Przycinanie agrestu krok po kroku – terminy, zasady cięcia, porady
Agrest jest krzewem zaliczającym się do rodziny agrestowatych. Jego oficjalną nazwą jest porzeczka agrest. Bez względu na to, jak będziemy nazywać ten krzew, to jego owoce są niesamowitym źródłem witaminy A, luteiny oraz kwasów organicznych. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, w jaki sposób i kiedy musi odbywać się przycinanie agrestu, by zbiór owoców był wyjątkowo obfity.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat agrestu.
Kiedy wykonać cięcie agrestu?
Uprawa agrestu w ogrodzie sprowadza się także do jego przycinania. Zanim zdecydujemy się na cięcie agrestu, najpierw musimy zdać sobie sprawę, że jest to nieodłączny zabieg pielęgnacyjny dla każdego krzewu owocowego. Dzięki niemu zadbamy o obfity plon w postaci dużych i słodkich owoców. Oprócz tego przycinanie agrestu ma na celu odmłodzenie sadzonki lub też jej lepsze przyjęcie na wybranym stanowisku.
W związku z tym wymieniamy kilka najważniejszych terminów, kiedy obcinanie agrestu jest niezbędne:
- Obcinanie po posadzeniu – pierwsze przycinanie agrestu piennego powinno odbyć się wiosną po posadzeniu sadzonki. Pędy przycinamy do 3-4 pąka. Natomiast w drugim i trzecim roku pozbywamy się wszystkich słabych pędów, skrzyżowanych lub nieprawidłowo uformowanych. Pozostawiamy maksymalne 12 pędów owoconośnych, które rosną pionowo lub na zewnątrz sadzonki. Sprawdź także te artykuły na temat przycinania drzew i krzewów.
- Przycinanie dla obfitego plonu – w kolejnych latach powinniśmy dokonać cięcia krzewów owocowych w celu zwiększenia plonu. Przycinanie agrestu piennego obejmuje usuwanie słabych oraz zniszczonych pędów. Każdej wiosny usuwamy również maksymalnie 3 gałązki owoconośne. Oczywiście co roku powinny to być inne pędy. W ten sposób dajemy szansę innym gałązkom na wzrost. Prześwit przyczynia się do obfitego owocowania, a także pojawienia się naprawdę okazałych owoców. Dodatkowo drzewko jest jeszcze lepiej chronione przed różnymi chorobami i szkodnikami.
- Odmładzające przycinanie – w tym przypadku należy zastosować cięcie wobec krzewów, które przez wiele lat zostały pozostawione same sobie. W pierwszym sezonie wiosennym pozostawiamy tylko 5 najmocniejszych pędów, a resztę skracamy do minimum. Następnego roku ponownie wybieramy najmocniejsze pędy, które wybiły w ostatnim czasie. Te z kolei skracamy o 1/3 długości. Pozostałe pędy powinny być koniecznie usunięte. A może zainteresują cię także inne artykuły o krzewach owocowych?
Przycinanie agrestu krok po kroku
Uprawa agrestu w ogrodzie wbrew pozorom nie jest uciążliwa. Pamiętając, kiedy należy odbywać przycinanie krzewów owocowych, a także w jaki sposób należy skracać pędy, zadbane drzewko przyniesie obfite plony. Zarówno zaraz po posadzeniu, jak i w przypadku cięcia odmładzającego zawsze stosujemy dobrze naostrzony sekator. Na początku z powodzeniem wystarczy sekator ręczny, natomiast przy większych sadzonkach, sprawdzi się narzędzie z przedłużonymi rękojeściami.
Odmiany agrestu na pniu powinny być tak samo pielęgnowane, jak odmiany krzaczaste. Jednak ich zaletą jest to, że przy zbiorze owoców, a także w czasie wykonywania różnych zabiegów pielęgnacyjnych nie musimy się schylać. Dodatkowo ich uprawa może zostać przeniesiona do doniczek lub pojemników. Zatem krzewy agrestu na pniu sprawdzą się u osób, które dysponują mniejszą ilością miejsca w ogrodzie. A może zainteresuje cię także artykuł o cięciu i uprawie winogron?