Przyprawy - popularne przyprawy, które zasadzisz w swoim ogrodzie

W ogrodzie najczęściej sadzimy kwiaty, krzewy, drzewa ozdobne lub owocowe. Nie są to jednak jedyne możliwości do wyboru. Doskonałym pomysłem jest wygospodarowanie miejsca na przyprawy. Będą smacznym i zdrowym dodatkiem do każdego posiłku. W wyborze gatunków pomoże Państwu poniższa lista.

Rodzaje przypraw

Przyprawy są przeważnie określane, jako naturalne produkty roślinne wykorzystywane w gastronomii. Najczęściej stosuje się je w niewielkich ilościach do poprawiania smaku potraw. Mają też ogromny wpływ na zwiększenie walorów smakowych i wizualnych różnych dań. W podstawowej klasyfikacji występują dwa rodzaje przypraw. Do pierwszej grupy należą te, które są pozyskiwane z konkretnych części roślin. Są to między innymi owoce, kwiaty, liście, nasiona, korzenie a nawet kora. W skład drugiej grupy wchodzą mieszanki przyprawowe. Przykładem może być pieprz ziołowy. Zawiera on majeranek, gorczycę białą, liść laurowy czy słodką paprykę.

Oprócz poprawy smaku i zapachu, przyprawy mają jeszcze jedną zaletę. Nierzadko wykazują właściwości lecznicze. Niektóre odmiany pobudzają trawienie i łagodzą dolegliwości żołądkowe. Inne z kolei oferują działanie antyoksydacyjne lub bakteriobójcze. Spektrum działania przypraw jest, więc ogromne. To chyba wystarczająca zachęta by posadzić w ogródku najpopularniejsze rodzaje przypraw. Przechodzimy teraz do konkretnych pozycji, z których składa się niniejsza lista.

Zioła i przyprawy

Popularne rośliny przyprawowe uprawiane w naszych ogrodach reprezentuje bylica estragon. Może dorastać do 120 cm wysokości. Ma wzniesiony pokrój, lancetowate lub równowąskie liście i w okresie kwitnienia zielonkawożółte kwiaty. Estragon lubi nasłonecznione stanowiska i piaszczysto-gliniaste ziemie. Gleba powinna być też próchniczna o obojętnym odczynie. Bylica estragon jest najczęściej dodawana do zup. Znajduje też jednak zastosowanie w potrawach mięsnych, rybnych i różnego rodzaju marynatach. Ceny sadzonek estragonu utrzymują się w pobliżu 5 zł.

Kolejne miejsce w tym zestawieniu zajmuje bazylia pospolita. Jest to roślina jednoroczna dorastająca do 50 cm wysokości. Ma krzaczasty pokrój i jajowate liście z charakterystycznym ogonkiem. Kwitnie od lipca do października i wytwarza białe lub różowe kwiaty. Bazylia preferuje nasłonecznione stanowiska z wilgotną glebą. Oprócz tego ziemia powinna być żyzna i próchniczna. Bazylia doskonale pasuje do zup, sosów, sałatek oraz pieczonych mięs. Do tego wspomaga trawienie, działa też przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

W ogródku zawierającym zioła i przyprawy musi znaleźć się majeranek. Spośród innych gatunków wyróżniają go rozgałęzione łodygi drewniejące w dolnej części. Majeranek zwany też kiełbaśnikiem lub majeranem dorasta do 40 cm wysokości. Do osiągnięcia takich rozmiarów potrzebuje ziemi bogatej w wapń, żyznej i przepuszczalnej. Jeśli zaś chodzi o stanowisko to najlepsza jest nasłoneczniona ekspozycja. Majeranek jest zazwyczaj używany w formie przesuszonej. Dodaje się go warzyw strączkowych, zup i sosów. Naciera się nim mięsa i ryby jeszcze przed gotowaniem.

W zestawieniu muszą znaleźć się też takie rośliny jak koper. Jest to gatunek jednoroczny lub dwuletni. Jego łodyga jest pusta w środku, rozgałęziona i wzniesiona. Na niej rozwijają się drobne, jasnożółte kwiaty zebrane w baldachy. Pojawiają się też pachnące cierpkie kwiaty. W kuchni koper jest obecny od dawna. W naszym kraju dodaje się go do ziemniaków czy mizerii. Jednakże najbardziej znany jest z tego, że stanowi niezastąpioną przyprawą do ogórków kiszonych.

Inne ciekawe zioła i przyprawy

Nasza lista zawiera jeszcze inne, ciekawe rośliny przyprawowe. Należy do nich tymianek pospolity znany też pod nazwą macierzanka tymianek. Przybiera formę wiecznie zielonego krzewu wysokości 20-50 cm. Wytwarza liczne, rozgałęzione pędy z drobnymi, szarozielonymi liśćmi. Tymianek lubi nasłonecznione stanowiska i żyzne ziemie. Dobrze też by gleba była wilgotna i lekko kwaśna. Ciekawostką dotyczącą tymianku jest to, że zalicza się do roślin miododajnych. Każdy ogrodnik może uprawiać tę roślinę. Zachęcające jest też to, że ceny sadzonek są niskie.

Do ogrodów i ogródków ziołowych polecany jest też cząber. Jest to gatunek jednoroczny należący do rodziny jasnotowatych. Nie zabiera wiele miejsca, bowiem dorasta tylko do 60 cm wysokości. Ma przy tym krzaczkowaty pokrój. Decyduje o tym rozgałęziony pęd główny. Cząber wytwarza lancetowate liście z krótkopędami. Najlepiej rozwija się w słońcu, na praktycznie każdej ziemi ogrodowej. Nie jest, więc wymagający w uprawie. Warto też dodać, że cząber jest atrakcyjny wizualnie a ceny sadzonek nie są wygórowane.

Na naszej liście znajdują się najpopularniejsze rośliny przyprawowe w polskich ogrodach. Nie oznacza to jednak, że są jedynymi gatunkami do wyboru. Pożytecznymi właściwościami zdrowotnymi i kulinarnymi odznacza się mięta pieprzowa. Ciekawa jest też kolendra siewna dorastająca do 120 cm wysokości. Z typowo leczniczych roślin warto zwrócić uwagę na dziurawiec zwyczajny, rumianek pospolity oraz pokrzywę zwyczajną. Każdy z tych gatunków korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.