Nerium oleander - czym charakteryzuje się roślina

Oleander pospolity - Nerium oleander, to roślina z rodziny toinowatych - Apocynaceae, która jest jedynym przedstawicielem z rodzaju oleander - Nerium. Warto wiedzieć, że roślina ta występuje na obszarach śródziemnomorskich, aż od Maroka i Portugalii do południowej części Azji, a dokładniej prowincji Junnan w Chinach południowych i Mjanmy. Natomiast uprawa oleandra jest popularna wielu krajach świata. Uprawiany jest on jako roślina ozdobna i jest gatunkiem introdukowanym na wszystkich kontynentach klimatu ciepłego. Powinniśmy także wiedzieć, że naturalnie rośnie on zarówno przy strumieniach, jak i w dolinnych obszarach pustynnych, które w porze deszczowej wypełniają się wodą.

Jeśli chcemy zająć się uprawą oleandra pospolitego - Nerium oleander, powinniśmy również dowiedzieć się, czym charakteryzuje się roślina. Otóż oleander jest małym drzewem lub krzewem, które dorasta do około 3-5 m wysokości, choć zdarzają się również okazy, których wysokość sięga 7 m.

Liście oleandrów są zimozielone i ułożone z reguły po 3 w okółku wyrastają naprzemianlegle. Ich blaszka jest połyskująca, skórzasta, ciemnozielona, całobrzega i lancetowata, a nasada klinowata. Dorastają one nawet do 16 cm długości. Kwiaty z kolei zebrane są w wiechowate kwiatostany i baldachogrona, które pojawiają się na szczytach pędów lub w miejscach, gdzie się rozwidlają. Są one pięciokrotne, bezwonne i dorastają do około 3-6 cm średnicy. Charakterystycznym elementem jest również złożony z dwóch podłużnych i walcowatych mieszków owoc, który może osiągnąć nawet do 23 cm długości. Po dojrzeniu rozpada się i wypadają z niego brązowo owłosione nasiona.

Oleander na pniu - o czym pamiętać przy sadzeniu i rozmnażaniu oleandra

Decydując się na to, by oleandry na pniu lub w formie krzewu, znalazły się w naszym ogrodzie lub jeśli chcemy mieć oleandry na balkonie, bardzo ważne jest, by zapoznać się z tym, jakie mają one wymagania, jak wygląda rozmnażanie oleandra, jego sadzenie i to, jakiej pielęgnacji wymaga.

Zacznijmy więc od tego, że oleander pospolity - Nerium oleander, jest rośliną światłożądną. Dlatego, jeśli posadzimy oleander na balkonie lub wybierzemy dla niego nasz ogród, powinniśmy zapewnić mu ciepłe i nasłonecznione stanowisko, ponieważ w ciemnych miejscach nie kwitnie. Najlepszym podłożem dla oleandrów pospolitych - Nerium oleander, będzie żyzna gleba o obojętnym lub lekko zasadowym odczynniku pH. Z powodzeniem możemy zastosować mieszankę torfu, ziemi gliniastej i piaszczystej.

Kolejnym elementem, który zagwarantuje nam prawidłowy pokrój i obfite kwitnienie, jest to, by oleander nie rósł w zbyt dużym zagęszczeniu. Pamiętajmy, że w donicach może osiągnąć do około 1,5 m wysokości, dlatego musimy zapewnić mu wystarczającą ilość miejsca.

Różowy oleander na tle niebieskiego nieba, a także przycinanie oleandra i jego pielęgnacja
Jak przeprowadzić cięcie oleandra w ogrodzie oraz pielęgnacja krzewu

Najlepszym sposobem na rozmnożenie oleandra jest rozmnażanie przez sadzonki z pędów wierzchołkowych. Ukorzenia się je latem lub wiosną w ziemi, lub w ciepłej wodzie. Tym sposobem możemy sprawić, że oleander zakwitnie jeszcze w tym roku. Innym sposobem jest rozmnażanie z nasion, wysiewanych w IV. Sprawdź także ten artykuł o uprawie oleandra pospolitego w ogrodzie.

Pielęgnacja oleandra - cięcie i nawożenie oleandra

Decydując się na oleander - Nerium oleander, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda przycinanie oleandra, a także, w jaki sposób przeprowadza się nawożenie oleandrów. Dodatkowo lepiej zapoznać się z tym, jakie choroby oleandra mogą pojawić się na naszej roślinie.

Przycinanie oleandra nie jest wcale trudne, ponieważ zamiast kilku cięć, wystarczy wykonać tylko jedno w ciągu roku. Przycinanie oleandra - Nerium oleander, wykonuje się już na młodych roślinach, które przez pierwsze 2-3 lata mają podcinane pędy wierzchołkowe. Taki zabieg wpłynie na rozkrzewienie się krzewu. Natomiast starsze okazy wymagają przeprowadzenia cięcia odmładzającego, które, tak jak cięcie młodych roślin, powinno być przeprowadzane pod koniec zimowania, czyli na początku wiosny.

Warto wiedzieć, że przy uprawie oleandrów ważne jest także ich nawożenie. Jest to szczególnie istotne w okresie ich kwitnienia i wzrostu, czyli od V do początku IX. W tym okresie raz w tygodniu powinniśmy nawozić roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym do kwitnących roślin.

Przy uprawie oleandra - Nerium oleander, nie możemy także zapominać o bardzo istotnym podlewaniu, ponieważ rośliny te są bardzo wrażliwe na brak wilgoci. Z tego powodu w słoneczne i ciepłe dni powinniśmy podlewać oleandra codziennie, a czasem i dwa razy dziennie, by podłoże w doniczce było cały czas wilgotne. Natomiast w okresie zimowym ogranicza się podlewanie.

ikona podziel się Przekaż dalej