Sok z malin - przepis na domowy przysmak

Przetwory z malin – malinowy sok

Maliny w słoikach w postaci soku są proste do zrobienia, jednak zajmuje to trochę czasu. Pamiętaj jednak o tym, że na pewno nie znajdziesz takiego soku w żadnym sklepie!

Lista składników

  • 1 kg malin
  • 0,2 kg cukru (lub więcej, jeżeli chcesz bardziej słodki sok)

Istotną zasadą jest umycie malin i wsypywanie ich do garnuszka warstwami – każda warstwa musi zostać posypana cukrem.

Syrop z malin – sposób przygotowania

  1. Poczekaj 20 minut, aż maliny puszczą sok – co jakiś czas mieszaj.
  2. Podgrzej garnek i ciągle w nim mieszaj – całość musi się zagotować.
  3. Przecedź zawartość przez gęste sitko po ok. 5 minutach od zagotowania. Możesz też zrobić to przez gazę bądź pieluchę.
  4. Sok malinowy doprowadź znów do wrzenia i przelej w słoiki. Zakręć, odwróć zakrętką do dołu i daj im wystygnąć.
  5. Gdy nakrętka zrobi się wklęsła oznacza to, że sok jest zabezpieczony i na pewno się nie zepsuje.

Sok malinowy na zimę – przepis na przeziębienie

Przepisy na przetwory z malin są idealne, gdy łapie nas przeziębienie lub grypa. Syrop z malin zawiera kwas salicylowy (jak np. aspiryna), a więc jest w stanie obniżyć gorączkę. Z kolei zawarte w soku malinowym olejki eteryczne zadziałają rozgrzewająco na cały organizm, ułatwiając walkę z infekcją. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o malinach.

Maliny w cukrze i inspirujące przepisy

Dżem z malin i powidła z malin

Powidła z malin są jedną ze smaczniejszych przekąsek, ale i dodatków do słodkich dań czy deserów. Z kawałkiem cytryny zachowa swój piękny oraz intensywny kolor – z kolei nieprzetarte owoce z drobną pestką sprawią, że powidła malinowe nabiorą charakterystycznej konsystencji.

Lista składników

  • 1 kg malin
  • 400 g cukru (lub więcej)
  • sok + miąższ z 1 cytryny
  • skórka z ¼ cytryny

Pamiętaj o dokładnym umyciu malin i osuszeniu ich np. na papierowym ręczniku. Zasyp całość cukrem i odstaw na ok. 2 godziny.

Powidła malinowe – sposób przygotowania

  1. Przełóż maliny z cukrem oraz puszczonym sokiem, sokiem cytrynowym i sparzoną skórką z cytryny do garnka (możliwie wysokiego) bądź na patelnię. Podgrzewaj na niewielkim ogniu – cukier musi się całkiem rozpuścić.
  2. Zwiększ powoli ogień, by syrop zaczął bulgotać – nie może jednak wykipieć! Nie rozgniataj owoców, aby chociaż część zachowała swój kształt.
  3. Po 30 minutach sprawdź gęstość dżemu. Wylej kroplę na zmrożony talerz w zamrażarce i odstaw na minutę do zamrażalnika. Dżem powinien się zmarszczyć po przejechaniu palcem.
  4. Po wyjęciu skórki cytrynowej i wystudzeniu przelej maliny w cukrze z garnka do wyparzonych słoików, zostawiając ok. 2 cm „luzu” od brzegu. Mocno zakręć.
  5. Maliny w słoikach możesz zapasteryzować w garnku z wrzątkiem.
Przetwory z malin przygotowywane w garnku oraz przepisy na przetwory z malin na zimę, w tym dżem, nalewkę czy konfiturę
Przetwory z malin – najlepsze przepisy na zaprawy z malin na zimę

Dżem malinowy dodatkiem do ciast

Przetwory z malin w postaci dżemu są idealne jako dodatek do tortów! Możesz posmarować nim cienko biszkopt, zanim nałożysz krem – zrobi się warstwa koloru, dodająca cudowny smak ciastu. Doskonale wykorzystać można również dżem malinowy do… czekoladowych babeczek. Bardzo podobny przepis posiada również konfitura z malin – przy jej przyrządzaniu możesz jedynie pominąć użycie cytryny, a także dostosować ilość cukru do swoich kubków smakowych. Sprawdź także ten artykuł z przepisem na sok z malin.

Nalewka z malin

Maliny na zimę zaklęte w… alkoholu

Nalewka malinowa potrzebuje wysokiej jakości owoców – dlatego najlepiej, kiedy sadzenie malin przeprowadzasz we własnym ogródku! Jeżeli nie masz takiej możliwości, należy kupować owoce u dobrych i sprawdzonych źródeł. Malinówka to napój pyszny, ale i zwalczający przeziębienie. Jak ją przyrządzić?

Lista składników

  • 0,5 l spirytusu
  • 60 dag malin
  • 4 l syropu cukrowego (1,5 kg cukru : 2 l wody)

Przygotowanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu, tak że można od razu po umyciu malin zabrać się do dzieła!

Nalewka malinowa – sposób przygotowania

  1. Zalej maliny syropem cukrowym, dolej spirytusu i zamknij. Odstaw na 10 dni w ciepłe miejsce.
  2. Po upływie czasu przelej nalewkę do butelek i przechowuj w ciemnym miejscu.

Prosty i szybki eliksir zdrowotny

Kwasy organiczne zawarte w nalewce oczyszczą organizm z toksyn. Alkohol ten może być również stosowany jako… środek napotny w przebiegu grypy! Żeby obniżyć temperaturę wystarczy dolać 3 łyżeczki nalewki do gorącej herbaty i wypić ją przed snem. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z malin.

Przetwory z malin

Wino z malin

Zaprawy z malin na pewno przypomną upalne lato, dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi. Warto zatrzymać wspomnienia na dłużej i wykorzystać przepisy na przetwory z malin. Co powiesz na… malinowe wino? Oto składniki na trunek 10-litrowy!

Lista składników

  • 7 kg malin
  • 3,5 l wody
  • 2,5 kg cukru
  • drożdże winiarskie
  • pożywka dla drożdży
  • pirosiarczan potasu

Przed przystąpieniem do robienia wina pamiętaj o przygotowaniu matki drożdżowej (ok. 3 dni wcześniej). Konieczne będzie też posiadanie sprzętu winiarskiego, jak balon winiarski.


Wino z malin – sposób przygotowania

  1. Umyj owoce i rozdrób je za pomocą blendera bądź zwykłej łyżki. Przełóż do balonu.
  2. Podgrzej wodę i rozpuść w niej ok. ¾ cukru. Wlej do balonu. Dodaj również pożywkę oraz drożdże.
  3. Zabezpiecz balon gazą i obwiąż gumką. Zostaw na ok. 3 dni, a po upływie czasu przykryj balon rurką fermentacyjną z korkiem. Zostaw na 7 dni do fermentacji.
  4. Zlej alkohol, przecedzając znad osadu i owoców. Wlej znowu do butli i daj mu ok. miesiąc czasu, żeby stało się klarowne. Ponownie zlej je do osobnego naczynia i z powrotem do balonu. Zostaw na kolejny miesiąc. Po upływie tego czasu rozlej je do butelek.

Leżakowanie wina

Żeby wino nabrało swoich właściwości i walorów smakowych, najlepiej przetrzymywać je jeszcze ok. 3 miesiące w możliwie chłodnym miejscu, np. w piwnicy lub spiżarni. Przekonasz się, że warto będzie oczekiwać na samodzielnie przyrządzone, domowe wino malinowe! Jego niepowtarzalny aromat i smak upewni w tym, że cierpliwość… popłaca! Sprawdź także ten artykuł z przepisem na wino z malin.

ikona podziel się Przekaż dalej