Pszczelnik wąskolistny (Dracocephalum ruyschiana) - charakterystyka rośliny

Jeśli chcemy zająć się uprawą pszczelnika wąskolistnego, czy też innych roślin, np. wiciokrzewu zimozielonego, powinniśmy poznać opis tej rośliny. Zacznijmy więc od tego, że pszczelnik wąskolistny - Dracocephalum ruyschiana, to gatunek rośliny, która zaliczana jest do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae.

Warto wiedzieć, że gatunek ten naturalnie występuje na terenach Eurazji. W Polsce jednak pszczelnik wąskolistny to dość rzadko spotykany gatunek, który spotykany jest przede wszystkim na północno-wschodnich terenach naszego kraju. Jest to jednak roślina, która tak jak i wiciokrzew zimozielony, popularna jest w uprawie.

Zanim przejdziemy do tego, jak przebiegają zabiegi związane z uprawą i pielęgnacją, powinniśmy zapoznać się także z opisem rośliny, a właściwie z charakterystyką dotyczącą morfologii. Oczywiście dużo pokażą nam zdjęcia rośliny, ale pamiętajmy o tym, że na zdjęciach nie wszystkie części pszczelnika są z reguły widoczne. Dlatego, jeśli już korzystamy ze zdjęć, wybierzmy takie zdjęcia, które dokładnie pokazują nam pokrój i budowę rośliny.

Pszczelnik wąskolistny - Dracocephalum ruyschiana, to roślina, która dorasta z reguły do około 60 cm wysokości. Charakteryzuje się on równowąskolancetowatymi liśćmi, które mają podwinięte brzegi i są tępo zakończone. Jednak największą cechą ozdobną są ich kwiaty, które pojawiają się w nibyokółkach i zbierają się w gęste, szczytowe kwiatostany. Kwiaty wybarwiają się na niebieski kolor i są one niewielkie, ponieważ mogą dorosnąć do około 3 cm długości.

Pszczelnik wąskolistny - wymagania, uprawa i pielęgnacja

Pszczelnik wąskolistny - Dracocephalum ruyschiana, to bylina, której kwiaty pojawiają się w okresie od czerwca do sierpnia. Warto wiedzieć, że roślina ta upodobała sobie suche lasy sosnowe. Jest to bardzo istotna informacja, jeżeli chcemy sprostać jej wszystkim wymaganiom, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Bez względu na to, na uprawę której rośliny się zdecydujemy, powinniśmy dowiedzieć się jeszcze przed jej zakupem, jakie ma ona wymagania glebowe i stanowisko. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednie miejsce do rozwoju. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, że pszczelnik wąskolistny to łatwa w uprawie roślina, która jest dodatkowo mrozoodporna.

Jeśli więc chcemy, żeby pszczelnik wąskolistny rozwinął się prawidłowo, a jego kwitnienie było obfite, powinniśmy zadbać o to, by był on posadzony w umiarkowanie słonecznym stanowisku. Dodatkowo gleba pod ich uprawę powinna być sucha, lekko kwaśna, piaszczysta, lekka, zasobna w humus i uboga.

Roślina pszczelnik wąskolistny, Dracocephalum ruyschiana na białym tle, a także sadzenie i wymagania
Jakie wymagania ma pszczelnik wąskolistny, Dracocephalum ruyschiana, czyli co warto wiedzieć

Jeśli chodzi natomiast o zabiegi pielęgnacyjne, powinniśmy wiedzieć, że pszczelnik wąskolistny - Dracocephalum ruyschiana, jest niewymagającym gatunkiem, który po posadzeniu poradzi sobie nawet bez ingerencji człowieka. Co więcej, jeśli chodzi o podstawowy zabieg, jakim jest podlewanie, musimy wiedzieć, że nie jest ono konieczne, bo pszczelnik zdecydowanie lepiej radzi sobie na glebach suchych, a zbyt duża wilgotność gleby powoduje, że rozwój rośliny jest zaburzony i mogą pojawić się dodatkowo choroby grzybowe. Sprawdź także ten artykuł o ciekawych roślinach miododajnych.

Dracocephalum ruyschiana - zastosowanie i opinie na temat pszczelnika

Kiedy zapoznaliśmy się już z charakterystyką rośliny i tym, jakie wymagania do uprawy ma pszczelnik wąskolistny, powinniśmy zapoznać się z opiniami na temat tego gatunku byliny, a dodatkowo powinniśmy również zapoznać się z tym, gdzie pszczelnik znajduje swoje zastosowanie. Zobaczmy więc, jakimi opiniami cieszy się pszczelnik i gdzie może znaleźć on swoje zastosowanie.

Pszczelnik wąskolistny - Dracocephalum ruyschiana, to roślina ozdobna, która znajduje swoje zastosowanie w uprawie ogrodowej. Bylina doskonale nadaje się do obsadzania rabat, ale możemy ją uprawiać również w pojemnikach. Pamiętajmy jednak o tym, że uprawiając pszczelniki wąskolistne w pojemnikach, nie zapominać o tym, by raz na jakiś czas podlewać rośliny, szczególnie w okresie wiosennym i letnim.

Rośliny, jakimi są pszczelniki, cieszą się bardzo dobrymi opiniami, głównie przez wzgląd na to, że są one łatwe w uprawie, a dodatkowo cechuje je duża mrozoodporność. Nie zapominajmy jednak o tym, że w Polsce pszczelnik wąskolistny - Dracocephalum ruyschiana, to roślina, która objęta jest całkowitą ochroną gatunkową. Dodatkowo została ona wpisana w Czerwoną listę roślin i grzybów Polski w grupie wymierających i krytycznie zagrożonych gatunków.  Co więcej, pszczelnik wąskolistny znajduje się również w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin również w kategorii krytycznie zagrożonych.

ikona podziel się Przekaż dalej