Przygotuj swój ogród na wiosnę — zakładanie i pielęgnacja trawników
Piękny, zielony trawnik przed domem to marzenie większości właścicieli domów prywatnych lub działek. Źdźbła zdrowej trawy falujące na wietrze sprawiają, że całe otoczenie od razu wygląda na bardziej zadbane i estetyczne. Nadchodząca wiosna to dobry czas, aby założyć nowy trawnik lub zacząć dbać o ten już istniejący. Sprawdź, jak najlepiej to zrobić.
Szukasz pomysłu na aranżację podwórka po zakończeniu budowy domu lub wprowadzenie zmian w dotychczasowym ogródku? W takim razie odwiedź wybrany sklep ogrodniczy w Warszawie (sprawdź na: https://wawanet.pl/sklepy-ogrodnicze) lub swojej miejscowości i zaplanuj, jakie rodzaje trawy, kwiatów czy krzewów ozdobnych posadzisz tej wiosny. Kiedy można zacząć pierwsze prace i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Zakładanie trawnika na wiosnę
Pierwsze wiosenne miesiące to doskonały czas, aby zadbać o swoją działkę i jej estetyczny wygląd. Nie ulega wątpliwości, że zdrowy, zielony trawnik ma w tej kwestii ogromne znaczenie. Dlatego, jeśli na Twojej posesji nie została jeszcze zasiana trawa, to dobry moment, aby przygotować się do tego zadania. Oczywiście, zakładanie trawników można zlecić profesjonalnej firmie — wówczas ominie Cię większość czasochłonnych prac, takich jak przekopanie gleby, usunięcie z niej większych zanieczyszczeń (kamieni, korzeni, gałęzi), rozłożenie siatki zabezpieczającej przed szkodnikami czy regulacja odczynu gleby. Wszystko to jest potrzebne, aby trawnik, który wyrośnie na odpowiednio przygotowanej glebie, miał najlepsze warunki wzrostu. Wynajęcie specjalistycznej firmy to spora oszczędność czasu i wysiłku. Jeśli jednak chcesz założyć swój trawnik samodzielnie, to musisz wiedzieć, że po wykonaniu wszystkich tych czynności przygotowujących glebę, należy pozostawić ją na przynajmniej 7 dni, aby mogła osiąść.
Jak w sklepie ogrodniczym dobrać nasiona trawy?
Zasianie trawnika wiąże się także z wyborem odpowiednich nasion. Rodzaj trawy powinien bowiem być dostosowany do rodzaju gleby. Niepolecane jest jednak wysiewanie trawnika zaledwie z jednego gatunku traw. Dlatego z najpopularniejszych gatunków traw zazwyczaj przygotowywane są gotowe mieszanki ogrodowe, które zazwyczaj dobrze sprawdzają się w większości ogrodów. Wybierając taką mieszankę do wysiania, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby nie zawierała ona traw pastewnych. Samego wysiewu trawy można dokonać zarówno ręcznie, jak i przy pomocy specjalnych urządzeń — wszystko zależy od powierzchni przyszłego trawnika.
Jak dbać o trawnik po zimie?
Pielęgnacja trawnika po zimie przede wszystkim będzie polegać na uprzątnięciu zalegających na nim pozostałości z jesieni — liści czy połamanych gałęzi. Takie przygotowanie ułatwi pierwsze koszenie, które można wykonać już wczesną wiosną. Nawet jeśli trawa nie jest wysoka, koszenie pozwoli ją odświeżyć i wzmocnić źdźbła. Łatwiej będzie też wówczas dojrzeć uszkodzone miejsca — w takiej sytuacji najlepiej usunąć darń i wymienić ją na nową, na której zasiejesz świeże nasiona. Dobrą propozycją będą też zabiegi takie jak wertykulacja, nawożenie i napowietrzanie trawnika.
artykuł sponsorowany