Unpacking, cena i składanie urządzenia

STIGA SGH 500AE to żyłkowa podcinarka/podkaszarka akumulatorowa. Pozwala na szybkie i skuteczne wycięcie nawet bardzo wysokich chwastów o grubych łodygach, jak również na przycinanie trawy w miejscach, do których normalna kosiarka nie dociera.

Podcinarka zapakowana w oryginalne pudełko
Podcinarka zapakowana w oryginalne pudełko

Podkaszarka trafiła do nas jako nowy, fabrycznie zapakowany produkt. Zacznijmy więc od zawartości pudełka. W podłużnym, kartonowym opakowaniu znajdziemy:

  • samą podkaszarkę (złożoną na pół)
  • uchwyt umożliwiający wygodną pracę z urządzeniem
  • panel ochronny montowany na końcówkę z głowicą urządzenia
  • instrukcje obsługi wyjaśniające krok po kroku prawidłowy montaż wszystkich elementów urządzenia.

Urządzenie od samego początku sprawia wrażenie solidnie wykonanego i trwałego. Wszystkie elementy idealnie do siebie pasują. Złożenie ich w całość zajmuje co najwyżej 10 minut i nie wymaga nic poza śrubokrętem. Instrukcja jest jasne i przejrzysta, ale nawet bez niej bez większych problemów urządzenie skręciłaby prawie każda osoba.

Zawartość pudełka + bateria
Zawartość pudełka + bateria

W pudełku w oczy rzuca się brak dwóch elementów – baterii oraz ładowarki do niej. Te musisz zakupić osobno. Jest jednak dobra wiadomość – jeżeli używasz innych urządzeń akumulatorowych marki STIGA z systemem EPOWER, Twój akumulator będzie mógł zostać wykorzystany w każdym z posiadanych urządzeń. To miła odmiana od innych produktów, które mają własne, specyficzne akumulatory, które nie mogą zostać wykorzystane w innych urządzeniach.

Podcinarka STIGA SGT500AE w sklepie internetowym producenta kosztuje 769 zł. Dodatkowym wydatkiem jest akumulator. Ten dostępny jest w czterech wersjach:

  • model E420 o pojemności 2.0 Ah w cenie 590 zł
  • model E440 o pojemności 4.0 Ah w cenie 887 zł
  • model E450 o pojemności 5.0 Ah w cenie 1035 zl
  • model E475 o pojemności 7.5 Ah w cenie 1383 zł

Na potrzeby użytku domowego akumulator o pojemności 4 Ah powinien być całkowicie wystarczający, a przy mniejszym ogrodzie również 2 Ah będą wystarczające.

Jeżeli chodzi o ładowarki, to najbardziej podstawowy model EC 415S kosztuje 290 zł. Są oczywiście dostępne modele podwójne (515 zł – możliwość ładowania dwóch baterii jednocześnie) oraz pojedyncze, szybkie ładowarki (458 zł). Do użytku domowego powinien jednak wystarczyć podstawowy model.

STIGA SGT 500AE
STIGA SGT 500AE

Parametry STIGA SGT 500AE i praca z urządzeniem

Po umówieniu zawartości opakowania i ceny warto przyjrzeć się samemu urządzeniu. Bez baterii waży ono zaledwie 3,4 kg. Ma 173 cm długości, a głowica z żyłką kosi trawę i chwasty na maksymalnej szerokości 30 cm.

Urządzenie jest napędzane przez silnik szczotkowy o mocy znamionowej 0,2 kW i generuje 8000 rpm. Na podstawowym akumulatorze (2 Ah) bateria pozwala na około 20 minut ciągłej pracy. W trakcie naszych testów z wykorzystaniem 4 Ah akumulatora bateria wyczerpała się po około 2,5 godzinie pracy (wliczając w to liczne przerwy). Szacuję, że efektywny czas pracy wyniósł blisko 40 minut.

STIGA SGT 500AE w trakcie pracy
STIGA SGT 500AE w trakcie pracy

Tak jak pisałem powyżej, montaż urządzenia nie zajmuje więcej niż 10 minut. Po przykręceniu dosłownie kilku śrubek, włożeniu naładowanej baterii i wciśnięciu przycisku POWER urządzenie jest gotowe do pracy. Przycisk do zarządzania pracą urządzenia w czasie pracy umieszczony jest wygodnie na rączce. Po jego wciśnięciu silnik pracuje równo i bez zakłóceń. Co ważne, urządzenie od razu jest gotowe do pracy, nie ma potrzeby na przykład rozgrzewania silnika jak w urządzeniach spalinowych.

Urządzenie jest stosunkowo lekkie (z baterią waży poniżej 5 kg), a uchwyty są wygodne i dobrze rozmieszczone. Dodatkową zaletą jest teleskopowy drążek. Dzięki temu komfort pracy jest naprawdę wysoki.

STIGA SGT 500AE w trakcie pracy
STIGA SGT 500AE w trakcie pracy

Ciekawą opcją jest możliwość obrócenia głowicy tnącej podkaszarki nawet o 90 stopni. Można to zrobić o wciśnięciu dużego, żółtego przycisku przy głowicy urządzenia. Pozwala to na wygodne przycinanie krawędzi trawnika, ale przydaje się również przy obkaszaniu drzewek, czy innych trudno dostępnych miejsc, jak na przykład słupki różnych urządzeń ogrodowych. Przy precyzyjnym koszeniu dodatkową zaletą jest kółko zintegrowane z panelem ochronnym głowicy. Pozwala na zachowanie odpowiedniego dystansu, dzięki czemu żyłka nie uszkadza obkaszanych drzewek czy słupków.

W trakcie pracy z urządzeniem na szczególną uwagę zwraca wyjątkowo mocna żyłka. Jej grubość to 1.6 mm i niezwykle rzadko w trakcie pracy zdarzało się, aby trzeba było wyłączać urządzenie i ręcznie rozwijać żyłkę. To niewątpliwie ogromna zaleta urządzenia – w przypadku wielu konkurencyjnych konstrukcji po zaledwie kilku minutach pracy trzeba je wyłączyć i rozwinąć żyłkę. W przypadku STIGA SGT 500 AE można pracować bez większych przerw przed zdecydowanie dłuższy okres czasu.

Żyłka w podcinarce jest wyjątkowo mocna. Na zdjęciu również przycisk do obracania głowicą (maksymalnie 90 stopni)
Żyłka w podcinarce jest wyjątkowo mocna. Na zdjęciu również przycisk do obracania głowicą (maksymalnie 90 stopni)

Podsumowanie – czy urządzenie jest warte swojej ceny?

Po kilku godzinach spędzonych na przycinaniu zarówno wysokich chwastów, jak i precyzyjnym podkaszaniu trawnika przekonałem się w 100% do testowanego urządzenia. W porównaniu do tańszych konkurentów, czy nawet droższych podkaszarek spalinowych w pełni doceniam wygodę pracy z urządzeniem akumulatorowym. Błyskawiczne włączenie, wyłączenie, zdecydowanie cichsza praca i brak unoszących się wokół mnie spalin, a z drugiej strony brak ciągniętego za sobą przewodu to niewątpliwe zalety, których nie sposób przecenić.

Cena samego urządzenia (769 zł) jest ustawiona na rozsądnym poziomie. Niestety dość drogi jest akumulator (wraz z ładowarką to podwojenie ceny). Pamiętajmy jednak, że akumulator można używać do wszystkich urządzeń STIGA z serii 500, co w przypadku zakupu jednej baterii do kilku urządzeń czyni łączny koszt mniej bolesnym.

Nie mniej jeżeli szukasz wygodnego, mobilnego i trwałego urządzenia do podcinania chwastów, czy precyzyjnego podkaszania trawnika – STIGA SGT 500AE jest urządzeniem, które na pewno nie zawiedzie Twoich oczekiwań.

ikona podziel się Przekaż dalej