Po co właściwie ta cała wertykulacja i aeracja trawnika?

Trawnik po zimie jest zwykle dość zniszczony. Jest zbity, twardy, woda nie wsiąka prawidłowo w glebę, a sama trawa nie regeneruje się tak dobrze jak wcześniej. Na ziemi widać resztki starej trawy a także coraz więcej mchu. To niezawodne znaki, że przyszedł czas na ważne zabiegi pielęgnacyjne – wertykulację i aerację trawnika.

Wertykulacja to zabieg polegający na cięciu darni w pionie. W jej trakcie usuwamy mech, starą darń i nadmiar filcu. Co ciekawe – trawnik bezpośrednio po wertykulacji wygląda… dużo gorzej niż przed nią. To jednak nie ma znaczenia, bo dzięki usunięciu niepotrzebnego filcu, mchu czy innych części obumarłych roślin oraz wykonanym w trakcie zabiegu otworom w ziemi trawnik błyskawicznie się regeneruje. Zwykle zabieg ten wykonuje się na wiosnę – zaraz po pierwszym koszeniu, lub późną jesienią w ramach przygotowania murawy do zimy.

Z kolei zabieg aeracji służy spulchnieniu gleby i rozluźnieniu podłoża. Dzięki temu woda lepiej wsiąka w murawę, a trawa w jego efekcie rośnie lepiej i dużo gęściej. Podczas aeracji glebę nakłuwa się głębiej, niż w przypadku wertykulacji, ale w mniej inwazyjny sposób.

Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1
Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1

Wertykulator / aerator Parkside PLV 1500 B1 – parametry techniczne

Testowany przez nas wertykulator to urządzenie zasilane elektrycznie. Ma moc 1500W, pracuje na szerokości roboczej 36 cm i ważny nieco ponad 9 kg. Noże obracają się z szybkością 3600 obr./min. Można je ustawić na 5 różnych wysokościach: +10 cm (wysokość transportowa) oraz 4 wysokości robocze: -3, -6, -9 oraz -12 mm. Są to wysokości wystarczające z punktu widzenia „domowych” potrzeb, chociaż profesjonalne narzędzia mają nawet -45 mm.

Urządzenie to klasyczne 2w1 – łączy funkcje wertykulatora i aeratora. Wał wertykulatora to noże ze stali szlachetnej (10 podwójnych noży), natomiast wał aeratora składa się z 44 elastycznych stalowych zębów. Zmiana funkcji jest bardzo prosta – pod urządzeniem wystarczy wykręcić jedną śrubę, wymienić wał i z powrotem dokręcić śrubę. Wprawnemu użytkownikowi zajmie to nie więcej niż minutę, mniej wprawny uwinie się maksymalnie w 3.

Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1
Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1

Do urządzenia dołączony jest zbiornik o pojemności 50 litrów ze wskaźnikiem wypełnienia. To akurat bardzo dobre i wygodne rozwiązanie pozwalające uniknąć w dużym stopniu uciążliwego grabienia po wykonaniu zabiegu.

Z danych na stronie Lidla wynika, że urządzenie jest bardzo dobrze oceniane przez klientów – średnia ocena (na podstawie 96 głosów) to 4.5/5. Tylko 9 osób dało temu urządzeniu ocenę niższą niż 4 gwiazdki. Nieźle jak na sprzęt za mniej niż 400 zł.

Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1
Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1

Unboxing wertykulatora Parkside PLV 1500 B1

Samo urządzenie zapakowane jest w sporej wielkości karton i oczywiście wymaga złożenia. W kartonie znajdziemy oczywiście instrukcję obsługi, ale sam opis montażu narzędzia jest ograniczony do trzech mało wyraźnych obrazków. Nie jest to jednak problem, bo do skręcenia mamy raptem kilka podstawowych części i nawet mniej wprawny użytkownik bez problemu złoży urządzenie w ciągu maksymalnie 15-20 minut.

Poza integralnymi elementami narzędzia i zbiornikiem na trawę o pojemności 50 l w kartonie znajdziemy tylko 2 opisywane już wcześniej wały (do wertykulatora i aeratora). Brakuje jakiegokolwiek kabla elektrycznego – musimy zaopatrzyć się w niego samodzielnie. Jednak z uwagi na niską cenę urządzenia ten brak jest jak najbardziej uzasadniony.

Każdy element zapakowany jest osobno – w folię lub gąbkę dzięki czemu prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzenia w transporcie jest minimalne. Do tego wszystkie części są stabilizowane w pudełku folią bąbelkową i twardymi kawałkami kartonu.

Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1
Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1
Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1
Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1

Pierwsze uruchomienie

Po skręceniu wszystkich części urządzenia i podłączeniu go do prądu jesteśmy gotowi na pierwsze uruchomienie. Przycisk do uruchomienia znajduje się z prawej strony rączki, oczywiście w trakcie pracy musimy cały czas trzymać metalową dźwignię – taką samą jak przy kosiarkach do trawy. Ustawienie rączki wertykulatora jest regulowane, dzięki czemu z urządzenia może komfortowo korzystać zarówno osoba wysoka, jak również niskiego wzrostu. Wtyczka na kabel elektryczny również znajduje się z prawej strony uchwytu.

Po prawej stronie właściwego urządzenia znajdziemy rączkę z czerwoną gałką służącą do regulacji wysokości pracy urządzenia. Jak pisałem wcześniej – urządzenie ma 4 wysokości robocze (od -3 do -12 mm) oraz wysokość transportową. Taki zakres pracy powinien być jak najbardziej wystarczający do domowego użytku.

Samo urządzenie jest dosyć głośne – producent informuje o 96 decybelach i rzeczywiście hałas po uruchomieniu jest znaczny. Nie odbiega on jednak znacząco od przeciętnej kosiarki spalinowej.

Praca z wertykulatorem Parkside PLV 1500 B1

Po pierwszym uruchomieniu przystępujemy do wertykulacji. Jak wspomniano w pierwszej części artykułu – wiosenną wertykulację należy przeprowadzić najlepiej po pierwszym, dość niskim koszeniu.

Wertykulator Parkside dysponuje wystarczającą mocą (1500W) do komfortowej i dość szybkiej pracy. Użytkownik może przemieszczać się z urządzeniem z dość dużą prędkością, a pomimo to murawa zostaje odpowiednio nacięta. Wertykulator działa na tyle dobrze, że dłuższy przestój w jednym miejscu może zbyt mocno zniszczyć murawę. To duża zaleta – możemy cały zabieg wertykulacji wykonać szybko i sprawnie bez konieczności przejeżdżania kilka razy w tym samym miejscu.

Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1
Wertykular Aerator Parkside PLV 1500 B1

Trawnik po wertykulacji. Dla porównania mały kawałek trawnika po prawej stronie jeszcze nie został zrobiony. Murawa bezpośrednio po wertykulacji wygląda dużo gorzej, ale po nawożeniu i hojnym podlaniu w ciągu tygodnia doskonale się zregeneruje.

Również aeracja trawnika z urządzeniem Parkside jest komfortowa i szybka. Urządzenie posiada aż 44 stalowe zęby, co przy 3600 obrotach na minutę sprawia, że murawa jest szybko i sprawnie „podziurawiona”.

Sama wymiana wału zajmuje bardzo mało czasu – wystarczy wykręcić jedną śrubę, odpiąć plastikowe zapięcie, wymienić wał, a następnie ponownie zablokować zapięcie i wkręcić śrubę. Za pierwszym razem może to Wam zająć 2-3 minuty, ale później uwiniecie się w mniej niż 60 sekund.

Ocena wertykulatora / aeratora Parkside PLV 1500 B1

Testowane urządzenie oceniamy bardzo dobrze. Jest to urządzenie oferowane w atrakcyjnej cenie, które sprawdzi się w samodzielnej pielęgnacji niewielkiego ogródka. Nie jest to sprzęt profesjonalny, jego przeznaczeniem jest raczej renowacja maksymalnie kilkusetmetrowego trawnika 2 razy w roku. Przy takim użytkowaniu będzie służył wiele lat.

Urządzenie może być problematyczne przy większych powierzchniach z prostego powodu – obecność kabla zasilającego mocno utrudnia pracę. Dlatego przy trawnikach przekraczających 1000 m2 warto jednak rozważyć zakup droższego wertykulatora spalinowego. Trzeba jednak pamiętać, że cena takiego urządzenia będzie przynajmniej 3-4 razy wyższa, co przy sporadycznym użytkowaniu 1-2 razy w roku może nie być najlepszym rozwiązaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej