Lawenda w ogrodzie - charakterystyka rośliny

Lawenda - Lavendula, to rodzaj rośliny, która należy do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae. Sam rodzaj obejmuje około 40 gatunków roślin, które naturalnie występują w obszarach śródziemnomorskich od Wysp Kanaryjskich aż po Indie. Wiele gatunków lawendy jest szeroko rozpowszechnionych w uprawie.

Najczęściej spotykaną w naszym kraju, głównie przez to, że jest też najbardziej mrozoodporna, jest lawenda wąskolistna - Lavendula angustifolia, będąca półkrzewem, kwitnącym w odcieniach koloru fioletowego. Ten gatunek może być stosowany zarówno w uprawie domowej, jak i w ogrodzie. Powinniśmy wiedzieć, że lawenda - Lavendula, bardzo dobrze radzi sobie na południu naszego kraju i sadzona jest ona przede wszystkim na plantacjach, ale i w ogrodach przydomowych.

Warto wiedzieć, że lawenda - Lavendula, jest wiecznie zielonym krzewem, który wydziela bardzo przyjemny zapach. Dodatkowo charakterystycznym elementem rośliny są jej z reguły kutnerowate liście, które mają szarawe zabarwienie. Najważniejszą częścią rośliny są z pewnością jej drobne, ale bardzo atrakcyjne kwiaty, wybarwiające się na różne odcienie purpury, fioletu, czy też koloru niebieskiego. Pojedyncze kwiaty zebrane są w kwiatostany osadzone na długiej szypułce.

Uprawa i pielęgnacja lawendy - sadzenie, uprawa, podlewanie i przycinanie lawendy

Uprawa lawendy - o czym pamiętać, by lawenda zakwitła po zimie

Jeśli zależy nam na tym, by kwitnienie lawendy przebiegło bez problemu, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma lawenda, a także, jakie zabiegi powinniśmy przeprowadzać na niej w okresie wiosny, jesieni, a także zimą. Dodatkowo powinniśmy zapoznać się z bardzo ważnym podcinaniem lawendy i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Zaczynając uprawę lawendy, powinniśmy pamiętać, że potrzebuje ona stanowiska słonecznego, a także przepuszczalnej i dobrze zdrenowanej gleby, która ma dużą zawartość wapnia. Pamiętajmy, że gdy nasze gleby są słabo przepuszczalne, wtedy na dnie dołka powinniśmy wyłożyć drenaż. Warto również do uprawy wybierać mrozoodporne odmiany, przez co będziemy mieli pewność, że po zimie kwitnienie będzie obfite.

Lawenda - Lavendula, powinna być sadzona w odstępach około 30-40 cm. Lawendy możemy rozmnażać zarówno przez nasiona, jak i przez sadzonki. Jeśli chodzi o uprawę z nasion, lawenda najlepiej zakwita, gdy nasiona zostaną poddane niskiej temperaturze. Takie nasiona możemy wysiewać zarówno jesienią wprost do gruntu, jak i po zimie. Z kolei sadzonki wysadza się wiosną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie lawendy w doniczce?

Podlewanie, nawożenie i cięcie - o jakich aspektach pielęgnacji lawendy pamiętać

Jak przycinać lawendę i kiedy przeprowadzić cięcie lawendy? Przycinanie lawendy stanowi jeden z ważniejszych elementów pielęgnacji. Dlatego właśnie powinniśmy wiedzieć, kiedy ścinać lawendę. Zacznijmy więc od tego, że młode, jeszcze nierozkrzewione byliny tniemy w pierwszym roku uprawy. Wtedy powinno się ciąć połowę wysokości rośliny. Przez takie przycinanie lawendy, przyczynimy się do rozkrzewienia i zagęszczenia się lawendy.

Następnie wiosną tniemy rośliny tak, by uzyskać pożądany pokrój. Dodatkowo wycinamy wtedy chore lub uszkodzone pędy. Podcinanie lawendy powinno się powtarzać co roku, by roślina się zagęściła i uzyskała odpowiedni dla gatunku i odmiany pokrój. Dzięki temu również będzie bardziej odporna na zimę.

Przycinanie lawendy przed ogrodnika w ogrodzie, a także kiedy ścinać lawendę
Podcinanie lawendy krok po kroku, czyli kiedy ścinać lawendę w ogrodzie

Jeśli już wiemy, jak i kiedy ścinać lawendę, możemy zająć się podlewaniem i nawożeniem. Otóż te zabiegi powinny być wykonywane regularnie, pamiętając przy tym o tym, by nie zalewać zbyt mocno lawendy, aby jej korzenie nie zaczęły gnić. Dodatkowo dawkę i rodzaj nawozu, powinniśmy dostosować do rodzaju gleby i jej zasobności w składniki pokarmowe.

Zastosowanie lawendy

Lawenda jako roślina lecznicza - co powinniśmy wiedzieć

Decydując się na uprawę lawendy w swoim ogrodzie, przeważnie liczy się dla nas jedynie aspekt dekoracyjny, lecz niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że lawenda - Lavendula, wykazuje się również ważnymi dla naszego organizmu właściwościami leczniczymi, o których warto wspomnieć.

Zacznijmy więc od tego, że w kwiatach lawendy występują olejki eteryczne, które chętnie wykorzystywane są w kosmetyce. Właśnie z tego powodu uprawa lawendy wąskolistnej - Lavendula angustifolia, jest tak bardzo popularna w Anglii, Francji czy Ameryce Południowej. Dzięki tym olejkom eterycznym jesteśmy w stanie wyprodukować olejek lawendowy.

I to właśnie olejek lawendowy wykazuje się nieprawdopodobnymi i bardzo pożytecznymi właściwościami, które pomagają nam w różnych dziedzinach. Takie olejki lawendowe mają właściwości antyseptyczne, a także przeciwzapalne. Jeśli dodamy olejek do kąpieli, wtedy możemy bardziej się odprężyć i zrelaksować. Co więcej, zapach tego olejku odstraszy komary i mole. Lawenda wpływa także uspokajająco na nasz organizm.

Inne zastosowania lawendy - poznajmy roślinę bliżej

Lawenda - Lavendula, to roślina, która kojarzy nam się przede wszystkim z pięknym kwitnieniem, które wykorzystujemy w naszym ogrodzie w celach dekoracyjnych. I to właśnie to zastosowanie rośliny jest najczęstsze. Pamiętajmy jednak, że lawenda zakwita jedynie wtedy, kiedy jej uprawa i pielęgnacja, a w tym i cięcie, prowadzone są prawidłowo.

Warto również wiedzieć, że lawenda jest rośliną miododajną, której kwiaty wydzielają wiele nektaru, z którego wyrabia się bardzo dobry i wysokiej jakości miód lawendowy. Miód produkuje się przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego, ale sprzedaje się go na całym świecie.

Co więcej, lawenda - Lavendula, wykorzystywana jest jako roślina przyprawowa o delikatnie cytrusowo-kwiatowej nucie. Bardzo często możemy spotkać się z mieszankami ziół i przypraw do mięs, przede wszystkim dziczyzny i baraniny, w których znajduje się właśnie ta bylina. Jest ona również częścią mieszanki ziół prowansalskich. Lawenda z powodzeniem może zastąpić w naszej kuchni szałwię, rozmaryn, a także tymianek. Dodatkowo do naszych potraw możemy ściąć świeże kwiaty lawendy i dodać je jako element ozdobny.

ikona podziel się Przekaż dalej