Przycinanie drzew i krzewów - porady praktyczne – przegląd

Przycinanie drzew i krzewów należy do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych podczas uprawy. Przede wszystkim wpływa na prawidłowy wzrost roślin. Jednakże dzieje się tak wyłącznie gdy cięcie zostanie przeprowadzone prawidłowo. Kiedy i jak obcinać drzewa i krzewy? Odpowiedź na to pytanie składa się z kilku części.

Dekoracyjne cięcie krzewów i drzew i inne czynności

Przycinanie drzew i krzewów to w rzeczywistości kilka różniących się od siebie zabiegów. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każde skracanie pędów ma ten sam cel. W związku z tym przycinanie dzieli się na pięć odmian. Pierwsza z nich to cięcie formujące. W przypadku drzew jego zadaniem jest utrzymanie dominacji głównego pnia i zadbanie o równomierne rozłożenie gałęzi. Ma też zapobiegać rozwidlaniu się pędów. Tak wykonane podcinanie drzewek ozdobnych sprawi, że korona drzewa będzie wyglądała tak jak hodowca chce.

Formujące cięcie krzewów ozdobnych lub owocowych ma bardzo podobną funkcję. Stosuje się je przeważnie wobec młodych roślin. Usuwa się wtedy wierzchołki pędów co powoduje zagęszczenie się danego okazu. Dekoracyjne cięcie krzewów polega na usuwaniu krzyżujących się gałęzi oraz odrostów pędowych. Dzięki temu można nadać roślinie pożądaną forma. W przypadku krzewów owocowych, cięcie zapewni też większe plony.

Kolejne na liście zabiegów jest tak zwane prześwietlanie. Jest tak samo ważne jak formowanie opisane powyżej. Jego najważniejszym zadaniem jest rozluźnienie korony drzewa. Wtedy do jej wnętrza będzie przedostawało się więcej światła słonecznego. To pobudzi wzrost rośliny. Należy jednak pamiętać by prześwietlanie nie było zbyt intensywne. Nie można usuwać więcej niż 15% korony drzewa za jednym razem.

Kolejna ważna czynność to sanitarne podcinanie drzewek. Polega na starannym usunięciu suchych, chorych i uszkodzonych pędów. To ważne ponieważ te części rośliny są najbardziej narażone na choroby czy przemarzanie. Do tego niezbyt dobrze wyglądają i mogą stanowić zagrożenie. Bardzo łatwo się łamią pod naporem wiatru lub śniegu.

Ostatnie czynności składające się na przycinanie drzew i krzewów to korygowanie i odmładzanie. Pierwsze z nich wykonuje się na dojrzałych roślinach. Takich, które zostały nieprawidłowo uformowane. Tymczasem odmładzanie polega na usuwaniu chorych i połamanych gałęzi starszych drzew. Dzięki temu zostaną pobudzone do wytwarzania nowych pędów. Przy ostatnim zabiegu trzeba być ostrożnym. Może on bardzo osłabić pielęgnowaną roślinę.

Obcinka drzew owocowych i krzewów

Gdy już wiadomo jakie są formy cięcia można przejść do terminów. Obcinka drzew owocowych powinna się odbywać w dwóch terminach. Pierwszy to okres spoczynku roślin czyli zima. Zimowe przycinanie drzew owocowych najlepiej rozpocząć w lutym a zakończyć wczesną wiosną. Na początku trzeba się zająć gatunkami odpornymi na mróz. Należą do nich między innymi jabłonie, grusze, młode śliwy, brzoskwinie. Cięcie okazów wrażliwych na zimno najlepiej przeprowadzić wiosną. Jeżeli zaś chodzi o lato to obcinka drzew owocowych powinna odbywać się w lipcu i sierpniu. Choć to też zależy od konkretnego gatunku.

Przycinanie krzewów owocowych również odbywa się w dwóch terminach, zimowym i wiosennym. Zimą tnie się na przykład krzewy agrestu, borówki amerykańskiej, aronii, porzeczek. Jeśli chodzi o maliny to tylko owocujące jesienią na pędach tegorocznych. Tymczasem latem usuwa się gałęzie malin owocujących na pędach jednorocznych. W zasadzie termin przycinania krzewów owocowych zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to wiek rośliny oraz jej indywidualne wymagania.

Prawidłowa obcinka drzewek wymaga pewnej wiedzy. Pojawia się zatem pytanie jak obcinać? Na początku usuwa się grubsze konary. Wykonuje się więc prześwietlanie, które dopuszcza do korony więcej światła. Po nim można przejść do drobniejszych pędów. Skraca się tuż za obrączką, czyli miejscem przynasadowego zgrubienia. Tymczasem cieńsze pędy ucina się tuż za zdrowym pąkiem. Trzeba to wykonać tak by powierzchnia cięcia była nachylona ku jego nasadzie pod kątem 45°. Gdy obcinka drzew owocowych została zakończona, wszystkie rany należy zabezpieczyć specjalnymi preparatami.

Przycinanie krzewów ozdobnych i drzew

Przycinanie krzewów ozdobnych przeprowadza się w suche i słoneczne dni. O konkretnym terminie decyduje pora kwitnienia. Podcinanie drzewek i krzewów kwitnących latem i jesienią wykonuje się od lutego do momentu rozpoczęcia wegetacji. Dekoracyjne cięcie krzewów kwitnących latem na pędach jednorocznych można wykonywać co roku. Nowe gałęzie wyrosną i zakwitną jeszcze tego samego sezonu. Tymczasem rośliny zakwitające na pędach skraca się co kilka lat.

W ogrodach rozwijają się gatunki zakwitające wiosną. Jest to na przykład forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy lub lilak pospolity. Przycinanie krzewów ozdobnych tego typu nie może być wykonywane zimą. W ich wypadku pędów pozbywa się dopiero po zakończeniu kwitnienia. Skraca się je wtedy o 1/3 długości. Dekoracyjne cięcia krzewów żywopłotowych liściastych przeprowadza się dwa razy do roku. Najpierw wczesną wiosną a następnie w lipcu lub sierpniu. Niezależnie od tego czy jest to prześwietlanie czy formowanie, usuwa się większość nowego przyrostu. Tymczasem przycinanie krzewów iglastych wykonuje się tylko raz w roku. Najlepszy na to termin przychodzi na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji lub w sierpniu.

Warto też odpowiedzieć na pytanie jak obcinać gałęzie? Po pierwsze, pędy wyrastające skośnie tnie się prostopadle do osi lub lekkim kątem. Te, które rozwijają się pionowo skraca się pod skosem. Cięcie krzewów ozdobnych obejmuje też usuwanie pędów twardych z małym rdzeniem. Je tnie się około pół centymetra nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Tymczasem pędy z dużym i miękkim rdzeniem, ucina się około 1 cm nad pąkiem. Są to podstawowe porady jak obcinać gałęzie w prawidłowy sposób.