyni czy też przetwory z fasolki szparagowej. Smaczna i łatwa do zrobienia jest sałatka z cukinii i papryki w zalewie octowej. Przetwory z cukinii jak sałatka, cukinia w zalewie, cukinia kiszona czy też leczo z cukinii możemy wykonywać przez cały sezon. Lepiej jednak poczekać na koniec lata, kiedy to najtańsza jest papryka, którą często dodaje się do przetworów z cukinii.

Koniec lata to także czas na przetwory z dyni, jak dżem dyniowy, dynia w zalewie, masło z dyni czy też pasta z dyni. Jeden z najpopularniejszych przepisów na przetwory z dyni to dynia marynowana w zalewie. Kilogram dyni pokrój w kostkę i zblanszuj. Następnie przełóż do słoików. Zagotuj zalewę z 1 l wody, 25 dag cukru, 2 dag soli, 100 ml octu 10%. Do każdego słoika włóż trochę cynamonu, kilka goździków, kawałeczek skórki z cytryny. Zalej słoiki zalewą, zakręć i pasteryzuj 25 minut.

Jakie są najbardziej popularne przetwory z fasolki szparagowej? Możemy zawekować fasolkę szparagową w zalewie z wody, cukru i soli. Ciekawy przepis to sałatka z fasolki szparagowej w pomidorach lub sałatka z pomidorami, marchewką i cebulą w zalewie octowej. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z fasolki szparagowej.

Przetwory z grzybów

Jesienią robimy przetwory z grzybów. Warto wykorzystać sezon na grzyby, kiedy są one relatywnie tanie i łatwo dostępne. Oczywiście najlepiej samemu iść na grzybobranie.

Najpopularniejszy przepis na przetwory z grzybów, to grzyby w occie, które tradycyjnie jemy w święta. Przepis na grzyby w occie nie jest trudny i nawet osoby o mniejszym doświadczeniu kulinarnym mogą się pokusić o wykonanie go. Oczyszczone grzyby gotuj około 20 minut. Następnie przełóż je do słoików, najlepiej małych. Zagotuj 1 szklankę wody z 1 szklanką octu, 2 łyżkami cukru i 1 łyżką soli. Taką zalewą zalej grzyby w słoikach. Dodaj przyprawy: liście laurowe, ziarna gorczycy i małe cebulki. Zakręć słoiki i odstaw w chłodne miejsce. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na przetwory z grzybów.

Przetwory z warzyw i owoców na zimę nie są trudne do wykonania. Warto jednak wiedzieć, kiedy jest sezon na dane owoce czy warzywa, gdyż wtedy są one najtańsze i najbardziej dorodne i wtedy robienie przetworów będzie najbardziej ekonomiczne.

ikona podziel się Przekaż dalej