Rajska jabłoń – uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany pięknego krzewu

Rajska jabłoń to niezwykle oryginalny i bardzo efektowny krzew. Swą dekoracyjność zawdzięcza nie tylko urokliwym, różnobarwnym kwiatom, ale również cudownym, małym jabłuszkom pojawiającym się jesienią. To właśnie one kuszą swą urodą i niezwykłą kolorystyką. Są również prawdziwą dekoracją ogrodu podczas jesiennych szarych dni. Zobaczmy, jak wygląda uprawa rajskiej jabłoni w ogrodzie i na działce.

Sprawdź także zebrane przez nas inspiracje na najpiękniejsze krzewy ozdobne do twojego ogrodu.

Kwiaty rajskiej jabłoni w czasie kwitnienia

Uprawa rajskiej jabłoni

Rajska jabłoń: stanowisko i wymagania glebowe

Jabłoń ozdobna, zwana inaczej rajską jabłonią, to sporych rozmiarów krzew lub niewielkie drzewko, należące do rodziny różowatych. Ze względu na zróżnicowany pokrój i wysokość poszczególnych odmian, rajska jabłoń może być sadzona zarówno w dużych, jak i niewielkich ogrodach. Bez problemu znajdziemy również egzemplarze, które idealnie wkomponują się nawet w niewielką działkę.

Jak uprawiać rajskie jabłonie? Uprawa rajskiej jabłoni jest łatwa i nie sprawia wielu kłopotów, nawet początkującym amatorom ogrodnictwa. Do prawidłowego wzrostu oraz obfitego kwitnienia i owocowania potrzebuje żyznej, piaszczysto – gliniastej gleby i jasnego, słonecznego stanowiska. Warunek ten jest bardzo istotny, ponieważ uprawa rajskiej jabłoni w warunkach ograniczonego dostępu światła wywołuje choroby rośliny. Drzewko wówczas słabiej kwitnie i przedwcześnie gubi liście i owoce.

Rajska jabłoń lubi również stanowisko zaciszne, osłonięte od wiatru. Dlatego warto sadzić ją przy ścianach budynków, gdzie jej dekoracyjne kwiaty i owoce będą stanowiły nietuzinkową ozdobę najbliższego obejścia.

Krzew czy też drzewka owocowe doskonale sprawdzają się również jako dekoracja parków i skwerów miejskich. Ze względu na to, że jest odporny na zanieczyszczenia miejskie, stanowi idealną alternatywę dla bardziej wymagających roślin.

Jabłoń ozdobna – wygląd i pielęgnacja tego niezwykłego krzewu

Rajska jabłoń jest cenionym krzewem ozdobnym ze względu na jej ogromne walory estetyczne. Już od wczesnej wiosny drzewko zachwyca i urzeka pięknym i obfitym kwitnieniem. W maju krzew obsypuje się tysiącem drobnych kwiatów w różnych barwach, począwszy od białej, poprzez różową, aż do karminowej.

Jednak największy urok rajskiej jabłoni to niewielkie, kuliste, bardzo dekoracyjne jabłuszka, które we wrześniu w ogromnej ilości pojawiają się na gałązkach rośliny. To one stają się jesienną ozdobą krzewu, kiedy opadną liście. Owoce, w zależności od gatunku, utrzymują się na drzewku przez wiele tygodni, a nawet całą zimę. Stanowią wówczas niezwykłą dekorację zimowego ogrodu, a jednocześnie są doskonałym pożywieniem dla ptaków.

Uprawa rajskiej jabłoni wymaga cięcia pielęgnacyjnego krzewu. Wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, wycinamy suche, stare i krzyżujące się gałązki. Zabieg ten pozwoli prześwietlić koronę drzewka i nadać mu ładny, regularny pokrój. Warto również przyciąć zbyt długie pędy, które pod ciężarem owoców mogłyby się połamać.

Rajska jabłoń, podobnie jak inne gatunki jabłoni, mogą być atakowane przez choroby grzybowe, takie jak mączniak, zaraza ogniowa czy parch jabłoni. Jeśli więc na naszym drzewku zauważymy pierwsze oznaki chorób w postaci zmian na liściach, pędach czy owocach, należy natychmiast zastosować oprysk ze środka grzybobójczego. Warto pamiętać, że zainfekowanych części krzewu nie należy wyrzucać do kompostownika. Zapobiegniemy w ten sposób przeniesieniu chorób na inne, zasilane kompostem rośliny.

Aby uchronić nasze drzewka przed chorobami, warto wybierać takie odmiany, które są na nie bardziej odporne. Należy również unikać sadzenia drzewek w pobliżu sadów owocowych, gdzie rosną jabłonie.

Rajska jabłoń – uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany pięknego krzewu 2

Uprawa rajskiej jabłoni: sadzonki i owoce

Sadzonki rajskich jabłuszek – jak o nie dbać?

Wybierając sadzonki rajskich jabłuszek, warto dowiedzieć się, na jakiej podkładce drzewko zostało zaszczepione. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż to podkładka decyduje o tym, jaki docelowy rozmiar osiągnie rajskie jabłko.

Jabłoń ozdobna wyhodowana na podkładce karłowej, będzie miała niższy pokrój i zajmie mniej miejsca w ogrodzie. Natomiast sadzonki rajskich jabłuszek szczepione na podkładkach silnie rosnących, osiągną większe rozmiary i potrzebują więcej miejsca do rozwoju.

Producenci drzewek i krzewów ozdobnych oferują szeroki wybór tych krzewów. Cena sadzonek jest zróżnicowana i zależy od gatunku oraz ich wysokości. Młody krzew najlepiej kupić u znanego dostawcy lub w zaprzyjaźnionym centrum ogrodniczym. Zdarza się bowiem, że znajdziemy egzemplarze, których cena jest bardzo niska, ale rośliny te mogą być przesuszone lub źle przechowywane i po posadzeniu szybko uschną.

Młode rośliny po posadzeniu należy obficie podlać. Czynność tę powtarzamy regularnie, dopóki krzew nie wytworzy silnego systemu korzeniowego.

Rajska jabłoń jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i spadkiem temperatur nawet do - 30oC, jednak na zimę warto zabezpieczyć świeżo posadzone sadzonki przed wiatrem i mrozem. W tym celu owijamy młode drzewko agrowłókniną czy matami słomianymi. Sprawdź także nasze inspiracje na inne krzewy liściaste.

Rajska jabłoń – czy owoce są jadalne?

Rajskie jabłko wyglądem przypomina owoc popularnej jabłoni, jednak jest o wiele mniejsze i ciekawie wybarwione. Skórka rajskich jabłuszek przybiera barwę od złocistej do ciemnoczerwonej. Owoce zachwycają swym wyglądem i zachęcają do zjedzenia.

Jednak wiele osób ostrożnie podchodzi do rajskich jabłoni i zastanawia się, czy owoce są jadalne? Otóż te kuszące jabłka są kwaśne i cierpkie i na surowo nie nadają się do jedzenia. Jednak doskonale smakują, gdy sporządzimy z nich przetwory. Świetnie nadają się na dżemy i galaretki. Kandyzowane w cukrze stanowią idealną dekorację do ciast, tortów i deserów. Doskonale sprawdzają się również jako słodki dodatek do gorącej herbaty w długie zimowe dni.

Owoce rajskiej jabłoni po upieczeniu to również świetne uzupełnienie do dań z drobiu i dziczyzny. Warto je włączyć do menu, ponieważ stanowią też spore źródło witaminy A i C oraz węglowodanów, garbników i kwasów organicznych. Zawierają ponadto błonnik i flawonoidy, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w profilaktyce nowotworów i chorób serca.

Przydatne narzędzia ogrodowe w super cenach - sprawdź je!

Bogactwo gatunków i odmian rajskiej jabłoni

Jabłoń kwiecista (malus floribunda)

Spośród rajskich jabłoni wyróżnić można kilka gatunków i wiele odmian. Poszczególne gatunki różnią się od siebie porą kwitnienia, barwą kwiatów i liści, a także wysokością i pokrojem. Ich cechą odróżniającą jest również wielkość, kolor, jak również obfitość owoców.

Jabłoń kwiecista to jedna z najstarszych i najpopularniejszych gatunków rajskiej jabłoni. Roślina o pokroju drzewiastym dorasta do 8 metrów wysokości i wytwarza gęstą, parasolowatą, szeroką koronę. Malus floribunda wczesną wiosną wytwarza mnóstwo purpurowych pąków kwiatowych, które z czasem przebarwiają się na różowo z białymi środkami. Owoce są małe, kuliste i żółte.

Gatunek ten jest zupełnie mrozoodporny, dlatego może rosnąć w każdym miejscu w ogrodzie. Posadzony jako soliter, stanowi okazałą dekorację, obok której nie można przejść obojętnie.

Jabłoń jagodowa

Jabłoń jagodowa to niewysokie, dorastające do 5 metrów drzewko o zwisającej koronie. Ze względu na niewielkie rozmiary oraz powolny wzrost, doskonale nadaje się do nasadzeń w niewielkich ogrodach, parkach i na skwerach.

Jabłoń jagodowa wytwarza pojedyncze, białe kwiaty, które w fazie pączka mają barwę lekko różową. Owoce tego gatunku zwisają na długiej szypułce i dorastające do średnicy 1 cm. Są zatem znacznie mniejsze niż u większości gatunków.

Drzewko to jest mało wymagające w uprawie. Ze względu na dużą odporność na suszę i niskie temperatury, poradzi sobie w każdych warunkach. Z powodzeniem może być hodowane na tarasach w skrzyniach lub donicach. A może zainteresuje cię także piwonia drzewiasta?

Jabłoń rajska Ola

Jabłoń Ola jest jedną z najpiękniejszych polskich odmian rajskiej jabłoni. Duże, karmazynowo – purpurowe kwiaty pojawiają się na gałązkach już w maju i utrzymują się przez około 2 tygodnie. Zaraz po zakończeniu kwitnienia na roślinie pojawiają się niezwykle dekoracyjne różnokolorowe liście. Na początku wegetacji są one ciemno purpurowe, latem przybierają barwę zieloną, a jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy.

Jabłoń rajska Ola wytwarza mnóstwo małych (do 3 cm średnicy), czerwonych, bardzo dekoracyjnych jabłuszek. Z dojrzałych owoców, podobnie jak w większości odmian, można przyrządzać konfitury, soki i nalewki. Doskonale sprawdzą się również we florystyce jako dodatek do kompozycji kwiatowych.

Drzewko osiąga maksymalnie 6 metrów wysokości, dlatego można je sadzić zarówno w ogrodach, parkach, jak i w osiedlowych zielonych zakątkach.

Uprawa rajskiej jabłoni, bez względu na gatunek, nie jest problematyczna. Jej piękny pokrój, niesamowite kwiaty i urokliwe owoce, zachęcają do posadzenia tego niezwykłego drzewka w swoim ogrodzie. Cena sadzonek nie jest wygórowana, więc można pokusić się o zakup nawet kilku egzemplarzy jej różnych odmian.

Ocena: 4,6/5 (głosów 14)
, aktualizacja 1 listopada 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Formowanie krzewów krok po kroku - poradnik praktyczny
Formowanie krzewów krok po kroku - poradnik praktyczny
Motyli krzew - sadzenie, uprawa, pielęgnacja i wymagania budlei Dawida
Motyli krzew - sadzenie, uprawa, pielęgnacja i wymagania budlei Dawida
Przycinanie jabłoni krok po kroku - jak i kiedy przycinać jabłoń?
Przycinanie jabłoni krok po kroku - jak i kiedy przycinać jabłoń?
Żeniszek meksykański i inne odmiany - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Żeniszek meksykański i inne odmiany - wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Żarnowiec miotlasty - dekoracyjny krzew - uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany
Żarnowiec miotlasty - dekoracyjny krzew - uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany
Kompot z jabłek - przepis na przygotowanie kompotu krok po kroku
Kompot z jabłek - przepis na przygotowanie kompotu krok po kroku
Złotokap - odmiany, cena, uprawa, cięcie, pielęgnacja i inne porady
Złotokap - odmiany, cena, uprawa, cięcie, pielęgnacja i inne porady
Mahonia pospolita i inne odmiany - uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie
Mahonia pospolita i inne odmiany - uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie
10 najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną i latem w ogrodzie
10 najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną i latem w ogrodzie
Złotlin japoński – opis krzewu, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Złotlin japoński – opis krzewu, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Lilak - odmiany, sadzenie, uprawa, cięcie
Lilak - odmiany, sadzenie, uprawa, cięcie
Sok jabłkowy – właściwości, najlepsze sposoby na wyciskanie i tłoczenie
Sok jabłkowy – właściwości, najlepsze sposoby na wyciskanie i tłoczenie
Szczepienie drzew krok po kroku - jak, kiedy i dlaczego?
Szczepienie drzew krok po kroku - jak, kiedy i dlaczego?
Krzewy i byliny cieniolubne – co warto wybrać do ogrodu?
Krzewy i byliny cieniolubne – co warto wybrać do ogrodu?
Jabłoń Antonówka – sadzonki, uprawa, pielęgnacja, porady
Jabłoń Antonówka – sadzonki, uprawa, pielęgnacja, porady
Najlepsze odmiany jabłek w Polsce – przegląd najpopularniejszych gatunków
Najlepsze odmiany jabłek w Polsce – przegląd najpopularniejszych gatunków
Nalewka z jabłek – najlepsze przepisy na nalewkę jabłkową na spirytusie
Nalewka z jabłek – najlepsze przepisy na nalewkę jabłkową na spirytusie
Jabłoń Papierówka (Oliwka Żółta) - odmiany, uprawa, pielęgnacja
Jabłoń Papierówka (Oliwka Żółta) - odmiany, uprawa, pielęgnacja
Golden Delicious - popularna jabłoń - uprawa, pielęgnacja, porady
Golden Delicious - popularna jabłoń - uprawa, pielęgnacja, porady
Jabłoń Jonagold - opis, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Jabłoń Jonagold - opis, uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Jabłoń Kosztela - uprawa, pielęgnacja, sadzenie
Jabłoń Kosztela - uprawa, pielęgnacja, sadzenie
Jabłoń Ligol - uprawa, pielęgnacja, porady
Jabłoń Ligol - uprawa, pielęgnacja, porady
Tamaryszek drobnokwiatowy - uprawa, pielęgnacja, cięcie krzewu tamaryszku
Tamaryszek drobnokwiatowy - uprawa, pielęgnacja, cięcie krzewu tamaryszku
Tamaryszek francuski - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Tamaryszek francuski - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Oczar japoński - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady
Oczar japoński - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady
Magnolia susan – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, wymagania, choroby
Przetwory z jabłek na zimę – przepisy i pomysły na przygotowanie jabłek
Przetwory z jabłek na zimę – przepisy i pomysły na przygotowanie jabłek
Drzewa owocowe do ogrodu - przegląd najpopularniejszych odmian
Drzewa owocowe do ogrodu - przegląd najpopularniejszych odmian
Migdałek (migdałowiec trójklapowy) – uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Migdałek (migdałowiec trójklapowy) – uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady
Żylistek – popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Żylistek – popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Ognik szkarłatny – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie popularnego krzewu ozdobnego
Ognik szkarłatny – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie popularnego krzewu ozdobnego
Hortensja drzewiasta (krzewiasta) - sadzenie, pielęgnacja,  rozmnażanie, porady
Hortensja drzewiasta (krzewiasta) - sadzenie, pielęgnacja, rozmnażanie, porady
Kamelia - japońska i inne - odmiany, pielęgnacja krzewu, porady
Kamelia - japońska i inne - odmiany, pielęgnacja krzewu, porady
Krzewuszka cudowna (weigela) - uprawa, porady ogrodnicze, pielęgnacja, cięcie
Krzewuszka cudowna (weigela) - uprawa, porady ogrodnicze, pielęgnacja, cięcie

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij