Przycinanie czereśni - porady praktyczne jak i kiedy ciąć czereśnię
Regularne zabiegi pielęgnacyjne w postaci przycinania drzewek czereśni mają ogromnie ważne znaczenie. Odpowiednie podcinanie pozwala na utrzymanie prawidłowego, a zarazem zdrowego wzrostu drzewka oraz wpływa na obfitość plonów. Zaniedbane obcinanie czereśnie powoduje dziczenie drzewek.
Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj ten artykuł o przycinaniu drzew owocowych.
Cięcie czereśni – rodzaje
Dziczenie to nie jedyny skutek, wynikający z zaniedbania tej czynności. Brak wykonywania cięcia przyczynia się także do dużego ograniczania ilości owoców, a także zwiększa podatność na choroby. Zabierając się za podcinanie czereśni, należy mieć na uwadze, że są to bardzo delikatne drzewka.
Powstałe po odcięciu gałęzi rany narażone są na infekcje. Spośród rodzajów cięcia wyróżnia się cięcie formujące, które następuje po posadzeniu młodych czereśni, a także regularne obcinanie starszych gałęzi (cięcie sanitarne). Pierwszoroczne cięcie ma na celu uformowanie kształtu korony czereśni.
Starsze drzewa owocowe powinno się przycinać regularnie po to, by stabilizować ich wzrost oraz wyrównywać równowagę między częścią nadziemną czereśni a systemem korzeniowym. Tym samym możemy dowolnie regulować wysokość drzew. Zawsze wykonuje się je po owocowaniu. Wówczas wycinamy też uschnięte i chore gałązki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzewkach owocowych do ogrodu.
Kiedy najlepiej rozpocząć podcinanie czereśni?
Termin podcinania młodych czereśni przypada zawsze na wiosnę. Oczywiście pod warunkiem, że drzewka zostały posadzone na jesieni. Czynność wykonana w pierwszym roku po posadzeniu pozwala nadać czereśni wybrany kształt oraz ułatwia przyjęcie się drzewka.
Co roku na wiosnę, powinno się wykonywać cięcie sanitarne. Najlepiej, gdy dzień będzie słoneczny, a temperatura dodatnia. Przycinanie czereśni starszych powinno odbywać się w późniejszym czasie. Najlepszy termin zabiegu to pierwsza połowa sierpnia, czyli już po owocowaniu.
Lato jest najlepszym czasem na tego typu zabiegi, ponieważ w tym czasie rany powstałe po cięciu, znacznie szybciej się goją. Dzięki temu drzewa owocowe są mniej narażone na choroby. Warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu miejsc po cięciu. Można w tym celu zastosować np. maść ogrodniczą. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o czereśniach.
Jak wygląda prawidłowe cięcie czereśni?
Przycinanie czereśni nie należy do trudnych czynności. Trzeba jednak zachować przy tym pewne zasady. W czasie cięcia sanitarnego pozbywamy się z drzewka niepotrzebnych wilków, odrostów korzeniowych, nisko rosnących gałęzi, a także krzyżujących się pędów.
Z kolei wykonując regularne przycinanie czereśni, wystarczy obcinać 1/3 długości gałązki. Ważny jest natomiast sposób obcinania. Cięcie gałązki powinno odbywać się pod niewielkim skosem, zgodnie z kierunkiem wzrostu pąka. A może zainteresują cię także artykuły o wiśniach w ogrodzie?
Jak widać, zabiegi pielęgnacyjne w formie cięć odgrywają bardzo ważną rolę w uprawie czereśni. Dzięki regularnym zabiegom nasze drzewka będą corocznie obficie owocowały. W dodatku, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, możemy uchronić je przed wieloma chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. Zimą z pewnością docenimy ich smak, otwierając pyszne konfitury, soki, a nawet nalewki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj ten artykuł o uprawie brzoskwiń w ogrodzie.
Mam na działce dwie dzikie czereśnie i jedną wiśnię. Były zaniedbane i wybujały do góry na kilkanaście metrów. Nie ma szans na żebranie owoców.
Czy można je ściąć np 2,5m nad ziemią, żeby wypuściły gałęzie niżej?