Kiedy przycinać lawendę? Jaki termin będzie najlepszy?

Wiosną, latem czy jesienią? Która pora roku będzie najodpowiedniejsza na cięcie lawendy? Każda. Przycinanie lawendy wykonuje się 2 razy w roku i można je przeprowadzić zarówno wiosną, jesienią, jak i zimą. Należy też pamiętać o przycięciu młodych krzewów tuż po posadzeniu, nawet o połowę wysokości, a potem zaraz po pierwszym kwitnieniu.

Sprawdź, jak wykonywać poszczególne cięcia lawendy w zależności od pory roku, by pięknie się krzewiła. Brak systematycznych zabiegów może spowodować jej łysienie u dołu. Gałązki staną się mało atrakcyjne, długie i ciemne.

Cięcie lawendy na wiosnę

Kiedy dokładnie przeprowadzić wiosenne cięcie lawendy? Najlepszym terminem będzie przełom marca i kwietnia. Wybierz na ten zabieg słoneczny dzień, najlepiej bez występujących silnych przymrozków czy opadów śniegu, które mogą się jeszcze zdarzać wczesną wiosną. Zabieg wiosennego cięcia pozwoli lawendzie na uzyskanie atrakcyjnego pokroju – gęstego zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz krzewu.

Zadbaj o to, by usunąć wszelkie suche i – przede wszystkim – uszkodzone pędy. Pozostałe gałązki przycinaj za pomocą sekatora (sprawdź na: domitech.pl) do 2/3 ich długości. To dużo, ale w przyszłości zaowocuje gęstym i atrakcyjnym pokrojem.

Wiosenne cięcie lawendy może za to poskutkować mniej obfitym kwitnieniem, ale jest szczególnie wymagane, jeśli nie przycięliśmy krzewu jesienią (i na odwrót).

Zawsze pozostawiaj nieco zielonych liści na pędach, ale nigdy nie ścinaj zdrewniałych łodyg poniżej poziomu wyrastania liści – nigdy nie tnij lawendy zbyt nisko (stare drewno nie odrośnie).

Przycinanie lawendy – co musisz o tym wiedzieć? Kiedy i jak ciąć lawendę?
Przycinanie lawendy – co musisz o tym wiedzieć? Kiedy i jak ciąć lawendę?

Przycinanie lawendy latem

Cięcie lawendy w wakacje przypada na czas jej kwitnienia. Możesz je wykonać w okresie od lipca aż do końca sierpnia, w bezdeszczowy dzień. Nie jest to wymagający zabieg, ponieważ polega na usunięciu przekwitających lub przekwitniętych kwiatostanów (z niektórych ukwieconych gałązek możesz stworzyć bukiet do wazonu lub ususzyć je, by potem aromatyzować nimi wnętrze szafy), a także nieulistnionych pędów. Jaki jest jego cel? Przede wszystkim aktywowanie rośliny do zawiązywania nowych pąków, czyli ponownego kwitnienia. Oprócz tego letnie cięcie pomaga lawendzie lepiej się rozkrzewić.

Ten zabieg wykonaj w ten sposób, by uformować z krzewu kulę – w ten sposób poprawisz przepływ powietrze między jego gałązkami. Letnie cięcie lawendy można pominąć w rejonach Polski, w których jest stosunkowo chłodniej niż w innych częściach kraju.

Jesienne cięcie lawendy

Przycinanie lawendy jesienią należy przeprowadzić wyłącznie wtedy, jeśli cięcia nie wykonano wiosną (i odwrotnie). Usuwaj wyłącznie zielone (młode) pędy, zdrewniałe pozostaw w spokoju.

Na ten zabieg przeznacz któryś cieplejszy i bezdeszczowy dzień września, może to być w połowie miesiąca. Jeśli planujesz przycinać krzewy później – w październiku lub nawet w listopadzie – odpuść. Przełóż wówczas działanie na wiosnę. Późne jesienne cięcie lawendy może zwiększyć jej podatność na uszkodzenia (przymrozkami, wilgocią) i choroby.

Jesienne cięcie pozwoli roślinie na lepszy rozwój systemu korzeniowego.

Przycinanie lawendy – co musisz o tym wiedzieć? Kiedy i jak ciąć lawendę?
Przycinanie lawendy – co musisz o tym wiedzieć? Kiedy i jak ciąć lawendę?

Przycinanie lawendy – jak i czym?

Narzędzia ogrodnicze są nie bez znaczenia, jeśli chodzi o prawidłowe cięcie lawendy. Przygotuj ostre sekatory, dobrej jakości i wytrzymałe. Nie ma mowy o odginaniu czy odłamywaniu gałązek – pędy muszą być szybko i sprawnie przycięte. Przed zabiegiem postaraj się je dokładnie wyczyścić, a najlepiej wysterylizować, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia i zakażenia rośliny.

To ważne: pędy lawendy skracaj o 1/3 ich długości.

Dlaczego cięcie lawendy jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym?

Cięcie lawendy jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym z kilku powodów. Po pierwsze przycięcie pobudza roślinę do produkcji nowych pędów, co sprzyja gęstszemu wzrostowi i bardziej kompaktowej formie. Po drugie usuwanie starszych gałęzi i kwiatostanów sprzyja lepszemu dostępowi światła i powietrza do wnętrza rośliny, co jest istotne dla jej zdrowego i atrakcyjnego wzrostu. Ponadto, regularne cięcie lawendy pozwala kontrolować jej formę, zapobiegając jej nierównemu rozrastaniu się.

A co ważne dla estetyki ogrodu i odwiedzania go przez owady zapylające – cięcie stymuluje lawendę do intensywniejszego kwitnienia, co przyczynia się do znacznego zwiększenia ilości aromatycznych kwiatów.

ikona podziel się Przekaż dalej