Rdest japoński (Polygonum cuspidatum) - charakterystyka zioła

Rdest japoński - skąd pochodzi zioło

Rdest japoński - Polygonum cuspidatum, znany także jako rdestowiec japoński i rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica, choć łacińska nazwa rdestowca ostrokończystego jest zupełnie inna i tak samo, jak i inne rdesty i rdestowce, należy do rodziny rdestowatych - Polygonaceae, która jest rodziną roślin okrytonasiennych z grupy roślin dwuliściennych właściwych.

W zależności od ujęcia, w rodzinie tej znajduje się od 43 do 49 rodzajów roślin, w których wyróżnia się około 1110 gatunków. Rośliny z rodziny rdestowatych występują przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego, zarówno na półkuli północnej, jak i na półkuli południowej. Co więcej, niektóre z tych roślin można także spotkać w obszarach tropikalnych.

Warto wspomnieć także o tym, że około 30 gatunków z tej rodziny występuje naturalnie w Polsce i zaliczane one są do flory rodzimej. Tymi roślinami są głównie rośliny ruderalne i łąkowe. Wśród tych roślin spotkać możemy różne rodzaje, które są gatunkami rodzimymi, uprawnymi lub zawleczonymi do naszego kraju. Znajdziemy tutaj rdest - Polygonum, rdestowiec - Reynoutria, rdestówkę - Fallopia, a nawet szczaw - Rumex, szczawiór - Oxyria, grykę - Fagopyrum, czy znany wszystkim rabarbar - Rheum.

Rdestowiec japoński - charakterystyka rośliny

Rdestowiec japoński - Polygonum cuspidatum dla wielu osób jest bardzo podobny do wielu innych rdestowców i rdestów. Z tego powodu, jeśli chcemy użyć akurat rdestowca ostrokończystego, bądź chcemy rozpocząć jego uprawę w naszym domu czy ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się to zioło.

Otóż rdest japoński jest silnie rozgałęziającą się rośliną zielną i wieloletnią. Samym wyglądem nie kojarzy nam się z byliną, ale z krzewem. Nie ma co się dziwić, ponieważ jej wysokość może wynosić nawet około 3 m przy odpowiednich warunkach pogodowych i siedliskowych. Warto wiedzieć, że łodygi tej rośliny mogą być łukowato wygięte, albo wzniesione. Charakterystyczne dla nich jest to, że są one puste wewnątrz. Na pierwszy rzut oka mogą się nam one kojarzyć nawet z bambusami.

Liście rdestowca japońskiego - Polygonum cuspidatum są jasnozielone i osiągają od około 5 do 15 cm długości. Ich kształt jest szerokoeliptyczny, natomiast końcówka liścia jest zakończona dość ostro, a nasada jest prosto ucięta. Powinniśmy także wiedzieć, że liście są całobrzegie i nagie.

Charakterystycznym elementem dla tej rośliny są również jej drobne kwiaty, które zebrane są w wiechowate kwiatostany i pojawiają się od VIII do IX. Kolor kwiatów jest zielonkawobiały. Ważne jest to, że w momencie owocowania rośliny, zewnętrzne listki okwiatu wykształcają na grzbiecie charakterystyczne skrzydełko. Jeśli chodzi natomiast o nasiona, są one bardzo drobne i lekkie i często możemy je spotkać na wodzie, ponieważ tak są przenoszone.

Częścią podziemną rdestów japońskich są kłącza, które wielokrotnie tworzą rozłogi. Właśnie za pomocą ich roślina jest w stanie rozmnażać się wegetatywnie, przez co tworzy bardzo gęste i jednogatunkowe łany. Warto wiedzieć, że ta miododajna bylina o drewniejących pędach naturalnie występuje w zaroślach, nadrzeczach, na siedliskach ruderalnych, łęgach, przydrożach, a nawet na nasypach kolejowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł sadzeniu i uprawie rdestu Auberta.

Rdestowiec japoński (Polygonum cuspidatum) - jego właściwości i zastosowanie

Rdest japoński - jakie właściwości lecznicze wykazuje

Rdest japoński - Polygonum cuspidatum jest byliną o niesamowitych właściwościach leczniczych. Warto wiedzieć, że roślina ma właściwości przeciwgrzybicze, rozluźniające, przeciwzapalne, a także przeciwutleniające, dzięki czemu zapobiega oraz leczy hiperlipidemię, oraz miażdżycę tętnic.

Dodatkowo rdest wykazuje się właściwościami chemioterapeutycznymi, antymutagennymi, antykancerogennymi, a także rozszerza naczynia krwionośne, zapobiega agregacji płytek naszej krwi, działa przeciwzatorowo i hamuje syntezę eikozanoidów. Rdestowiec japoński jest także środkiem na obniżenie gorączki, a także hamuje onkogenezę.

Rdest japoński o czerwonych liściach, czyli rdestowiec japoński i jego właściwości
Rdest japoński określany także jako rdestowiec japoński, a także jego zastosowanie i cena

Powinniśmy także wiedzieć, że rdestowiec japoński wspomaga leczenie i zapobieganie pojawiania się wrzodów, redukuje ilości kwasu żołądkowego, chroni przed krwawieniem wrzodów, jako środek ściągający normalizuje przepływ w układzie krwionośnym i zapobiega krwotokom.

Co więcej, jest to jadalna roślina, będąca naturalnym źródłem witaminy C, która ma pozytywny wpływ na zapalne stany bakteryjne. Bylina działa także uspokajająco, chroni nasz układ nerwowy przed drobnoustrojami, ułatwia krążenie krwi w skórze, gałkach ocznych i stawach, a także pomaga nam przy chronicznym zanikowym zapaleniu skóry.

Zastosowanie rdestowca japońskiego - gdzie możemy doszukać się zastosowania zioła

Ceny za leki z rdestowcem japońskim - Polygonum cuspidatum są różne. Pamiętajmy, że cena zależy od producenta leku, a także od tego, jaki jest to lek i jakie ma on działanie. Tabletki z tej rośliny kosztują z reguły około 80 zł za 90 tabletek, natomiast mielone kłącze rdestowca dostępne jest w cenie około 13-15 zł.

Powinniśmy wiedzieć, że rdestowiec japoński znajduje swoje zastosowanie przy oczyszczaniu i wzmacnianiu krwi. Wykorzystywany jest także jako lek przeciwreumatyczny i moczopędny. Możemy znaleźć go również w lekach wykrztuśnych, a także stosowany jest do leczenia bóli reumatycznych i żółtaczki.

Roślina znajduje swoje zastosowanie przy leczeniu bóli miesiączkowych, krwawiących hemoroidów, szczelin odbytu, urazów oraz ran. Jest doskonała na oparzenia, infekcje dróg oddechowych, infekcje i uszkodzenia skóry, a także do leczenia bardzo niebezpiecznej boreliozy.

Opinie na temat rdestowca japońskiego i inne ważne informacje na jego temat

Rdest japoński - Polygonum cuspidatum to roślina, na której temat możemy wysłuchać bardzo dobre opinie, dzięki temu, jakie ma ona właściwości i zastosowanie. To właśnie dzięki tabletkom z tym ziołem może być zwalczana bardzo szkodliwa i niebezpieczna dla naszego zdrowia borelioza.

Pamiętajmy jednak, że mimo tego, że tabletki z rdestem japońskim są bardzo pomocne i zdrowe, znajdzie się kilka przeciwwskazań stosowania i skutków ubocznych, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim takich produktów nie powinno się stosować w okresie ciąży.

Co więcej, za duże dawki tych leków mogą być przyczynami pojawienia się problemów żołądkowo-jelitowych, a także goryczy i suchości w ustach, biegunek, wymiotów oraz bóli brzucha. Pamiętajmy, że toksyczną dawką rdestu dla naszego organizmu będzie już 1 gram, który przypadnie na 1 kg naszego ciała.

Jeśli zauważymy jakiekolwiek skutki uboczne, wtedy od razu powinniśmy przejść do obniżania dawki. Dodatkowo musimy wiedzieć, że różne produkty z rdestowca japońskiego, nie są zalecane przed operacjami, a także nie można ich stosować w połączeniu z lekami na rozrzedzenie krwi.

ikona podziel się Przekaż dalej