Pysznogłówka ogrodowa - informacje, uprawa, porady, zdjęcia
Pysznogłówka ogrodowa tak jak i bergamotka, trędownik bulwiasty, czy też lnica pospolita, to roślina, którą możemy spotkać w ogrodach w naszym kraju. Jeśli chcemy, by ta bylina znalazła się w ogrodzie przydomowym, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się roślina, jakie są jej odmiany, ale również, jak przebiega jej uprawa i pielęgnacja, w tym także, jakie stanowisko będzie najlepsze do uprawy, jak przebiega zimowanie i przycinanie, ale również, na jakie choroby musimy uważać.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Pysznogłówka ogrodowa - charakterystyka
Pysznogłówka - Monarda, to rodzaj roślin, który zaliczany jest do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae. Do rodzaju pysznogłówka zalicza się od około 12 do 22 gatunków roślin i jeszcze więcej odmian oraz mieszańców tych roślin. Warto wiedzieć, że pysznogłówki ogrodowe to właśnie byliny, które są wielogatunkowymi mieszańcami z tego rodzaju. Rośliny te występują naturalnie na terenie Ameryki Północnej, szczególnie w obszarach od Kanady do Meksyku. Tam właśnie pojawiają się one na suchych polach oraz w lasach preriowych.
Zanim zajmiemy się uprawą jakiejkolwiek rośliny, bez względu czy mówimy tu o bergamotce, lnicy pospolitej, trędowniku bulwiastym, czy właśnie pysznogłówce ogrodowej, pierwszym elementem, na jaki zwrócimy uwagę, będzie wygląd tej rośliny. Dlatego też powinniśmy zapoznać się z charakterystycznymi cechami pysznogłówki ogrodowej.
Zacznijmy więc od tego, że pysznogłówka - Monarda, to bylina, która dorasta do około 60-150 cm wysokości. Charakterystyczne są również wzniesione, sztywne i grube owłosione łodygi, które wytwarza pysznogłówka. Właśnie na tych łodygach pojawiają się szeroko-sercowate, duże liście, których blaszki liściowe są ząbkowane i lekko owłosione.
Istotnym elementem rośliny jest jej ozdobny kwiat. Kwiat odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ właśnie dzięki niemu pysznogłówka ogrodowa uznawana jest za roślinę ozdobną. Kwiaty rośliny pojawiają się w okresie VI-VIII i tworzą barwne pióropusze, które mogą wybarwiać się między innymi na różowe, czerwone, białe czy fioletowe barwy. Pamiętajmy jednak o tym, że to, czy nasza pysznogłówka będzie różowa, czerwona, czy biała, zależy od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy.
Pysznogłówka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja
Jeśli chcemy, by w ogrodzie pojawiła się pysznogłówka ogrodowa lub też bergamotka, lnica pospolita, czy też trędownik bulwiasty, musimy zapoznać się z tym, na jakim stanowisku ma rosnąć dana roślina i jakie będzie dla niej odpowiednie podłoże. Zacznijmy więc od tego, że pysznogłówka ogrodowa to mało wymagająca roślina.
Sadząc te byliny, musimy pamiętać o tym, by zapewnić im nasłonecznione stanowisko, bo na takim będą rozwijały się najlepiej. Dodatkowo też powinniśmy zadbać o to, by gleba pod uprawę była przepuszczalna, żyzna i umiarkowanie wilgotna. Nie zapominajmy, że pysznogłówki źle znoszą suszę, ale także mokre gleby.
Warto zapoznać się także z pielęgnacją rośliny, w tym przycinaniem, podlewaniem i zimowaniem. Jeśli chodzi o podlewanie, musimy wiedzieć, że jest ono bardzo istotne, szczególnie w okresach suszy. Przycinanie jest również istotnym elementem, ponieważ wpływa ona pozytywnie na rozkrzewienie roślin oraz na zapewnienie ponownego kwitnienia. Poza tym zaleca się ściółkowanie gleby, przez co nie będzie ona traciła tak dużo wody. Jeśli chodzi natomiast o zimowanie, rośliny nie wymagają okrycia na zimę, ponieważ są mrozoodporne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z informacjami o pysznogłówce.
Zastosowanie pysznogłówki, jej odmiany i ewentualne choroby - co warto wiedzieć
Jeśli interesuje nas roślina, jaką jest pysznogłówka, powinniśmy zapoznać się z jej zastosowaniem. Pysznogłówka ogrodowa - Monarda hybrida, to roślina, która znajduje swoje zastosowanie jako roślina ozdobna w ogrodach. Doskonale sprawdza się ona na rabaty, ale świetnie wygląda również w grupach na trawnikach. Pamiętajmy jednak o tym, że w niekontrolowanych warunkach jest ona dość ekspansywna, dlatego musimy zadbać o jej przycinanie. Poza uprawą w gruncie na trawniku, niskie odmiany pysznogłówek mogą być również uprawiane w pojemnikach, a te wysokie wykorzystywane są także na kwiaty cięte.
Pysznogłówki ogrodowe występują w różnych odmianach. Do bardzo popularnych odmian zaliczana jest między innymi czerwona odmiana 'Red Shades', odmiana różowa 'Pink Supreme' i 'Croftway Pink', ale również biała odmiana 'Schneewittchen'. Na uwagę zasługuje także fioletowa odmian 'Blaustrumpf' oraz odmiana 'Fireball', której kwiaty wybarwiają się na amarantowo-czerwony kolor.
Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, jaką roślinę chcemy uprawiać, musimy liczyć się z tym, że może zostać ona porażona przez choroby lub szkodniki. Musimy wiedzieć, że pysznogłówka ogrodowa to bylina, która jest wrażliwa na mączniaka prawdziwego, dlatego istotne jest to, by zadbać o częste kontrolowanie rośliny pod kątem jego występowania, a także o wykonanie zabiegów ochronnych na roślinie. Warto kontrolować roślinę również pod kątem innych chorób i szkodników.