Pszczoły - wszystko na temat pszczół, pasiek i wiele więcej

Słysząc lub czytając słowo pszczoła od razu na myśl przychodzi owad produkujący miód. Skojarzenie jest słuszne, choć ta słodka substancja nie jest najważniejsza. Większe znaczenie ma, bowiem to, że pszczoły zapylają blisko 70-80% gatunków roślin, w tym tych uprawnych. W ten sposób zwiększają plony i zapewniają ludziom pożywienie. Warto, zatem dowiedzieć się więcej na temat tych pracowitych owadów. Można to zrobić na naszej stronie.

Pszczoła – najważniejszy owad na świecie

Pszczoły reprezentują rodzaj owadów błonkoskrzydłych zaliczanych do licznej rodziny pszczołowatych. Przedstawiciele interesującego nas gatunku dorastają od 7-8 do 16-18 mm długości. Mają przy tym różne ubarwienie od jednolicie czarnego do żółtego czy czerwono-pomarańczowego. Larwy jak również dorosłe pszczoły żywią się pyłkiem kwiatowym, spadzią i nektarem. Te owady zakładają duże kolonie powszechnie znane, jako rodziny pszczele. Rodzaj pszczoła obejmuje cztery gatunki. Jest to pszczoła wschodnia, olbrzymia, karłowata oraz pszczoła miodna. Trzy pierwsze występują na terenie Azji, odmiana miodna bytuje na niemal całym świecie.

Jak wiadomo pszczoły produkują miód. Ta słodka substancja gości w kuchniach całego świata. Jest znakomitym dodatkiem do różnych potraw czy słodyczy. Jednakże ten produkt nie jest ich największa zasługą dla świata. Najważniejsze jest to, że pszczoły zapylają około 70-80% gatunków roślin. Oczywiście do tego grona zaliczają się również jadalne rośliny uprawne. Zapylając, pszczoły bardzo mocno przyczyniają się do produkcji żywności dla ludzi i zwierząt. Masowe wymieranie tych owadów powodowane stosowaniem pestycydów może doprowadzić do ekologicznej katastrofy. Warto, więc zapraszać pszczoły do ogrodu. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pszczoły w ogrodzie

Jak zaprosić pszczoły do ogrodu? Pierwszym sposobem jest sadzenie roślin lubianych przez opisywane owady. Mogą być to na przykład zioła takie jak lawenda, tymianek czy koper włoski. Nie tylko przyciągną pszczoły, ale też przydadzą się w kuchni. Warto również postawić na rośliny jednoroczne takie jak chociażby słonecznik lub nagietek. Nie można oczywiście zapominać o bylinach. Pszczoły z pewnością zainteresują się malwami, pelargoniami czy jaskrami. Przedstawiliśmy tu tylko kilka podstawowych propozycji. Po więcej informacji, w tym spis roślin, zapraszamy na nasza stronę.

Drugim sposobem na to by ogród stał się domem dla pszczół jest założenie pasieki. Pszczelarstwo może nie jest najłatwiejsze, ale przy odrobinie samozaparcia każdy może się tym zająć. Poza tym daje dużo satysfakcji no i oczywiście miodu. Na naszej stronie można dowiedzieć się jak krok po kroku wygląda zakładanie pasieki. Wskazujemy też sklepy, w których można kupić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Do ogrodów najczęściej sprowadza się pszczoły murarki. To świetne zapylaczki i co ważne nie są agresywne w stosunku do ludzi. W naszym poradniku opisujemy jak prawidłowo się je hoduje. Zachęcamy też do zapoznania się z innymi informacjami o pszczołach zamieszczonymi na naszej stronie.