Pysznogłówka szkarłatna - czym charakteryzuje się roślina

Bez względu na to, czy interesujemy się uprawą bergamotek, gorczycy białej, smagliczki nadmorskiej, czy właśnie pysznogłówek szkarłatnych, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Zacznijmy więc od tego, że pysznogłówka szkarłatna - Monarda didyma, znana jest również jako pysznogłówka dwoista. Roślina ta to gatunek rośliny ozdobnej, który zaliczany jest do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae.

Warto wiedzieć, że naturalnym miejscem występowania pysznogłówki dwoistej są północne i północno-wschodnie tereny Ameryki Północnej, natomiast obecnie możemy spotkać ją również na innych kontynentach. W Polsce pysznogłówka szkarłatna - Monarda didyma, tak jak i bargamotka - Citrus bergamia, smagliczka nadmorska - Lobularia maritima, czy też gorczyca biała - Sinapis alba, jest to roślina uprawna.

Pysznogłówka szkarłatna to dość ekspansywna bylina, która charakteryzuje się czworograniastymi, wzniesionymi i kosmato owłosionymi łodygami. Pysznogłówki mogą osiągnąć nawet 60-100 cm wysokości. Ich liście są jajowatolancetowate, a blaszki liściowe mogą być ząbkowane lub piłkowane. Dodatkowo łodygi tej rośliny są owłosione.

Jednak najbardziej atrakcyjną częścią rośliny jest jej kwiat. Kwiat pysznogłówki jest duży. Charakterystyczne jest to, że kwiaty pysznogłówek zebrane są w główkowate okółki, które tworzą wielopiętrowe kwiatostany szczytowe. Wybarwiają się one na purpurowy kolor i otoczone są podsadkami w kolorze czerwonym.

Pysznogłówka dwoista - stanowisko, uprawa i pielęgnacja

Kiedy chcemy podejść do uprawy pysznogłówki szkarłatnej, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego stanowiska. Dzięki temu roślina będzie rozwijała się prawidłowo w ogrodach przydomowych. Pamiętajmy też o tym, że gdy zachowamy odpowiednie warunki uprawy, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie ona porażona przez choroby i szkodniki, które pojawiają się wtedy, kiedy stanowisko i podłoże jest źle dobrane.

Dlatego na początek musimy wiedzieć, że pysznogłówka szkarłatna - Monarda didyma, to roślina, która najlepiej radzi sobie na nasłonecznionych stanowiskach, chociaż możemy ją również zasadzić na stanowisku lekko ocienionym, choć tam jej kwitnienie nie będzie tak obfite. Pamiętajmy jednak o tym, że posadzenie pysznogłówek w zacienionym miejscu kończy się zaburzonym rozwojem rośliny, przez co jej kwiaty nie będą tak duże i tak wybarwione. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj gleby, nie jest to roślina bardzo wymagająca, choć lepiej, gdy rośnie ona na żyznym i odpowiednio wilgotnym podłożu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z informacjami o pysznogłówce.

Roślina pysznogłówka szkarłatna, Monarda didyma i zbliżenie na kwiat, a także uprawa i pielęgnacja
Jakie zastsowanie ma pysznogłówka szkarłatna, Monarda didyma, czyli uprawa i porady

Nasiona ziół ogrodowych

Przejdźmy jednak do uprawy, cięcia i innych zabiegach związanych z pielęgnacją. Warto wiedzieć, że cięcie i podlewanie to bardzo istotne zabiegi pielęgnacyjne, których wymagają pysznogłówki. W trakcie suszy konieczne jest regularne podlewanie rośliny, ponieważ jej korzenie położone są dość płytko pod powierzchnią gleby, przez co łatwo mogą ulec poparzeniu. Jeśli chodzi natomiast o cięcie rośliny, warto wiedzieć, że ma ono wpływ na krzewienie się rośliny i powtarzanie kwitnienia. Cięcie wykonujemy już po pierwszym kwitnieniu.

Warto wspomnieć również o rozmnażaniu rośliny, jaką jest pysznogłówka szkarłatna - Monarda didyma. Otóż ta piękna roślina ogrodowa może być przez nas rozmnożona przez podział roślin na wiosnę, ale również na jesień. Podzieloną już roślinę pozostawia się do ukorzenienia i na jesień możemy już ją sadzonkować.

Monarda didyma - zastosowanie i właściwości lecznicze

Kiedy już wiemy, w jaki sposób uprawiać i pielęgnować pysznogłówki dwoiste, możemy przejść do ich zastosowania. Oczywiście głównym zastosowaniem rośliny jest to, że pysznogłówka to roślina ozdobna, która doskonale sprawdza się do obsadzania rabat kwiatowych.

Natomiast nie jest to jej jedyne zastosowanie. Otóż gatunek ten znajduje swoje zastosowanie w ziołolecznictwie i jest on składnikiem wielu herbat. Herbata z pysznogłówki jest bardzo aromatyczna i smaczna. Jeśli interesuje nas herbata z tej rośliny, warto wybrać się do sklepu zielarskiego, w którym na pewno znajdziemy ten specyfik.

Musimy wiedzieć, że pysznogłówka szkarłatna to jadalna roślina. Ze względu na to, że są to rośliny jadalne, znalazły one swoje zastosowanie także jako przyprawy, które charakteryzują się interesującym smakiem. Ta jadalna roślina cechuje się również właściwościami leczniczymi, które mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny