Rdestowiec sachaliński (rdest) - opis, zwalczanie, porady
Rdestowiec sachaliński należy do tej samej rodziny co rdest japoński, rdest ptasi oraz rdestowiec ostrokończysty. Jednak rdest sachaliński jest rośliną sachalińską, uważaną za chwast. Z tego powodu, o ile nie planujemy uprawy tej rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega jej zwalczanie. Zobaczmy więc, czym charakteryzuje się rdestowiec sachaliński i jak wygląda jego zwalczanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rdestowcach.
Rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis) - charakterystyka
Rdestowiec sachaliński - Reynoutria sachalinensis, znany jest także pod nazwą rdestu sachalińskiego, falopii sachalińskiej, a także rdestówki sachalińskiej. Warto wiedzieć, że ta roślina, tak samo, jak rdestowiec ostrokończysty, znany jako rdest japoński, a także inne rdesty, zalicza się do rodziny rdestowatych - Polygonaceae. Warto wiedzieć, że rdestowiec sachaliński jest rośliną, która naturalnie występuje we wschodnich częściach Azji.
W samej Europie rdestowiec sachaliński - Reynoutria sachalinensis, znalazł się w latach 1890-1940 i sprowadzony został przez ogrodników. W późniejszym czasie rozprzestrzenił się bardzo po tym obszarze. Pierwszy raz w Polsce został spotkany na Warmii i Mazurach. Musimy wiedzieć, że jest to roślina inwazyjna, której inwazyjność jest niższa niż rdestu japońskiego, nazywanego rdestowcem ostrokończystym.
Natomiast jeśli interesuje nas uprawa tej rośliny lub jeśli chcemy zająć się jej zwalczaniem, musimy wiedzieć, jak wygląda ta roślina i czym różni się od innych. Zacznijmy więc od tego, że rdest sachaliński to bylina, która może osiągnąć do około 1,5-4 m wysokości. Pędy roślin mogą być nieco rozgałęzione, ale z reguły są one pojedyncze i wyprostowane. Co więcej, mają one barwę podobną do łodyg bambusa.
Blaszka liści ma podłużnie jajowaty kształt, który dorasta do około 20-40 cm długości. Jest ona całobrzega, a jej nasada może być sercowata lub zaokrąglona, natomiast wierzchołek jest ostro zakończony. Ogonki liściowe rdestowca sachalińskiego - Reynoutria sachalinensis, są długie i zaczerwienione. Kwiaty tego chwastu są drobne i zebrane w wiechy. Mają one żółtą lub biało-zielone zabarwienie. Owocami są małe orzeszki, które osiągają 5 mm długości, a w nich zawarte są malutkie nasiona, które są roznoszone przez wodę. Właśnie z tego powodu ten chwast jest tak trudny do zwalczenia. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu rdestu ostrogorzkiego.
Rdest sachaliński - jak powinna być zwalczana ta roślina inwazyjna
Rdestowiec sachaliński, podobnie, jak i inne rdestowce, w tym przede wszystkim rdestowiec ostrokończysty, są roślinami, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Nie jest to niestety pożądanym efektem, dlatego konieczne jest zwalczanie rdestowców, szczególnie gdy niszczą lub w jakikolwiek niechciany sposób ingerują w nasze uprawy. Z tego powodu konieczna jest wiedza na temat zwalczania rdestowca sachalińskiego.
Z reguły zwalczanie tych chwastów przeprowadza się przy użyciu metod mechanicznych, czyli poprzez ręczną wycinkę, koszenie, wykopywanie roślin, a także usunięcie gleby razem z kłączami i przekopywanie tego podłoża. Pamiętajmy jednak o tym, że by zabiegi były skuteczne, powinniśmy je regularnie powtarzać. Jest to mozolny i pracochłonny proces, natomiast cechuje się dużą skutecznością.
Kolejną metodą jest metoda chemiczna, która polega na zastosowaniu herbicydów. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku tej metody, zabronione jest stosowanie jej w pobliżu zbiorników i cieków wodnych. Co więcej, zalecane jest dopędowe wstrzykiwanie herbicydów, natomiast ta metoda nie jest tak bardzo skuteczna, a praca nad nią zajmuje bardzo dużo czasu. Warto wiedzieć, że największe efekty daje nam mieszanie metody chemicznej z metodą mechaniczną.
Rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis) - zastosowanie
Przez to, że rdestowiec sachaliński - Reynoutria sachalinensis, kojarzony jest głównie z tym, że jest rośliną inwazyjną, nie zwraca się uwagi na jego zastosowanie. Jednak powinniśmy wiedzieć, że ten chwast, mimo swojej szkodliwości, cechuje się także pozytywnymi aspektami. Zobaczmy więc, kiedy i dlaczego uprawa rdestowca sachalińskiego jest popularna.
Zacznijmy więc od początku, a dokładniej od momentu, kiedy to rdestowiec został wprowadzony na teren Europy. W tych czasach rdestowce sadzone były w parkach dworskich i ogrodach botanicznych. Była to jedna z najbardziej cenionych roślin miododajnych i dlatego siana była ona na nieużytkach.
Kolejnym istotnym elementem, o którym warto wiedzieć, jest to, że rdestowiec jest rośliną energetyczną, która ma bardzo duży przyrost dwumasy. Z tego powodu jej intensywny wzrost wpływa tylko i wyłącznie pozytywnie na uprawę tych roślin na uprawach energetycznych.
Co więcej, rośliny te mogą być bardzo pomocne przy oczyszczaniu silnie skażonych gleb, nawet takich, w których znajdują się duże zawartości metali ciężkich. Rośliny, które sadzone są w takich miejscach, wykorzystywane są później energetycznie, poprzez spalanie ich. Dlatego mimo tego, że rdestowiec sachaliński jest rośliną inwazyjną, ma on także swoje zalety, o których powinniśmy pamiętać.