Pułapka na muszki owocówki - wykonanie, skuteczność, porady
Wystarczy szklanka soku pozostawionego na blacie albo rozkrojone jabłko, by zaraz pojawiły się w domu muszki owocówki. Są to drobne insekty, ale bardzo uciążliwe i denerwujące. Nierzadko przeszkadzają przez całe lato. Czy pułapka na muszki owocówki to dobra metoda? Dowiedz się, jak ją zrobić!
Muszki owocówki – najważniejsze informacje
Muszki owocówki są niezwykle irytujące. Wydawałoby się, że te małe, powoli latające insekty nie robią nam żadnej krzywdy, jednak są naprawdę szkodliwe. A przede wszystkim denerwują, latając po kuchni i osiadając na owocach czy resztkach jedzenia. Muszka owocówka jest maleńkim owadem, ma zaledwie 2-3 mm długości. Mają żółtawe ciało i drobne skrzydełka oraz stosunkowo duże, czarne oczy.
Żyją zaledwie 10 dni, ale w tym czasie potrafią rozmnożyć się kilkukrotnie. Jednorazowo samica składa nawet… 500 jaj! To potencjalnie 500 małych larw i tyle samo muszek. Do rozwoju potrzebują fermentujących owoców, ale w zasadzie mogą się rozmnażać także w ściekach, na mokrych ścierkach i w koszach na śmieci – potrzebują wilgotnego i fermentującego środowiska. Chętnie przylatują także do otwartego piwa lub wina, przeszkadzają także w robieniu domowych trunków czy takich czynnościach jak klarowanie wina.
Dorosłe muszki często wlatują przez okno lub od sąsiadów, zwabione zapachem dojrzewających owoców czy gnijących warzyw na blacie w kuchni. Można je także przynieść ze sklepu na mocno dojrzałych owocach – najczęściej bytują na nich niewidoczne jajka muszek. To pierwszy krok, za chwilę może się ich pojawić cała chmara.
Muszki owocówki, podobnie jak muchy domowe, roznoszą groźne dla ludzi drobnoustroje. Zanieczyszczają jedzenie, na którym przysiadają. Młode larwy wykluwają się po 24 godzinach i one także są niebezpieczne dla ludzi.
Muszki owocówki a meszki
Muszki owocówki są bardzo podobne do meszki, są to jednak dwa inne gatunki. Oba są jednak niebezpieczne dla człowieka. O ile muszki owocówki żywią się drożdżami pojawiającymi się przy fermentacji, o tyle meszki gryzą i ludzi i zwierzęta domowe. Ich ugryzienia mogą być bolesne, powodować opuchliznę i stan zapalny, więc trzeba uważać, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci i alergików. Osoby bardzo uczulone na jad meszek mogą być w dużym niebezpieczeństwie po ugryzieniach – może to wywołać szok anafilaktyczny. Meszki jednak rzadko wlatują do domów. Można je też odróżnić od muszek owocówek.
Mają od 3 do 6 mm długości, są więc większe niż meszki. Wyglądają ja miniaturowe muchy domowe i często możemy usłyszeć ich bzyczenie, ponieważ przyciąga je wydychany dwutlenek węgla i podobnie jak komary, latają obok naszych głów. Muszki owocówki raczej nie podlatują do człowieka. Są nim kompletnie niezainteresowane.
Pułapka na muszki owocówki – jak zrobić
Jak się pozbyć muszek owocówek? Spośród wszystkich sposobów na muszki owocówki na początek, kiedy jest ich niewiele, można wypróbować pułapki, które wyłapią te denerwujące i bzyczące owady. Pułapki stawia się przy misie z owocami i warzywami oraz tam, gdzie muszki najczęściej się pojawiają. Można kupić je w sklepach, jednak można także samodzielnie zrobić prostą pułapkę, która będzie bardzo skuteczna.
Domowa łapka na muszki owocówki pomoże pozbyć się ich na dobre. Potrzebny jest ocet winny albo jabłkowy, trochę wody i płyn do naczyń. Wszystkie składniki miesza się i wylewa na spodeczek. Ocet winny działa jak wabik – łapka ma zapach owoców, który kusi muszki owocówki. Płyn do naczyń natomiast jest klejący. Jeśli muszki siądą na spodeczku, nie będą mogły odlecieć.
Kolejnym sposobem na pułapkę na muszki owocówki bez octu jest zostawienie ich ulubionego pokarmu, czyli fermentujących owoców jako wabika w żywołapce. Owoce lub obierki po jabłkach czy gruszkach wkłada się do miski, którą należy przykryć folią spożywczą ściśle. Należy zrobić w niej niewielkie dziurki, którymi muszki będą mogły wlecieć. Zwabione zapachem owoców, muszki wejdą przez dziurki do miski, ale nie będą potrafiły wyjść. W ten sposób można je złapać w misce i wynieść na zewnątrz.
Jak zlikwidować muszki owocówki w kuchni – inne sposoby
Muszki owocówki można zlikwidować na kilka sposobów. Jeśli problem jest niewielki, możesz stworzyć pułapkę, to naprawdę dobrze działa. Domowa łapka jednak nie rozwiązuje problemu na zawsze i w przypadku większych chmar muszek owocówek. W takim wypadku warto kupić środek do oprysków. Jest bardzo skuteczny, ale należy pamiętać, że to chemia. W czasie oprysków trzeba schować wszystkie produkty żywnościowe i najlepiej wyjść na czas jego działania, zabierając z kuchni także zwierzęta domowe, a potem wymyć wszystkie powierzchnie na których osiadł.
Kolejny środek do zakupu w sklepie to łapki typu lepy na muchy. Przykleja się je w kuchni w szafkach przeciwko molom lub właśnie w pobliżu owoców na ścianie. Muszki podlatują do niego zwabione owocowym zapachem i się przyklejają. Na zwalczanie muszek, a także much domowych czy komarów, skutecznie działają wszelkie środki elektryczne. Wkłada się je do kontaktu, mają za zadanie odstraszyć insekty. Podobnie, jak domowa, działa także kupna pułapka – plastikowy pojemniczek, często w ozdobnej formie jabłka lub gruszki, do którego wlatują zwabione zapachem muszki owocówki.
Jak pozbyć się muszek owocówek na dobre?
To, że wystawisz pułapkę lub użyjesz środka owadobójczego w sprayu, często działa tylko na krótki czas. Ważne jest by dokładnie pozbyć się wszystkich insektów i wprowadzić zasady, dzięki którym muszki nie będą się namnażać od nowa. Po zastosowaniu środków na muszki owocówki, mogą wracać, ponieważ mogą pozostawać larwy i jajeczka, które się jeszcze nie wykluły. Dlatego bardzo ważne jest dokładne wysprzątanie wszystkich powierzchni w okolicy miejsca, gdzie latały muszki owocówki. Można użyć do tego octu, albo użyć preparatów z sody oczyszczonej, która zadziała także bez octu, jeśli nie lubisz tego zapachu.
Na co dzień warto pamiętać o chowaniu owoców i warzyw do lodówki lub szafki. Przede wszystkim nie można zostawiać przekrojonych jabłek, pomidorów czy bananów, ponieważ zaraz zlecą się te małe, latające insekty. Należy także dbać o regularne sprzątanie strefy sprzątania. Talerze i kubki nie powinny zalegać w zlewie, trzeba pilnować również, by nie zbierały się resztki jedzenia czy brud, który może wabić muszki. Ważne jest także zamykanie kosza na śmieci i pojemników z odpadami BIO, ponieważ znajdujące się w nich resztki naturalnego jedzenia są najbardziej kuszące dla owocówek. Jeśli muszki wlatują licznie z dworu, uporządkuj ogród, a przede wszystkim usuń owoce, które spadają z drzew i krzewów i gniją w trawie – to właśnie na nich tworzą się całe kolonie irytujących muszek, które następnie wlatują do twojego domu przez uchylone okno. Jeśli problem jest duży, koniecznie załóż gęste siatki i moskitiery na okna, by nic nie mogło wlecieć do środka.