Rdest wężownik (Polygonum bistorta) - charakterystyka i pochodzenie rośliny

Rdest wężownik - Polygonum bistorta, tak samo, jak i rdest japoński - Polygonum cuspidatum, znany jako rdestowiec ostrokończysty, zalicza się do rodziny rdestowatych - Polygonaceae. Rośliny te występują naturalnie w Azji oraz w Europie, choć zadomowiły się także w Ameryce Północnej. W samej Polsce, kwiaty wężowniki zasiedlają się na zachodnich obszarach, choć czasami możemy je także spotkać w południowo-zachodnich częściach.

Przejdźmy jednak do tego, czym charakteryzuje się wężownik. Otóż rdest wężownik - Polygonum bistorta, charakteryzuje się rozetą liści, z których wyrasta słabo ulistniona i pojedyncza łodyga. Wężownik, podobnie jak rdesty japońskie, tworzą kępy, które w sprzyjających warunkach bardzo się rozrastają. Łodyga wznosi się do góry i może osiągnąć od 20 do 100 cm wysokości. W przypadku kłączy rdestu wężownika powinniśmy wiedzieć, że są one grube, ale krótkie i wężowato powyginane, od czego właśnie pochodzi nazwa rośliny.

Odziomkowe liście roślin są jajowatolancetowate, długoogonkowe, zaostrzone i szarozielone od spodu, natomiast ciemnozielone z wierzchu. Liście odziomkowe mogą dorastać do około 15 cm długości. Z kolei liście łodygowe są siedzące, wąskolancetowate, a ich podstawa jest sercowata.

Kwiaty rdestu są zebrane w walcowaty i gęsty kłos o długości 3-7 cm. Znajduje się on na szczycie łodygi. Kwiat może przybierać różowy lub jasnoróżowy, nawet bladoróżowy kolor. Ich owocem jest błyszczący i trójkanciasty orzeszek, który znajduje się między rozrośniętymi listkami okwiatu. Kłącze natomiast jest koloru czerwono-brunatnego z zewnątrz i różowo-beżowe w środku.

Polygonum bistorta - jak przebiega uprawa i pielęgnacja


Jeśli interesuje nas uprawa roślin, do jakich należy właśnie rdest wężownik, w pierwszej kolejności jeszcze przed zakupem, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma roślina i jak wygląda jej uprawa. Tylko w ten sposób możemy wpłynąć na prawidłowy rozwój i bezproblemowość w trakcie uprawy.

Rdest wężownik - Polygonum bistorta, najlepiej radzi sobie na wilgotnych siedliskach. Doskonale rośnie na torfowiskach. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że odczyn gleby musi być od lekko kwaśnego do obojętnego. Co więcej, podłoże powinno być żyzne lub przeciętne. Stanowisko pod rdest wężownik powinno być półcieniste, choć można także posadzić go w cieniu.

Rdest wężownik i zbliżenie na kwiat, a także polygonum bistorta i jego uprawa
Jakie wymagania ma rdest wężownik, czyli polygonum bistorta i jego uprawa

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

W przypadku zabiegów pielęgnacyjnych nie są one aż tak istotne. Rdest wężownik nie wymaga nawożenia, a podlewanie powinno być umiarkowane, choć w deszczowe i pochmurne dni nie ma takiej potrzeby. Warto jednak od czasu do czasu ściółkować go kompostem.

Kolejnym etapem uprawy jest rozmnażanie, które wykonuje się na dwa sposoby, mianowicie przez nasiona i podział kłączy. Rozmnażanie przez podział kłączy przeprowadza się od IX do X. W takim samym okresie rozsiewa się nasiona, ale można rozsiewać je także od III do IV. Pamiętajmy jednak o tym, że nasiona wysiewa się na głębokość około 2 cm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu rdestu plamistego?

Kwiat wężownik (Polygonum bistorta) - gdzie znajduje swoje zastosowanie i jakie właściwości ma kłącze rdestu wężownika

Decydując się na uprawę rośliny, jaką jest rdest wężownik, powinniśmy zapoznać się także z tym, jakie ma on zastosowanie. Tutaj musimy wiedzieć, że rdest wężownik jest nie tylko rośliną ozdobną, ale także i rośliną leczniczą. Zobaczmy więc, gdzie swoje zastosowanie znajduje kwiat wężownik.

Rdest wężownik to roślina, która stosowana jest w mieszankach ziołowych. W kłączach rdestu wężownika znajdują się duże zawartości garbników, które odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Poza tym wężownik ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwbiegunkowe. Z tego powodu jest on stosowany przy zapaleniu jelita cienkiego, nieżytach żołądka, odbytnicy, a także innych problemach układu pokarmowego. Możemy go także używać do płukania gardła i jamy ustnej w przypadku pojawienia się pleśniawek czy anginy.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Nie zapominajmy jednak o tym, że to nie jedyne właściwości tych roślin, ponieważ możemy je stosować także przy innych schorzeniach. Jednak warto wiedzieć, że rdest wężownik - Polugonum bistorta, to ozdobna roślina, która wykorzystywana jest do obsadzenia rabat i używana jest także w parkach, czy na brzegach oczek wodnych. Nadaje się ona także do obsadzeń ogrodów skalnych. Jest to dodatkowo świetna roślina okrywowa, która w dość szybkim tempie może rozrosnąć się w naszym ogrodzie, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny