Przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris) - czym charakteryzuje się to zioło

Przywrotnik pospolity - skąd pochodzi roślina

Przywrotnik pospolity - Alchemilla vulgaris, tak jak i przywrotnik alpejski - Alchemilla alpina to roślina wieloletnia, która zaliczana jest do rodziny różowatych - Rosaceae. Rodzina ta jest szeroko rozpowszechniona praktycznie na całej kuli ziemskiej. Do rodziny zaliczanych jest około 90 rodzajów roślin, które dzielą się na około 2500 gatunków. Wśród tych gatunków wyróżnia się również takie, które dziko rosną w Polsce, a jest ich około 150.

Do rodziny różowatych zaliczają się różnorodne rośliny, które mają ogromne znaczenie gospodarcze. Wśród nich możemy spotkać zarówno drzewa i krzewy owocowe, jak i rośliny ozdobne oraz rośliny lecznicze, w tym przywrotnika pospolitego, czy też przywrotnika alpejskiego.

Przywrotnik pospolity to leśny gatunek, będący gatunkiem zbiorowym. Warto wiedzieć, że to zioło występuje naturalnie na terenie Europy, co daje nam możliwość pozyskania go bez żadnego problemu. Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że jeszcze na samym początku, każda forma przywrotnika, który występował na terenach Europy, zaliczana była właśnie pod przywrotnika pospolitego - Alchemilla vulgaris.

Przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris) - charakterystyka zioła

Zanim zdecydujemy się na ziele przywrotnika i jego nasiona, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta wyjątkowa roślina. Zacznijmy więc od tego, że bylina może dorastać do około 10-50 cm wysokości. Charakterystyczne jest to, że ten leśny gatunek wykształca bardzo silne i zdrewniałe kłącze z dobrze rozwiniętymi korzeniami.

Łodyga przywrotnika pospolitego - Alchemilla vulgaris wybarwia się na żółtawozielony lub szarozielony kolor. W całości pokryta jest ona lekkim mieszkiem, a wewnątrz jest ona pusta. Owocem przywrotnika jest niełupka, w której znajdują się nasiona. Kwiaty rośliny są bezpłatkowe i wybarwione na jasnozielony lub żółtozielony kolor. Charakterystyczne jest także to, że te bezpłatkowe kwiatki zebrane są w szczytowe i luźne wiechy.

Powinniśmy wiedzieć, że przywrotnik pospolity - Alchemilla vulgaris ma szarawozielone liście odziomkowe, które częściowo są brunatnozielone. Liście są główną częścią rośliny. Ich kształt jest lekko półkolisty lub nawet nerkowaty. Charakterystyczne dla nich jest to, że są one bardzo gęsto omszone, zwłaszcza od spodniej ich strony. Co więcej, ich brzeg jest grubo ząbkowany. Z kolei młode listki są pofałdowane i białawo omszone. Ogonek liści może być zarówno żółtozielony, jak i szarozielony, natomiast w całości jest omszony. A może zainteresuje cię także ten artykuł o właściwościach pierwiosnka lekarskiego?

Przywrotnik pospolity - jak wygląda uprawa zioła

Jeśli interesuje nas zioło, które bardzo często występuje naturalnie w lasach i wykazuje się nieprawdopodobnymi i bardzo korzystnymi dla naszego zdrowia właściwościami leczniczymi, powinniśmy dowiedzieć się, jakie ma on wymagania odnośnie do stanowiska, a także jak wygląda jego uprawa.

W pierwszej kolejności zacznijmy więc od tego, że przywrotnik pospolity - Alchemilla vulgaris naturalnie występuje na wilgotnych łąkach, pastwiskach, w zagajnikach i zaroślach, a także na obrzeżach lasów. Właśnie takie stanowiska są najlepsze dla tej wieloletniej rośliny leśnej.

Jeśli chcemy więc zająć się uprawą tej rośliny, z której robiona jest herbata i inne specyfiki, powinniśmy zapewnić jej żyzną, a także wilgotną glebę, która nie musi być bardzo zasobna w składniki pokarmowe. Kiedy już zapewnimy im odpowiednie warunki, wtedy możemy spodziewać się tego, że roślina zakwitnie w okresie od V do IX. Warto też wspomnieć, że wtedy właśnie zioło może doprowadzić do wytworzenia nasion, które powstają bezpłciowo, co jest dość nietypowe dla grupy roślin nasiennych.

Przywrotnik pospolity - jego właściwości lecznicze i zastosowanie

Przywrotnik pospolity jako roślina lecznicza - co powinniśmy wiedzieć na ten temat

Przywrotnik pospolity - Alchemilla vulgaris to leśna roślina, która bardzo często bywa wykorzystywana w różnych dziedzinach. Powinniśmy wiedzieć, że zioło to ma ogromne właściwości lecznicze, które przekładają się na szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Zobaczmy więc, jakie zastosowanie ma przywrotnik pospolity.

Ziele przywrotnika i produkty z zioła, a także przykrotnik pospolity krok po kroku
Jakie właściwości lecznicze i zastosowanie ma przywrotnik pospolity, czyli ziele przywrotnika krok po kroku

Ziele przywrotnika - Alchemillae Herba bez względu na to, czy jest w całości lub w formie rozdrobnionej, czy też jest kwitnącą bądź wysuszoną nadziemną częścią rośliny, ma w sobie wiele pomocnych dla nas substancji. W zielu przywrotnika znajdziemy saponiny, garbniki, żywice, a dodatkowo gorycze.

Roślina wykazuje się właściwościami leczniczymi, a przede wszystkim właściwościami moczopędnymi, przeciwzapalnymi oraz ściągającymi. Odwar lub herbata z tego ziela pomaga zatrzymać rozwój bakterii, które znajdują się w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo picie takiej herbaty pomaga w regulacji pracy naszych jelit oraz żołądka.

Inne zastosowanie przywrotnika - dowiedzmy się, gdzie stosowane jest ziele przywrotnika

Poza tym, że przywrotnik pospolity - Alchemilla vulgaris wykazuje właściwości lecznicze i jest stosowany, jako roślina lecznicza, powinniśmy wiedzieć, że znajduje on swoje zastosowanie także w kosmetyce. Ma on swój wpływ na różne dolegliwości skórne, między innymi na blizny po oparzeniach i innych ranach. Co więcej, kąpiel z dodatkiem tej rośliny leśnej działa regenerująco na naszą skórę oraz uelastycznia naszą cerę i daje jej większą odporność.

Należy jednak wiedzieć, że gdy chcemy pozyskać roślinę, powinniśmy pamiętać o prawidłowym zbiorze i suszeniu jej. Otóż ulistnione już pędy rośliny powinniśmy ściąć w kwietniu. Następnie powinniśmy przejść do suszenia, które powinno odbywać się w zacienionym i przewiewnym miejscu, w którym temperatura nie przekroczy 40oC.

Apteka to doskonałe miejsce, w którym możemy spotkać się z różnego rodzaju specyfikami, wytwarzanymi z ziela przywrotnika. Ich cena jest różna i zależy przede wszystkim od tego, na jaki specyfik się zdecydujemy, jaka będzie jego pojemność oraz jaki jest jego producent. Cena za tego typu produkty może wahać się w granicach od kilku do kilkudziesięciu złotych.

ikona podziel się Przekaż dalej