W jaki sposób ptaki niszczą uprawy w sadzie, ogrodzie czy na polach

Ptaki jako szkodniki upraw w sadzie i ogrodzie

Ptaki w sadzie i ogrodzie są naszymi sprzymierzeńcami. Przede wszystkim zjadają one groźne szkodniki, jak owady i ślimaki. Sprzymierzeńcami ogrodników i sadowników są najczęściej ptaki drapieżne i żywiące się owadami i ślimakami. Te ptaki warto zapraszać do ogrodu, gdyż mogą one powstrzymać plagę groźnych szkodników i regulują ekosystem w ogrodzie. Niestety, niektóre ptaki, szczególnie roślinożerne, zjadają także nasiona, pąki roślin i owoce niszcząc plony ogrodników.

Zawsze musimy liczyć się z tym, że część owoców z drzewa lub krzewu zostanie objedzona przez ptaki. Wartość ptaków w ogrodzie powetuje te straty z nawiązką. Problem zaczyna się wtedy, gdy ptaków jest dużo i praktycznie ogołacają drzewa z owoców. Mimo, że ptaki wydziobują owoce, nie możemy im robić krzywdy, gdyż są one sprzymierzeńcami człowieka. Przykładem niewłaściwego działania jest wybijanie wróbli w Chinach za czasów przewodniczącego Mao. Nakazano akcję tępienie wróbli i innych ptaków, aby nie zjadały plonów. Skutkiem było rozplenienie się owadów, które całkowicie zniszczyły plony. Głód, który wtedy zapanował, kosztował życie kilku milionów ludzi.

Jakie szkody mogą wyrządzać ptaki w ogrodzie:

  • wydziobane pąki na drzewach,
  • poszarpane rośliny,
  • wyjedzone nasiona,
  • objedzone owoce.

Jakie gatunki ptaków czynią największe szkody w uprawach:

  • szpaki,
  • jemiołuszki,
  • gile,
  • kosy,
  • wrony,
  • jaskółki,
  • sójki.

Na ogół nie występuje podział na ptaki owadożerna i roślinożerne, gdyż większość ptaków żywi się różnymi składnikami. Zdarza się, że ptaki roślinożerne karmią swe pisklęta owadami. Niektóre gatunki zjadają owady latem, zaś pokarm roślinny zimą. Ptaki roślinożerne są także sprzymierzeńcami, gdyż zjadają uciążliwe chwasty i ich nasiona. Największym problemem stają się ptaki, które wydziobują świeżo wysiane nasiona lub zjadają cenne owoce.

Jak sobie poradzić ze szkodami w uprawach czynionymi przez ptaki

Jak wygląda odstraszanie ptaków - domowe metody

Skuteczne sposoby ograniczania szkód wyrządzanych przez ptaki muszą opierać się na metodach ekologicznych, humanitarnych i takich, które nie odstraszą ptaków całkowicie. Ponadto niektóre gatunki ptaków są szczególnie chronione, dlatego też należy stosować metody zgodne z prawem.

Tanie domowe metody odstraszania ptaków:

  • rozwieszanie sznurków z paskami połyskującej, niebieskiej folii,
  • zawieszanie starych płyt CD lub innych, błyszczących przedmiotów, które będą się poruszać na wietrze,
  • wieszanie na sznurkach rzędów pustych butelek, które hałasują przy podmuchu wiatru,
  • umieszczanie sylwetek ptaków drapieżnych w widocznym miejscu, w postaci balonów lub latawców,
  • metody hukowe,
  • rozpinanie siatek przeciwgradowych nad drzewami.

Niestety domowe metody często bywają nieskuteczne. Ptaki przyzwyczajają się do świecidełek czy hałasu, czy też sylwetek ptaków drapieżnych. Metody hukowe są uciążliwe także dla sąsiadów. Dlatego też środki te należy często zmieniać.

Tego rodzaju metody zdają egzamin dla ochrony grządki, gdzie wysialiśmy nasiona. Aby ptaki nie wydziobywały nasion, można również obłożyć grządkę gałązkami. Gałązki usuwamy, gdy siewki podrosną. Sprawdź także ten artykuł ze sposobami na odstraszenie ptaków.

Dlaczego szpaki zjadają owoce w ogrodach

Szczególnie uciążliwe w ogrodach są szpaki. Ptaki te są generalnie sprzymierzeńcami ogrodników, gdyż zwykle żywią się owadami i zjadają gąsienice, których inne ptaki nie ruszają. Jednak szczególnym przysmakiem tych ptaków są czereśnie i wiśnie. Chmary szpaków mogą szybko ogołocić ogród i sad z tych owoców, dlatego też są one zmorą sadowników. Co ciekawe, szpaki posiadają enzymy rozkładające alkohol, dlatego też nie upijają się, jedząc sfermentowane owoce.

Szpaki są ptakami wędrownymi. W czasie migracji, która trwa od czerwca do października, ptaki łączą się w duże stada. Duże stado może skutecznie ogołocić sad z owoców. Jak sobie poradzić ze szpakami w ogrodzie? Oprócz wyżej wymienionych metod dobrym pomysłem jest zawieszenie budki lęgowej dla rodziny szpaków. Paradoksalnie zaproszenie rodziny ptaków do ogrodu może nam pomóc, gdyż rodzina będzie odganiać inne szpaki od swojego terytorium, a sama nie zje zbyt wielu owoców. Innym sposobem jest posadzenie morwy, która również jest przysmakiem szpaków i odciągnie je od wiśni i czereśni.

Dokarmianie ptaków jako dobry sposób na zabezpieczenie ogrodu

Doskonałym sposobem na radzenie sobie z ptakami jest dokarmianie ich w odpowiednim do tego miejscu. Do tego celu warto umieścić karmniki dla ptaków osłonięte od deszczu i wiatru i zabezpieczone przed dostępem kotów. Dokarmianie ptaków pozwoli przyciągnąć do ogrodu wartościowe gatunki ptaków. Pomagamy ptakom przetrwać zimę, wspomagamy przyrodę i mamy też sporo satysfakcji obserwując przyrodę. Ptaki dokarmiamy tylko zimą.

Ptaki karmimy pokarmem do tego przeznaczonym. Najtańszym sposobem jest pokrojone na małe kawałki pieczywo, lecz nie jest to optymalny pokarm dla ptaków. Jest to małowartościowa karma, z której korzystają tylko pospolite gatunki, jak gołębie i wrony. Karma nie może zawierać soli i sztucznych dodatków, które są bardzo szkodliwe dla ptaków, dlatego też nie powinny to być resztki ze stołu. Najlepszą karmę stanowią tłuste ziarna i nasiona, czy też świeża słonina dla sikorek. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest kupowanie gotowych mieszanek dla ptaków. Ich cena nie jest wysoka, szczególnie jeśli kupimy duże opakowanie.

Ptak na łonie natury, a także ptaki jako szkodniki krok po kroku oraz metody na odstraszanie ptaków
Jak odstraszyć ptaki szkodniki krok po kroku, czyli jak i dlaczego ptaki niszczą uprawy

Innym sposobem pomagania ptakom jest zawieszanie budek lęgowych lub pozostawiania starych drzew z naturalnymi dziuplami. Warto też hodować w ogrodzie owocowe krzewy, które są dla nas niejadalne lub niesmaczne, lecz oferują karmę dla ptaków. Krzewy owocowe dają ptakom schronienie, miejsca na gniazda, lecz także owoce, które mogą jeść.

Krzewy owocowe korzystne dla ptaków:

  • berberys,
  • bez czarny,
  • głóg,
  • dereń jadalny,
  • irga pozioma,
  • kalina koralowa i hordowina,
  • ligustr pospolity,
  • rokitnik,
  • dzika róża,
  • morwa,
  • czeremcha zwyczajna.

Ważne jest też wystawianie dla ptaków wody, szczególnie w okresie suszy. Poidełko zapobiega również niszczeniu roślin przez ptaki, gdyż w czasie suszy uzupełniają one wodę w organizmie przez zjadanie roślin. Woda w poidełku powinna być świeża i często zmieniana.

Odstraszanie ptaków - skuteczne sposoby profesjonalne

Za dość skuteczną metodę uchodzi rozpinanie siatek przeciwgradowych na drzewach. Siatki zabezpieczą drzewa i krzewy owocowe także przed niektórymi owadami. Muszą to być jednak profesjonalne siatki przeznaczone do tego celu, tak aby ptaki nie mogły się w te siatki zaplątać. Siatki należy bardzo często sprawdzać, czy nie zaplątał się w nie ptak lub jeż, tak, aby szybko uwolnić stworzenie.

Za dość skuteczną uchodzi metoda soniczna, czyli urządzenia emitujące dźwięki nielubiane przez ptaki. Niestety ptaki potrafią się do tych dźwięków przyzwyczaić i z czasem ignorują je. Dlatego też nagranie z dźwiękami należy zmieniać.

Dobrym sposobem jak sobie poradzić z ptakami uporczywie wyjadającymi owoce, są balony lub latawce z wizerunkami ptaków drapieżnych. Mogą to być balony z obrazkiem ptaka drapieżnego lub jego oczu. Świetnie działają również latawce z sylwetką drapieżnika. Tego rodzaju odstraszacze zdejmujemy od razu po zbiorach.

Skuteczną, choć kosztowną metodą, jest zatrudnienie sokolnika. Sposób ten wymaga pracy z ptakiem, której efektem jest przekonanie ptaków-szkodników, że w sadzie polują sokoły. Niestety metoda ta jest na tyle kosztowna, że korzystają z niej głównie właściciele dużych sadów lub plantacji.

ikona podziel się Przekaż dalej