Psiząb - ciekawa roślina z rodziny liliowatych - uprawa, pielęgnacja, porady
Psiząb to bardzo interesująca roślina, która wielu osobom przypomina miniaturowe lilie. To właśnie dlatego kwiaty, jakimi są psiząbki liliowe, zyskują takie zainteresowanie. Jednak ich uprawa nie jest jeszcze tak bardzo popularna, ale warto zapoznać się już teraz, czym charakteryzuje się ten kwiat, a także, jak powinna wyglądać jego pielęgnacja oraz jakie jego odmiany cieszą się popularnością.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o liliach.
Psiząb (Erythronium) - charakterystyka rodzaju
Psiząb (Erythronium), jest jednym z wielu rodzajów roślin, należących do rodziny liliowatych - Liliaceae. W obrębie gatunku wyróżnić można aż 30 gatunków roślin, które naturalnie występują na terenach chłodnych i żyznych lasach Ameryki Północnej, Korei, północnej części Chin, a także w Kazachstanie i bardziej azjatyckich rejonach Rosji. Warto wspomnieć o tym, że nazwa tych roślin nie jest nadana bez przyczyny. Otóż kwiat psiząb (Erythronium) nosi taką nazwę, ponieważ bardzo nawiązuje ona do tego, jak wyglądają jego cebule. Najbardziej charakterystycznym gatunkiem, a tym samym gatunkiem typowym tego rodzaju jest psiząb liliowy (Erythronium dens-canis).
Psiząb (Erythronium) znany jest również jako miniaturowa lilia, chociaż nie jest to prawidłowe określenie tych kwiatów. Jednak rośliny te w dość dużym stopniu przypominają nam miniaturowe lilie. Psiząb jest rozgałęzioną, delikatną i lekko pochyloną rośliną, która czasami również występuje w formie jednopędowej. Łodyga pojawia się z podziemnej cebulki, która w ciągu kolejnych lat, wytwarza przybyszowe cebulki.
Najważniejszą jednak cechą tych roślin, są z pewnością jej kwiaty, które charakteryzują się różową, czerwoną, fioletową, niebieską, a nawet białą barwą. Te pojedyncze kwiaty wyrastają na łodygach w okresie od IV-VI. Z kolei szerokie odziomkowe liście kwiatów bardzo szybko usychają, bo już po IV. Powinniśmy wiedzieć, że u tych roślin nie tylko kwiaty są ozdobą, ale także liście, które na zielonej barwie mają marmurkowe wzorki w kolorach czerwonych, dochodząc nawet do brązowej.
Jeśli decydujemy się na uprawę tych roślin, powinniśmy zapewnić im lekko ocienione stanowisko, na którym gleba będzie średnio wilgotna, a nawet wilgotna, ale nie mokra. Co więcej, podłoże powinno być żyzne, próchnicze, a jego odczyn musi być lekko kwaśny lub obojętny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odmianach i uprawie liliowców?
Psiząb liliowy - bardzo popularny gatunek
Gatunkiem cieszącym się bardzo dużą popularnością jest psiząb liliowy (Erythronium dens-canis), który tak samo jak inne gatunki kwiatów, należy do rodziny liliowatych. Kwiat naturalnie występuje na terenach południowej Europy, przede wszystkim na Płaskowyżu Murańskiego i Krasu Słowacko-Węgierskiego. Spotkać go można w prześwietlonych lasach liściastych, na trawiastych polanach oraz cienistych łąkach. Występuje też w górach do wysokości 1700 m.
Charakterystyczne dla tych roślin jest to, że ich pojedyncza łodyga jest w kolorze purpurowym i tak jak u rodzaju wyrasta z cebuli. Sinozielone liście o ozdobnym wzorku z purpurowych plamek, dorastają do 15 cm. Sześciopłatkowe, purpurowe, liliowe lub białe kwiatki pojawiają się w IV i V.
Warto wiedzieć, że kwiaty dobrze rosną na żyznych, najlepiej próchniczych glebach w stanowisku lekko ocienionym. Powinniśmy też wspomnieć o tym, że psiząb (Erythronium) powinien być wykopywany we IX, a od cebulki matecznej, oddziela się wtedy cebule przybyszowe. Tak rozdzielone cebule sadzi się od razu do ziemi.
Psiząb 'Pagoda' - popularna odmiana kwiatów
Decydując się na psiząb (Erythronium)w naszym ogrodzie, powinniśmy też wiedzieć, że istnieje możliwość uprawy innych odmian, które warto poznać. Psiząb 'Pagoda' (Erythronium hybrida 'Pagoda') jest właśnie jedną z tych odmian. 'Pagoda' jest mieszańcem, który został stworzony w połowie XX wieku. Już na wiosnę możemy zaobserwować dość duże liście, na których widoczne są brązowe plamki i siateczka nerwów, które wyrastają z wydłużonej cebuli.
Zaraz po liściach wyrastają kwiatostany. Pojedyncze kwiaty wybarwiają się na żółto, a w centrum ich płatków możemy zauważyć brązowy pierścień. Jeśli uprawa psizębu prowadzona jest prawidłowo, wtedy jego kwiaty pojawią się w IV lub V. Pamiętajmy jednak o tym, że po kwitnieniu bardzo szybko zacznie zamierać część nadziemna kwiatów.
Psiząb 'Pagoda' (Erythronium hybrida 'Pagoda') nie jest wymagający i przeznaczony jest raczej na półcieniste części rabat, np. pod wyższymi krzewami i drzewami. Warto wiedzieć, że do prawidłowego rozwoju potrzebuje wilgotnej, kwaśnej i żyznej gleby. Natomiast w trakcie zasuszania, lepiej jest lekko osuszyć glebę. Roślina rozmnażana jest przez wysiew nasion lub podział cebul.
Podczas uprawy tych roślin, powinniśmy pamiętać, że psiząb (Erythronium) jest czasami atakowany przez szkodniki i choroby. Jednak, gdy zachowamy odpowiednie stanowisko pod uprawę kwiatów, wtedy ryzyko zachorowania, czy też pojawienia się szkodników, jest o wiele mniejsze. Mimo to powinniśmy dokładnie obserwować rośliny, a gdy zauważymy pierwsze objawy żerowania lub ogniska chorobowe, powinniśmy działać od razu. Natomiast warto wiedzieć, że tylko prawidłowe zdiagnozowanie zagrożenia i odpowiednie z nim walczenie zagwarantuje pozbycie się problemu.