Przetwory z papryki na zimę - najlepsze przepisy krok po kroku
W dobie, gdy coraz bardziej dbamy o zdrową dietę pełną warzyw, do łask powracają domowe przetwory. Powodzeniem cieszy się papryka do słoików czy też przetwory z fasolki szparagowej. Papryka na zimę nie jest trudna do wykonania. Poznaj łatwe i popularne przepisy na weki z papryki, dzięki którym w okresie zimowym będziesz cieszyć się pysznym leczo, marynatą, sałatką, a nawet dżemem z papryki.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papryce.
Przetwory z papryki - inspiracje
Papryka idealnie nadaje się na domowe przetwory zarówno na zimę jak i do spożycia od razu. Papryka zachowuje swój kształt i smak. Świetnie udaje się papryka w postaci marynaty, w zalewie, a nawet jako dżem. Najbardziej popularny przepis na weki z papryki to oczywiście leczo, które możemy zimą wykorzystać jako szybki obiad. Wystarczy otworzyć słoik, podgrzać leczo z pokrojoną kiełbasą i mamy gotowe danie.
Papryka świetnie smakuje w marynacie. Marynaty z papryki można przyrządzać na słodko, ostro czy też na słodko-kwaśno. Robimy je z samej papryki lub z dodatkiem innych warzyw, na przykład marynowane ogórki z papryką.
Pełna witamin papryka idealnie smakuje jako sałatka w połączeniu z cukinią i cebulą. Przetwory z cukinii, jak na przykład sałatka z cukini na zimę, często wymagają dodatku papryki, która wzbogaca smak sałatki.
O przetworach z papryki najlepiej pomyśleć w sierpniu i wrześniu, gdy papryka jest najtańsza. Wtedy papryka jest też najbardziej dorodna. Do domowych przetworów nadają się wszystkie odmiany papryki, zarówno papryka słodka jak i ostra. Warto jednak pamiętać, że weki z papryki muszą przetrwać długi okres. Dlatego też należy wybierać warzywa dorodne i zdrowe, pozbawione uszkodzeń i nie przywiędłe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie papryki w gruncie?
Marynaty z papryki - przepisy
Bardzo łatwa do zrobienia jest papryka do słoików na bazie octu. Papryka konserwowa wymaga przygotowania zalewy octowej wykonanej z wody, octu i przypraw. Oto najpopularniejszy sposób jak wykonać paprykę konserwową krok po kroku.
- Paprykę umyj, usuń gniazda nasienne, pokrój w ćwiartki,
- przygotuj umyte i wyparzone słoiki do przetworów,
- pokrojoną paprykę umieść w słoikach,
- przygotuj zalewę z 1 szklanki octu 10% i 4 szklanek wody oraz 1 łyżki soli. Do zalewy, do smaku dodajemy przyprawy jak: 2-3 ziarenka ziela angielskiego, 2-3 liście laurowe, 4-5 ziarenek pieprzu, 3-6 łyżek cukru. Zalewą należy zagotować.
- słoiki zalewamy gorącą zalewą i zakręcamy,
- pasteryzujemy słoiki 25 minut i przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu.
Marynaty z papryki można również wykonać z dodatkiem innych warzyw, na przykład selera, kalafiora czy korzenia pietruszki. Doskonale smakuje papryka konserwowa z dodatkiem czosnku, pomidorów, cukinii czy też ogórków. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki z papryką.
Ciekawym wariantem marynaty z papryki są ogórki z papryką, które robi się w podobny sposób. Aby zrobić marynowane ogórki z papryką na zimę, potrzebne będą:
- 2 kg ogórków
- 3 papryki
- 3 cebule
- przyprawy: ziele angielskie, czarny pieprz, gorczyca, koper
- 1 szklanka octu, 4 łyżeczki soli i ¾ szklanki cukru do zalewy
Jak wykonać ogórki z papryką na zimę krok po kroku:
- przygotuj czyste i wyparzone słoiki litrowe do przetworów,
- do każdego słoja wrzuć baldach kopru, 1/3 łyżeczki gorczycy, 4 kuleczki ziela angielskiego, 1/4 łyżeczki ziarenek czarnego pieprzu,
- ogórki umyj i pokrój w ósemki bez obierania ze skórki, paprykę pozbawioną gniazd nasiennych pokrój w paseczki, cebulę pokrój w plasterki,
- w każdym słoiku umieść ciasno ogórki przekładając niewielką ilością papryki i cebuli,
- zagotuj zalewę, wykonaną tak samo jak do marynaty z papryki
- wlej gorącą zalewę do słoików tak aby zakryła warzywa,
- zakręć słoiki i pasteryzuj 10 minut.
Papryka na zimę - przepisy
Amatorów potraw na słodko na pewno zainteresuje przepis na dżem z papryki, który będzie stanowił świetny dodatek do dań mięsnych. Poznaj przepis jak zrobić dżem z papryki do słoików krok po kroku:
- zmiel pół kilograma słodkiej papryki,
- dodaj pół kilograma cukru,
- smaż całość na wolnym ogniu, dopóki dżem nie zgęstnieje,
- dodaj sok z 2 cytryn, szczyptę startego imbiru, 2 goździki
- przełóż gorący do słoików i pasteryzuj 20 minut
Najbardziej popularna papryka do słoików to tradycyjne leczo. Aby zrobić pyszne leczo na zimę potrzebna będzie papryka, cukinia, pomidory, czosnek i cebula. Proporcje zależą od upodobań. Podstawą dania jest papryka i pomidory, zaś cukinia, czosnek i cebula stanowią dodatki. Oto przepis krok po kroku:
- podsmaż posiekaną cebulę i czosnek na oliwie,
- dodaj pokrojoną cukinię, słodką paprykę i pomidory i duś całość na małym ogniu,
- aby papryka na zimę była bardziej pikantna można dodać jedną posiekaną papryczkę chili,
- gorące leczo przełóż do słoików, zakręć i pasteryzuj 20 minut.
Papryka do słoików może również posłużyć jako dodatek do kanapek. W tym celu warto poznać przepis na ajwar, czyli pastę z papryki. Potrzebne będzie:
- 2 kg papryki
- 1 kg bakłażana
- 1 kg pomidorów
- pół kg cebuli
- 4 ząbki czosnku
Aby wykonać pastę z papryki do słoików upiecz warzywa i obierz ze skórki. Następnie podsmaż cebulę i czosnek na oliwie. Dodaj upieczone warzywa i duś na małym ogniu aż sos zgęstnieje. Do smaku dodaj sól, cukier i ocet winny oraz przyprawy. Po ugotowaniu zmiksuj i przełóż do słoików. Pasteryzuj 20 minut.
Gorące przetwory z papryki zawsze przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, które można następnie obrócić do góry dnem. Jeśli po ostudzeniu wieczka będą wklęsłe, pasteryzacja nie będzie konieczna. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przetworach do słoików.