Po co sadzić rośliny zimą?

Powodów tak naprawdę może być kilka. Przede wszystkim kiedy na dworze jest pochmurno i szaro, jaskrawy akcent kolorystyczny wokół domu z pewnością stanowiłby przyjemny i pokrzepiający na duchu widok. W trakcie zimowych miesięcy często trudniej o zachwycającą przyrodę, przykuwające oko barwy i świeże zapachy. Mając zaś zimowe rośliny w swoim własnym ogrodzie, można cieszyć się ich widokiem, nawet nie wychodząc na zewnątrz. Wystarczy wyjrzeć zza szyby.

Innym ważnym aspektem jest to, że rośliny, którym niestraszne są przymrozki, często należą do grupy wydającej owoce. Nie są one zazwyczaj jadalne dla ludzi, jednak stanowią nieocenione źródło pokarmu dla różnych gatunków ptaków, które w trakcie zimy szukają pokarmu w pobliżu zamieszkanych domostw.

Które rośliny są w stanie przetrwać zimę?

Jeśli spytać osoby mniej doświadczone na ogrodnictwie, najczęstszą odpowiedzią byłyby drzewa iglaste. Może ktoś wspomniałby jeszcze o jarzębinie, ale na tym by się to kończyło. A przecież roślin zimowych nie brakuje! Wiele gatunków czy odmian, przystosowało się do trudnych warunków i przez to można śmiało wykorzystać je do fantazyjnego przyozdobienia ogrodu.

Podstawowy podział roślin obejmuje: drzewa, krzewy i kwiaty. Każde z nich musiało dostosować się w inny sposób. Drzewa na przykład potrzebują więcej wody, która nie może jednak zamarznąć w trakcie jej transportu do poszczególnych części rośliny, kwiaty z kolei rosną bliżej ziemi i chłód od niej bijący jest dla nich znacznie dotkliwszy. Właśnie z takimi przeciwnościami musiały sobie poradzić niektóre z roślin.

Rośliny zimowe o jaskrawoczerwonych owocach

Nie tylko mogą być przysmakiem dla ptaków, ale również będą stanowiły artystyczny element ogrodu. Zwłaszcza połączenie czerwonych owoców wraz z białym puchem osadzonym na gałęziach, dadzą fantastyczny efekt. Do tego typu roślin zimowych można zaliczyć, chociażby:

  • kalinę koralową,
  • berberysy,
  • różę pomarszczoną,
  • ogniki szkarłatne,
  • rokitnik pospolity,

Rośliny te nietrudno znaleźć w sklepach ogrodniczych czy nawet w internecie. Warto więc przemyśleć, czy nie umilić sobie zimowych wieczorów, a przy okazji nie upiększyć własnego obejścia.

Rośliny kwitnące wyłącznie na zimę

Ciekawym dodatkiem do ogrodu są właśnie te rośliny, które kwitną dopiero w okresie zimowym lub wczesnym przedwiośniem. Najokazalej wyglądają one same, ale i dla miłośników kompozycji roślinnych coś się zapewne znajdzie. Jeśli tylko w ogrodzie znajduje się specjalny klomb przeznaczony na kwiaty, warto byłoby zasadzić tam na przykład ciemierniki. Ich okres kwitnienia zależy w głównej mierze od odmiany i może obejmować miesiące od grudnia aż do maja. Zaś kwiaty spotkać można w wielu kolorach takich jak chociażby róż, biel czy nawet czerń!

Innymi roślinami, które można posadzić zimą, są niewielkie krzewy o kolorowych kwiatach takie jak: wrzosiec czy zimokwiat wczesny.

Urządzenia do pielęgnacji roślin i krzewów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Stiga

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej