Skąd pochodzi pysznogłówka i jakie są jej podstawowe odmiany


Pysznogłówka jest to bardzo interesująca roślina, która należy do rodziny jasnotowatych, nazywanej też wargowymi - Lamiaceae. Do tej rodziny należy ponad 7000 gatunków roślin, które pochodzą z około 236 rodzajów. Rośliny te rozprzestrzenione są na całym świecie, nie licząc jedynie bardzo mroźnych obszarów.

Rodzaj pysznogłówka - Monarda obejmuje około 12-16 gatunków, przy czym w niektórych obliczeniach są to aż 22 gatunki. Wszystkie te rośliny rozmieszczone są na terenach Ameryki Północnej, od Kanady aż po Meksyk. Dziko rosną one na preriach, suchych polach i lasach. Wiele z tych gatunków jest dostępnych w uprawie, a nawet w Polsce. Do takich roślin należy między innymi pysznogłówka szkarłatna i pysznogłówka ogrodowa.

Poza pysznogłówkami ogrodowymi i pysznogłówkami szkarłatnymi uprawiane są również inne gatunki tych roślin. Do tych gatunków należą między innymi: pysznogłówka Bradburyego - Monarda bradburiana, pysznogłówka cytrynowa - Monarda citriodora, pysznogłówka dęta - Monarda fistulosa, a również pysznogłówka grzebieniasta - Monarda pectinata. Poza tym w sprzedaży dostępne są również Monarda barllettii, Monardaclinopodia, Monarda clinopoides, Monarda eplingiana, Monarda fruticulosa, Monarda humilis, Monarda lindheimeri, Monarda maritima, Monarda media, Monarda punctata, Monarda seabra i wiele innych. Sprawdź także ten artykuł o najpiękniejszych krzewach polecanych do ogrodu.

Pysznogłówka - cechy charakterystyczne

Pysznogłówka ogrodowa, pysznogłówka szkarłatna i inne gatunki tego rodzaju to byliny lub rośliny jednoroczne, które są miododajne. Osiągają one do około 1,2 m długości, a ich kłącza są płożące. Jeśli chodzi natomiast o liście, ułożone są one naprzeciwlegle, a pojedyncze liście są ogonkowe i karbowane, ale mogą być też ząbkowane.

Kwiaty pysznogłówek ułożone są w górnej, a właściwie szczytowej części pędu i zebrane są one w okółki. Między poszczególnymi okółkami znajdują się dość długie międzywęźla. Okółki zazwyczaj podpierane są przysadkami liściowymi, które mogą mieć również barwne zabarwienie.

Kielich kwiatowy jest zrosłodziałkowy, a korona może mieć różne zabarwienia. Kwiaty wybarwiają się na biało, żółto, fioletowo, różowo lub czerwono, a pojedyncze zrośnięte u dołu płatki stwarzają rurkę, która rozszerza się ku górze. Gardziel natomiast zakończona jest dwiema wargami, z czego górna, stworzona z dwóch łatek jest wzniesiona do góry, kapturkowata lub równowąska. Dolna warga złożona jest z trzech łatek, z których środkowa jest większa niż boczne łatki.

Kolejnym elementem rośliny są owoce, w których to właśnie znajdują się nasiona. Owocami tymi są czterodzielne rozłupnie, które w trakcie dojrzewania rozpadają się na cztery rozłupki. W każdej z rozłupek znajdują się nasiona. Jednym ze sposobów rozmnażania jest właśnie rozmnażanie z nasion. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ozdobnych.

Jak wygląda uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie oraz gdzie stosowana jest pysznogłówka Monarda

Niezmiernie ważnym elementem w hodowli każdej rośliny jest sposób jej uprawy. Istotne jest to, jakie wymagania dotyczące stanowiska ma roślina, jakich zabiegów dotyczących pielęgnacji potrzebuje, a także warto wiedzieć, jak przebiega jej rozmnażanie. Te właśnie informacje są równie ważne przy uprawie pysznogłówki Monarda. Bez tej podstawowej wiedzy nasza uprawa może nie zaowocować w wyczekiwane plony, a nasza praca pójdzie na marne. Dowiedzmy się zatem, czego potrzebuje pysznogłówka, by jej hodowla przyniosła oczekiwane skutki.

Kwiat pysznogłówki, czyli byliny  pysznogłówki monarda oraz jej sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Pysznogłówka - opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady praktyczne

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Pierwszym i zdecydowanie podstawowym elementem jest dobór odpowiedniego stanowiska oraz gleby pod uprawę tej rośliny. Pysznogłówki to rośliny, które nie mają wielkich wymagań co do gleby, natomiast należy zapewnić im odpowiednio wilgotne i żyzne podłoże. Kolejnym aspektem jest nasłonecznienie, ponieważ ta roślina miododajna nadaje się na stanowiska nasłonecznione lub ewentualnie półcieniste, ale z kolei na stanowiskach cienistych jej rozwój będzie zaburzony, a kwiaty, na których najbardziej nam zależy, nie będą tak dużych rozmiarów i o takim zabarwieniu, jak być powinny.

Co się tyczy odpowiedniej uprawy, istotna jest również pielęgnacja, a przede wszystkim przycinanie i podlewanie. Bardzo ważne jest to, by w okresach suszy regularnie podlewać nasze kwiaty, głównie przez wzgląd na płytko rozmieszczone pod powierzchnią gleby korzenie, które mogą ulec wyschnięciu, a w niektórych przypadkach nawet poparzeniu. Musimy też pamiętać, że im płytszy jest system korzeniowy, tym jego możliwość wychwytywania wody z większych głębokości podłoża jest mniejsza. Co się natomiast tyczy przycinania, powinniśmy je wykonywać od razu po pierwszym kwitnieniu. Zabieg ten spowoduje, że nasze kwiaty będą powtarzały kwitnienie już jesienią.

Jeśli chcemy poszerzyć swoją hodowlę pysznogłówek szkarłatnych lub innych gatunków, warto dowiedzieć się, jak przebiega rozmnażanie tych pięknych kwiatów. Otóż w tym zabiegu nie ma nic trudnego, a dodatkowo pysznogłówka jest bardzo podatna na nie. W okresie wiosny, ale i jesieni wykonuje się podział roślin, które następnie pozostawione są do ukorzenienia. Już na jesień można sadzonkować nasze rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o krzewach i bylinach cieniolubnych?

Pysznogłówka to roślina o wielu, często nieznanych zastosowaniach. Pierwszą kwestią jest to, że jest to roślina ozdobna, szczególnie jeśli chodzi o polecany gatunek pysznogłówka szkarłatna, cieszący się bardzo dobrą opinią. Można ją sadzić w ogrodach przydomowych i parkach. Niesamowite jest również to, że wykorzystywana jest ona do robienia aromatycznych herbat, ale także w ziołolecznictwie. Gatunki takie jak pysznogłówka dęta, pysznogłówka szkarłatna i pysznogłówka cytrynowa, mogą stać się bardzo aromatyczną i ciekawą w smaku przyprawą kuchenną. Jak widać, pysznogłówka w naszym ogrodzie może odegrać nie tylko ozdobną funkcję, ale również być częścią naszych kuchennych przypraw.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny