Rącznik pospolity (Ricinus communis) - skąd pochodzi


Rącznik pospolity, będący trującą rośliną, tak samo jak i wilczomlecz ogrodowy, wilczomlecz trójżebrowy, wilczomlecz lśniący, wilczomlecz pstry oraz wiele innych wilczomleczy i nie tylko, należy do rodziny wilczomleczowatych - Euphorbiaceae. Do rodziny tej zaliczane są drzewa, krzewy, krzewinki, rośliny zielne, a nawet sukulenty.

Dla rodziny wilczomleczowatych charakterystycznym rodzajem, jak sama nazwa wskazuje, jest wilczomlecz. Poza tym do rodziny zalicza się jeszcze 217 innych rodzajów i o wiele więcej odmian. Rośliny z tej rodziny występują zazwyczaj w tropikalnych klimatach, ale również w Polsce dostępnych jest nawet 20 gatunków.

Rącznik pospolity znany jest także jako rącznik czerwonolistny, a jego łacińska nazwa to Ricinus communis. Zdarza się bardzo wiele różnic w pisowni, a najczęściej spotykana jest nazwa Rycynus. Do rodzaju Rycynus zalicza się tylko jeden gatunek i jest nim właśnie rącznik czerwonolistny, znany także jako pospolity.

Naturalnie rośnie on w zwrotnikowej strefie Afryki i jest podkrzewem. Warto wiedzieć, że mimo tego, że jest to trująca roślina, to ma ona również właściwości lecznicze. Dodatkowo popularnością cieszy się olej z rącznika, pozyskiwany właśnie z tej rośliny oleistej. Olej z rącznika pochodzi z jego nasion i znany jest jako olej rycynowy, co od razu kojarzy nam się z nazwą Rycynus. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach trujących.

Czym charakteryzuje się rącznik trujący?

Rącznik trujący to podkrzew, który w swojej ojczyźnie może osiągnąć nawet do 8 m wysokości. Na terenie Polski jego wysokość dochodzi do około 2-3 m. Charakterystyczne dla rącznika czerwonolistnego jest to, że ma bardzo silny i szybki wzrost, a jego łodygi są mocno rozgałęzione i wzniesione do góry.

Ricinus communis to jedyny gatunek rącznika, który jest niesamowitą rośliną, charakteryzującą się bardzo dużą zmiennością cech, przez co ciężko jest określić typowe dla gatunku cechy morfologiczne. To, jakie cechy ma rącznik pospolity, zależy przede wszystkim od tego, na jakim obszarze rośnie oraz jakie warunki ma tam zapewnione.

Najważniejszym elementem dekoracyjnym rącznika trującego są z pewnością jego liście o dużych rozmiarach i głęboko klapowanych brzegach. Zarówno liście, jak i łodygi mogą przebarwiać się na różne kolory, w tym między innymi odcienie ciemnoczerwone, fioletowobrunatne oraz praktycznie czarnopurpurowe. Tak jak i kasztanowiec, jego liście mają bardzo często metaliczny i wyraźny połysk.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Poza liśćmi na uwagę zasługują jeszcze kwiaty, pojawiające się na roślinach w okresie od późnego lata aż do jesieni. Stanowią one również element dekoracyjny krzewu. Pojedyncze i drobne kwiatki tworzą kwiatostany. Barwa kwiatów może być zielona albo też czerwona, co efektownie wygląda w połączeniu z barwnymi liśćmi.

Rącznik pospolity jako trująca roślina oraz jego wymagania, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie a także trujące działanie
Rącznik pospolity - wyjątkowo trująca roślina - wymagania, uprawa, pielęgnacja

Jeśli chodzi o owoce, to są one bardzo charakterystyczne i nie można ich pomylić z owocami kasztanowca i innych roślin. Kasztanowiec, który ma brązowe i gładkie owoce ze szczątkowymi owocami, różni się od rącznika, którego owoce są w formie kulistej, ale kolczastej, a dodatkowo są zazwyczaj czerwonego koloru. W owocach tych znajdują się nasiona, z których później produkowane są oleje z rącznika. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roślinach trujących w doniczkach?

Rącznik pospolity i jego uprawa

Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie zawitał Ricinus communis, powinniśmy zapoznać się z tym, jakie wymagania dotyczące uprawy i stanowiska ma Rycynus, ale również, jak wygląda pielęgnacja po jego posadzeniu. Bez tych informacji nasza uprawa może się nie udać, a krzew będzie rósł nieprawidłowo lub będzie obumierał.

Zacznijmy więc od tego, jakim wymaganiom musimy sprostać, aby rącznik pospolity mógł znaleźć się w naszym ogrodzie. Pierwszym czynnikiem, który wpływa także na wybarwianie się liści, jest dobrze nasłonecznione i ciepłe stanowisko. Bardzo istotną kwestią jest także gleba, która powinna być dostatecznie wilgotna, żyzna i najlepiej zasobna w składniki pokarmowe.

Rącznik pospolity powinien być sadzony w rozstawie 60 × 100 cm. Można go z powodzeniem wysiewać z nasion do doniczek w okresie od III do IV. Nasiona kiełkują po około 2 tygodniach od wsadzenia, dzięki czemu w połowie V możemy już wysadzać sadzonki na miejsce stałe. Po posadzeniu musimy intensywnie podlać roślinę, a później dosyć często powtarzać ten zabieg wraz z nawożeniem, ze względu na silny rozwój rącznika. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jaskrze rozłogowym?

Rącznik pospolity jest to piękna roślina, której sadzonkę możemy zakupić w różnych sklepach ogrodniczych. Tak jak wilczomlecz, cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza jako soliter wzdłuż płotów, na kwietnikach, trawnikach i w ogrodach. Doskonale komponuje się także w dużych grupach jednogatunkowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 77,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny