Jaka choroba roślin powoduje rdzawe plamy

Rdza - grzybicza choroba roślin

Rdzawe plamy, pojawiające się na roślinach w ogrodzie lub w domu, powinny nas zaniepokoić. Nie jest to zwykłe odbarwienie, lecz groźna choroba roślin, która może szybko rozprzestrzenić się na całą hodowlę lub plantację. Na liściach roślin pojawiają się rdzawe plamy, okrągłe, nieregularne lub w kształcie gwiazdy. Plamy powiększają się i często powodują pogrubienie się liścia. Przy bliższym przyjrzeniu się możemy zauważyć na środku zarodniki grzyba.

Rdzawe plamy na liściach roślin oznaczają chorobę grzybową, najczęściej wywołaną przez grzyby z grupy Puccinia. Nie jest to jedna choroba roślin, lecz różne rodzaje infekcji, wywołane przez różne rodzaje grzybów. Jedne z nich bytują na jednej roślinie, inne zaś potrzebują dwóch żywicieli, aby się rozwinąć. Rezultatem rdzy jest więdnięcie i usychanie liści. Rdza na liściach należy do dość łagodnych odmian chorób grzybowych i raczej nie powoduje usychania i obumierania całych roślin, jednak znacznie je osłabia. Rośliny słabiej rosną, gorzej kwitną i tracą ładny wygląd. Rośliny tracą walory estetyczne, gdyż rdzawe plamy są z daleka widoczne.

Grzybowe choroby roślin są dość częste i objawiają się zazwyczaj plamami lub nalotami na liściach, w różnych kształtach i kolorach. Do najczęściej występujących chorób grzybiczych roślin należą:

  • plamistość liści,
  • mączniak,
  • rdza,
  • szara pleśń.

Chorobom grzybiczym sprzyja ciepła i wilgotna, deszczowa pogoda. Podatność roślin na choroby grzybowe zależy też od ich kondycji oraz odmian. Warto wybierać odmiany roślin odporne na choroby grzybowe.

Na jakich roślinach pojawia się rdza

Rdza może wystąpić zarówno na liściach kwiatów doniczkowych, jak i na roślinach ogrodowych, jak róże, czy warzywa. Rdzawe plamy pojawiają się na liściach, na kwiatach, a także na łodygach.

Rośliną szczególnie narażoną na rdzawe plamy jest bukszpan. Spośród drzew, najczęściej rdza pojawia się na sosnach i jodłach, zaś spośród krzewów ozdobnych, na różanecznikach i berberysach. Ofiarą chorób grzybowych padają również turzyce. Rdzawe plamy mogą dotykać także warzywa i owoce, jak:

  • czosnek,
  • jeżyny,
  • porzeczki,
  • agrest,
  • grusze.
Porażone liście w ogrodzie, a także jakie są sposoby rozpoznawania, zwalczania, a także zapobieganie chorobom roślin
Jak wygląda rdza na liściach, a także rozpoznanie, zawalczanie i profilaktyka chorób roślin krok po kroku

Rdza może wystąpić także na liściach kwiatów doniczkowych. Szczególnie narażona jest fuksja.

Najczęściej pojawia się na kwiatach ogrodowych, takich jak:

  • malwy,
  • róże,
  • pelargonie,
  • chryzantemy,
  • złocienie,
  • goździki.

Rdza na liściach - zwalczanie

Jak wygląda zwalczanie rdzawych plam

Zwalczanie chorób grzybowych roślin nie należy do zadań łatwych. Dlatego też najlepszym sposobem uniknięcia tych chorób jest zapobieganie. Przede wszystkim należy zapewnić roślinom jak najlepszy dostęp do światła. Należy dbać o to, aby rośliny nie były sadzone zbyt gęsto, zaś rośliny domowe nie stały zbyt blisko siebie.

Grzyby lubią wilgoć, a ich zarodniki potrzebują wody do zakiełkowania. Dlatego też należy zadbać o prawidłową wilgotność. Bardzo ważne jest unikanie podlewania roślin na liście. Podlewamy do ziemi, a w przypadku roślin doniczkowych do podstawki. Odpowiednie odstępy między roślinami zapewniają wentylację i dobry dostęp powietrza. W ogrodzie należy regularnie usuwać chwasty, które dodatkowo przyczyniają się do większej wilgotności wokół roślin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o najczęstszych chorobach roślin.

W ogrodzie bardzo ważne jest grabienie i utylizacja opadłych liści, szczególnie jeśli w naszym ogrodzie pojawiły się plamy na liściach. Właśnie w opadłych liściach zimują zarodniki grzybów oraz larwy szkodników. Jeśli zauważymy rdzawe plamy na liściach roślin, należy wyciąć zakażone liście i gałązki i je zutylizować. Najlepszym rozwiązaniem jest spalenie zakażonych części roślin. Części roślin z plamami nie wysypujemy do kompostownika, gdyż grzyby będą się nadal rozwijać, a na wiosnę ponownie zaatakują rośliny.

Zwalczanie chorób grzybowych zawsze warto zacząć od sposobów domowych, zanim sięgniemy po środki chemiczne. Dobrym sposobem są opryski odwarem z piołunu lub naparem ze skrzypu. Można również sięgnąć po preparaty ekologiczne, produkowane na bazie ekstraktów z grapefruita lub czosnku. Jeśli żaden z tych sposobów nie okazał się skuteczny, zaś rdzawych plam na liściach jest dużo, musimy zastosować środki chemiczne. Aby ratować zakażone rośliny, stosujemy opryski fungicydami.

ikona podziel się Przekaż dalej