Jakie robaki mogą być w Twoim domu?

Z pewnością nie każdy człowiek ma świadomość tego, jak wiele różnych gatunków robaków może zagnieździć się w jego domu.

Mogą to być bowiem zarówno mole ubraniowe, które żerują w szafach, czy torbach z ubraniami, jak i mole spożywcze, na które można natrafić w szafkach kuchennych, czy opakowaniach z produktami spożywczymi.

W domu pojawić mogą się także rybiki cukrowe, które lubią ciepłe i wilgotne miejsca, popularne karaluchy i prusaki, a także mrówki faraona, które mogą zagnieżdżać się we wszelkiego rodzaju szczelinach.

Domownicy mogą przez przypadek przynieść do domu także wszy, czy pluskwy domowe, które odżywiają się krwią człowieka. Ich populacja z czasem może być bardzo duża, a robaki te znaleźć można między innymi w pościeli, dywanach, firanach, karniszach czy meblach tapicerowanych. Co istotne, z reguły występują we wszystkich tych miejscach na raz, co sprawia, że walka z nimi wymaga szczególnej dokładności oraz metodycznego podejścia.

Jak wytępić robaki w domu?

Wytępienie robaków w domu nie jest z reguły proste, ponieważ z reguły natrafiamy na ich ślad w momencie, gdy populacja szkodników jest naprawdę duża.

Podejmując walkę najważniejsze jest zdiagnozowanie problemu, czyli stwierdzenie tego, jakie robaki znalazły się w domu. Pozwoli to nie tylko przewidzieć miejsca, w których mogą się one zagnieżdżać, ale również zastosować metody, które pozwolą skutecznie zlikwidować robaki raz na zawsze.

Istotne w tym przypadku jest także to, by zweryfikować ewentualną obecność jaj i kokonów złożonych przez robaki przebywające w domu, ponieważ w innym przypadku problem z czasem na pewno wróci ponownie.

Chcąc mieć stu procentową pewność wytępienia robaków znajdujących się w domu należy skorzystać z profesjonalnej dezynsekcji, ponieważ specjaliści z branży DDD są w stanie nie tylko zastosować metody, które zadziałają na konkretne rodzaje szkodników, ale również zlokalizować wszystkie miejsca ich występowania, czy zdiagnozować źródło problemu, czyli to co nas najbardziej nas interesuje - czyli skąd biorą się robaki w domu?!

Skąd się biorą czarne robaki w domu?

W domach bardzo często pojawiają się czarne robaki, które można zauważyć na ścianie, blacie kuchennym, czy spacerujące po podłodze.

Jakie to mogą być gatunki czarnych robaków?

Wśród najczęściej występujących czarnych robaków w domach wymienić można przede wszystkim szubaka dwukropka, prosionka szorstkiego, młode karaluchy i prusaki, a także pluskwę domową, która może mieć barwę zbliżoną do czarnej w momencie, gdy jest najedzona.

Większość tych gatunków bardzo szybko się rozmnaża oraz przejawia nieposkromiony apetyt.

Skąd biorą się czarne robaki w domu?

Najczęściej występujące przyczyny ich pojawienia się to:

  • poszukiwanie miejsca do żerowania,
  • poszukiwanie schronienia przed czynnikami atmosferycznymi lub porą roku,
  • przypadkowe wtargnięcie owada np. wpadnięcie przez otwarte okno, przyniesienie go do domu na odzieży, bagażu, itp.,
  • brak zachowania czystości w mieszkaniu,
  • ekspansja robaków z lokali sąsiednich, co jest szczególnie powszechnym zjawiskiem w blokach;

Jakie robaki mogą być w łóżku?

Jednym z pierwszych miejsc, które warto sprawdzić w przypadku pojawienia się w domu robaków jest łóżko oraz jego najbliższe okolice.

Jest to istotne nie tylko ze względu na higienę, czy komfort psychiczny domowników, ale również fakt, że łóżko stanowi przyjazne środowisko do życia dla różnych szkodników. Najczęściej w tym kontekście wymienia się pluskwę domową, która odżywia się krwią człowieka, a jej ugryzienia nie są bolesne i mogą przypominać ukąszenie komara, czy reakcję alergiczną.

Pluskwy domowe bardzo często zagnieżdżają się w szczelinach łóżka, czy na spodniej części materaca. Warto jednak wiedzieć, że łóżko stwarza dobre warunki do życia również dla robaków, które nie są groźne dla człowieka.

Mogą to być karaluchy i prusaki, które szukają ciepłych i bezpiecznych miejsc do przetrwania. Ich najszybsze wyeliminowanie z łóżka jest istotne zarówno z punktu widzenia higieny oraz faktu, że obecność robaków w łóżku jest naprawdę odrażająca.

Domowe sposoby na pozbycie się robaków z domu

Zauważając obecność robaków w domu większość osób bagatelizuje problem usuwając jedynie te osobniki, które zostaną zauważone.

W przypadku większych populacji stosowane są natomiast domowe sposoby, które mają pozwolić zlikwidować robaki. Najważniejsze w tym przypadku jest znalezienie wszystkich miejsc, w których mogą występować robaki, a następnie dostosowanie metody ich usunięcia do konkretnego gatunku.

Przykładowo zauważone gryzki należy usunąć, a chcąc pozbyć się ich całkowicie należy zadbać o odpowiednią regulację wilgotności w domu, co może wymagać zakupu pochłaniaczy wilgoci. Robaki te uwielbiają bowiem wilgotne środowisko.

W przypadku karaluchów i prusaków zastosować można natomiast środki owadobójcze, czy samodzielnie przygotowany kwas borowy. Skuteczną domową metodą może być również wymrażanie, jednak wymaga ona wychłodzenia mieszkania do temperatury w granicach 0 stopni Celsjusza lub mniejsze temperatury.

Warto jednak mieć świadomość, że skuteczność domowych sposobów na pozbycie się robaków z domu może być naprawdę różna, a chcąc być pewnym ich zwalczenia należy zamówić profesjonalną dezynsekcję, co gwarantuje również, że problem szybko nie wróci.

Skąd się biorą robaki w kuchni?

Różnego rodzaju robaki mogą pojawić się również w kuchni, a przykładem są nie tylko mole spożywcze, ale również wspomniane wcześniej karaluchy, czy mączniki młynarki.

W jaki sposób dostają się do kuchni?

Możliwości w tym przypadku jest naprawdę wiele, ponieważ robaki w kuchni mogą zostać przyniesione wraz z zakupami lub dostać się tam w poszukiwaniu pożywienia. Bardzo ważne jest zatem to, aby dbać o porządek w domu, ponieważ brud to idealne środowisko do życia dla wielu różnych kuchennych robaków.

Istotne jest także to, by żywność była przechowywana we właściwy sposób (słoiki, transparentne szczelne opakowania na mąkę, ryż, kasze, makaron, przyprawy itp.) oraz szczelnie zamknięta, ponieważ dostęp do niej może przyciągać robaki, które przedostaną się do kuchni z innych pomieszczeń, czy zewnątrz z okolicznych krzewów i drzew (np. poprzez otwarte okno).

Jak zlikwidować robaki w kuchni?

Stwierdzając obecność robaków w kuchni należy działać szybko, ponieważ większość gatunków rozmnaża się naprawdę szybko.

Jak zatem zlikwidować robaki?

Jak łatwo się domyślić konieczne będzie w tym przypadku przeprowadzenie generalnych porządków, co pozwoli wykryć wszystkie miejsca, w których mogą znajdować się robaki w kuchni i łazience.

Oczywiście w przypadku stwierdzenia ryzyka obecności robaków w produktach spożywczych kategorycznie należy je wyrzucić, niezależnie od tego, jak duże zapasy posiadaliśmy w domu. Pozwoli to również mieć pewność, że problem po chwili nie wróci, a walka z robakami kuchennymi nie będzie bezcelowa.

Chcąc wytępić robaki w kuchni można zastosować zarówno metody domowe, jak i chemiczne środki owadobójcze, które należy dopasować do gatunku występujących szkodników. Jeżeli jednak nie przynosi to skutku lub chcemy szybko i bezwzględnie pozbyć się robaków obecnych w kuchni należy przeprowadzić profesjonalną dezynsekcję, co pozwoli nie tylko wytępić obecne robaki, ale również złożone przez nie jaja i kokony.

Specjaliści i ich deratyzatorzy są w stanie znaleźć także źródło problemu, dzięki czemu może on zostać rozwiązany raz na zawsze.

Podsumowując należy stwierdzić, że w domu może pojawić się wiele różnych gatunków robaków, które są nie tylko obrzydliwe, ale mogą wyrządzić również różne szkody.

Ich samodzielne zwalczanie może okazać się nie tylko bardzo trudne, ale również długotrwałe, dlatego też warto przeprowadzić profesjonalną dezynsekcję wraz ze specjalistami.

Usługi tego typu oferuje działająca w Warszawie i okolicach firma PRUSATOR, której oferta jest dostępna pod hasłem: dezynsekcja Warszawa (sprawdź na: https://prusator.pl). Dzięki ponad 23-letniemu doświadczeniu specjaliści są w stanie zastosować metody działania, które będą skuteczne w usuwaniu konkretnych gatunków robaków pozbywając się ich raz na zawsze zapewniając Państwu komfort i spokój we własnych domach i firmach.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny