Przytulia czepna - co warto wiedzieć o roślinie, która ma szerokie zastosowanie

Przytulia czepna, tak samo, jak i przytulia pospolita należy do rodziny marzanowatych - Rubiaceae. Łacińska nazwa tego zioła to Galium aparine. Zarówno przytulia pospolita, jak i czepna są roślinami jednorocznymi i ruderalnymi, co oznacza, że wyrastają one w miejscach, które zmienione były przez człowieka. Chodzi tu przede wszystkim o siedliska miejskie przy budynkach, drogach, parkingach, terenach kolejowych, na wysypiskach odpadów, terenach przemysłowych, hałdach i różnego rodzaju placach.

Zioło to jest uważane przez większość rolników za chwast i niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie zastosowanie może ono mieć. W trakcie uprawy zbóż bardzo często spotkać możemy się z tym że pojedyncze źdźbła są ze sobą połączone przy pomocy bardzo rozgałęzionych i zadzierzystymi pędami.

Galium aparine jest rośliną, która występuje ogólnoświatowo i jest bardzo popularna. Musimy wiedzieć, że na terenie Polski występuje ona praktycznie w każdym obszarze. Miejscami występowania mogą być zarówno zarośla, ale również pola uprawne, a to jest przyczyną znienawidzenia tej rośliny przez rolników. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pierwiosnku lekarskim?

Jak wygląda przytulia czepna (Galium aparine)?

Przytulia czepna jest bardzo podobną rośliną do przytulii pospolitej. Zioło to może mieć różnorodną łodygę, w zależności od środowiska, które zajmuje. Może być ona leżąca lub wspinająca się i dosięgająca do 0,3-1,5 m wysokości. Łodyga bardzo mocno się rozgałęzia i jest czterokanciasta. Jej węzły są owłosione i zgrubiałe. Charakterystyczną cechą, dzięki której czepia się ona innych roślin, są jej sztywne i haczykowate włoski.

Liście Galium aparine są klinowatolancetowate, jadnonerwowe i zadarte. Pojawiają się one w okółkach. W jednym okółku może występować od 6 do 10 pojedynczych zielonych listków. Kolejną częścią rośliny, w której znajdują się nasiona, jest owoc rozłupiny. Rozłupina rozpada się na dwie 4-7 mm rozłupki. Cała rozłupina również pokryta jest haczykowatymi szczecinkami, przez co czepia się do roślin, sierści zwierząt oraz bardzo często ubrań. Przenoszona w ten sposób rozsiewa się wielokrotnie na spore odległości.

Kwiaty pojawiające się w okresie VI-VIII, które bardzo często zostają na roślinie aż do X, są bardzo drobne i wyrastają w wiechotkach na długich szypułkach w kątach okółków liściowych. Wiechotki są zdecydowanie dłuższe od pojedynczych liści i składają się z 2 do 7 kwiatów. Kwiaty z kolei złożone są z 4 wolnych ostro zakończonych płatków, które są koloru białego lub lekko zielonkawego. Słupek kwiatów jest dwuczęściowy, a ich pręciki wyrastające powyżej znamion słupa mają cztery pylniki. Kwiaty zapylane są samopylnie albo przez różnego rodzaju muchówki. Sprawdź także ten artykuł o miodunce plamistej.

Jakie działanie i zastosowanie ma ta roślina o czepnych owocach?

Przytulia czepna jest rośliną o bardzo szerokim zastosowaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o jej działania i właściwości lecznicze. Warto wiedzieć, że jej zapach, który przypomina zapach siana, spowodowany jest zawartą w niej kumaryną. Dodatkowo roślina zawiera w sobie dość spore ilości czerwonego barwnika oraz enzym, który powoduje, że mleko krów, które zjedzą to zioło, zsiada się. Właśnie dlatego na pastwiskach roślina ta jest bardzo wielkim problemem dla gospodarzy, hodujących bydło.

Zioło przytulia czepna Galium aparine i jej właściwości lecznicze, zastosowanie i działanie w organizmie
Przytulia czepna - świetne zioło lecznicze - zastosowanie, właściwości lecznicze, porady

Młode pędy przytulii czepnej są jadalne, a z jej owoców, w których są nasiona, wytwarzane są substytuty kawy. Zioła te nie będą jednak rosły na wszystkich glebach, ze względu na to, że potrzebują one w glebie jednego, bardzo ważnego dla nich pierwiastka, a mianowicie azotu. Także, jeśli gleby są ubogie w azot, przytulia czepna może na nich w ogóle nie występować. Jeśli chodzi natomiast o wymagania dotyczące nasłonecznienia, to doskonale poradzi sobie ona w nasłonecznionych, ale i zacienionych miejscach. Przejdźmy zatem do właściwości leczniczych, które ma w sobie Galium aparine.

Roślina, jaką jest przytulia czepna, nie ma atrakcyjnego pokroju, ani też kwiatów. Hodowana ona bywa głównie dlatego, że wewnątrz jej nasion i innych części, znajduje się bardzo dużo składników, które mają właściwości lecznicze. Częściej jednak spotykana jest ona dziko rosnąco na polach i w zaroślach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jasnocie purpurowej?

W pierwszej kolejności wspomnijmy o tym, że są to idealne zioła na obrzęk limfatyczny i stosowane są przy wielu schorzeniach całego układu krwionośnego. Oczyszczają one układ chłonny i krew, a także poprawiają krążenie krwi, przez co przeciwdziałają z zakrzepicą, która jest bardzo groźna dla naszego organizmu. Warto wspomnieć też o tym, że jeśli mamy problem z zakrzepowym zapaleniem żył i żylakami, wtedy roślina ta może nam w bardzo dużym stopniu pomóc. Poza takim działaniem przytulia jest pomocna przy leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, prostaty, miażdżycy oraz leczeniu hemoroidów. Pomocna jest też przy gojeniu się trudnych skaleczeń, ran, a nawet egzemach. Ma ona działanie rozkurczowe i antyseptyczne.

Przytulia reguluje gospodarkę wodną organizmu, przez co zmniejsza obrzęki i ilość cellulitu, który wywołany jest zatrzymywaniem się wody w organizmie. Ponadto pomaga ona w zwalczaniu zbyt wysokiej potliwości oraz kłopotami z łupieżem. Bardzo ważne jest też to, że często bywa używana jako środek pomocniczy przy chorobach nowotworowych.

Jak więc możemy zauważyć, roślina o czepnych owocach, którą jest przytulia czepna, uważana powszechnie za chwast, nie jest aż taka zła, jak większość ludzi o niej myśli. Wręcz przeciwnie, dlatego że patrząc na ilość zastosowań, jakie posiada dzięki swoim właściwościom leczniczym, możemy ją uznać za jedną z roślin leczniczych, która powinna być bardzo doceniana. Sprawdź także ten artykuł o czystku na odchudzanie.

ikona podziel się Przekaż dalej