Kiedy przycinać migdałka?

Migdałowiec trójklapowy, bo taka jest pełna nazwa to krzew, drzewko o pięknych pąkach kwiatowych, które pojawiają się w kwietniu i maju. Jeszcze przed pełnym rozwinięciem liści. Pędy krzewu są niemal obsypane białoróżowymi kwiatami. Charakteryzują się do tego słodkim zapachem. Stąd jego nazwa migdałowiec. Wyrastają na zaczynających drewnieć tegorocznych przyrostach. Na starych gałęziach nie powstają. Zatem logicznie im większa liczba młodych rozgałęzień, tym drzewko migdałka piękniej zakwitnie. Nachodzi wniosek, iż migdałowiec należy przycinać zaraz po przekwitnięciu.

Gdyby przycinanie przeprowadzić dopiero jesienią, ogołocimy je z pąków. Z kolei, kiedy latem to nowe przyrosty nie zdążą zawiązać pąków. Co ważne ten gatunek zmaga się często z chorobą grzybową miliniozy. W jej przypadku grzyb atakuje kwiaty. Choroba rozprzestrzenia się dość szybko w kierunku podstawy gałęzi. Zdarza się często, iż w ciągu jednego sezonu może zakatować całe drzewo. Po obcięciu przekwitających gałęzi wiosną choroba się nie rozwinie. Zaś świeże przyrosty będą zdrowe.

Zatem jednym słusznym terminem do obcinania gałęzi migdałowca jest właśnie późna wiosna. Według hodowców i znawców tematu najlepszy czas to czerwiec. Migdałek trójklapowy już przekwitnął i wytworzył ogrom zieleni. Ta, ogólnie rzecz ujmując, deformuje roślinę. Wygląda przez to nieco dziko.

Wielu niedoświadczonych hodowóców nadgorliwie przycinają go wczesną wiosną przed pojawieniem się kwiatów. Taki zabieg powoduje brak kwiatów na młodych pędach. Migdałek jest mało wymagającą rośliną. Jej umiejętne przycinanie to jedyny aspekt, jaki może sprawiać trudność. Nie przycinany migdałowiec zakwitnie, ale nie tak bujnie i pięknie, a przecież to krzew ozdobny.

Przycinanie migdałka trójklapowego (Prunus triloba), czyli formowanie

Kiedy wiemy już, w jakim okresie ciąć krzew migdałowca. Trzeba mieć wiedze jak robić to dobrze. Ważne, aby cięcia dokonywać, kiedy jest ładna i sucha pogoda. Potrzebne będą nam właściwe narzędzia np. sekator lub nożyce do gałęzi. Wycina się tylko i wyłącznie pędy stare lub nowe, lecz zmienione chorobowo. Migdałek trójklapowy często choruje na wspomnianą wcześniej moniliozę, czyli Brunatną zgniliznę. Jak rozpoznać, że atakuje pędy? Na pędach w obrębie korony, liście więdną i brązowieją. Opadają z pędów. Zaatakowane pędy wycinamy i palimy. Do tego warto zastosować naturalne środki grzybobójcze.

Kwiaty migdałka wiosną, a także przycinanie migdałka, porady, sposoby oraz terminy do cięcia
Przycinanie migdałka krok po kroku, czyli sposoby na przycinanie, porady oraz terminy najlepsze na przycinanie

Aby uniknąć wrastania gałęzi do wnętrza korony krzewu, należy ciąć pędy nad „oczkiem” skierowanym do zewnątrz. Pędy tniemy o 1/3 długości, czasem nawet o pół. Mając krzewiastą formę migdałowca, wycinamy proste pędy wybijające się od podstawy. Te osłabiają krzew, co ma niekorzystny wpływ na kształt. Kiedy mamy migdałka szczepionego na pniu, także wycinamy gałęzie wyrastające z podstawy. Powód jest ten sam. Co trzy lata można wykonać tak zwane cięcie odmładzające. W tym zabiegu usuwa się kilka najstarszych gałęzi. Najpopularniejszą formą migdałka na pniu jest kształt odwróconego trójkąta. Odmłodzenie przez usunięcie gałęzi pobudzi krzew- drzewko do wzrostu młodych pędów.  Takie formowanie jest prawidłowe. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji migdałka.

Pielęgnacja migdałka trójklapowego

Migdałek szczepiony na pniu ma formę drzewka i jest bardzo dekoracyjną rośliną. Można go spotkać w wielu ogrodach i parkach. Najczęściej przy ścieżkach lub jako samotny okaz na trawniku obok domu. Lubimy go, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenia powietrza miejskiego. Jak o niego dbać? Jak wgląda pielęgnacja?

Migdałek preferuje osłonięte od wiatru oraz ciepłe stanowisko. Podobnie do arbuzów. Gdzie rosną arbuzy w Polsce? Właśnie w szklarniach gdzie jest ciepło i bez wiatru. Ziemia dla migdałka powinna być średnio wilgotna, zaś pH obojętne. Da sobie radę na niemal każdej glebie. Cięcie to najważniejsza część pielęgnacji.

Warto jednak pomyśleć o nawożeniu. Do jego nawożenia można stosować wieloskładnikowy nawóz z przeznaczaniem dla kwitnących roślin. Poleca się nawozy o dłuższym działaniu. Te używa się raz na cały okres wegetatywny. Z całą pewnością może to być kompost naturalny. A jak rośnie arbuz? Ten potrzebuje częstego nawożenia w polskich warunkach.

ikona podziel się Przekaż dalej