Robinia akacjowa - pochodzenie

Robinia akacjowa spotykana jest w Polsce pod różnymi nazwami. Często możemy spotkać się z takimi nazwami, jak robinia biała, grochodrzew akacjowy albo też biała akacja. Robinia pseudoacacia, bo taka jest jej łacińska nazwa, należy do rodziny strączkowatych - Legumonoseae. Cała rodzina obejmuje aż około 200 gatunków, w tym krzewy i drzewa. Cechami charakterystycznymi tych roślin są sezonowe, całobrzegie i nieparzyście złożone liście, które ułożone są na pędach skrętolegle. Warto zaznaczyć, że wszystkie te rośliny są jednopienne, co oznacza, że zarówno kwiaty męskie, jak i kwiaty żeńskie rosną na jednym osobniku. Roślina, należąca do rodziny strączkowatych charakteryzuje się motylkowymi kwiatami o widocznej symetrii grzbiecistej oraz owocami w formie mało dekoracyjnych strąków, w których znajdują się nasiona.

Z pewnością istotną kwestią dotyczącą uprawy jest rozmnażanie, które można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozmnażanie roślin poprzez nasiona po ich stratyfikacji. Stratyfikację wykonujemy wrzącą wodą, stężonym kwasem siarkowym albo mechanicznie. Stratyfikacja mechaniczna polega na obracaniu nasion pomieszanych z kawałkami szkła w służących do tego bębnach. Jeśli chodzi o odmiany, to niektóre gatunki najczęściej rozmnażane są przez szczepienie na pniu. Na pień przeznaczana jest właśnie grochodrzew akacjowy, który idealnie nadaje się na tę funkcję.

Robinia pseudoacacia pochodzi z rejonów wschodnich Ameryki Północnej. Obecnie, przez wzgląd na swój atrakcyjny wygląd, pojawiający się zwłaszcza w momencie kwitnienia, jej uprawa przeniosła się również w inne regiony na świecie. Pamiętajmy, że popularność drzewa wynika także z tego, że jest ono jednym z najcenniejszych drzew dla dziedziny pszczelarstwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych do ogrodu?

Robinia biała - opis rośliny

Robinie białe są drzewami średniej wielkości, które osiągają 20-25 m wysokości i 12-18 m szerokości. Charakterystycznym elementem jest ich luźna, bardzo malownicza i zaokrąglona korona, która z biegiem czasu staje się jeszcze większą dekoracją i przybiera formę parasolowatą. W młodości akacje szczepione na pniu i te rosnące normalnie bardzo szybko rosną, a później ich rozwój się spowalnia. Po około 40 latach w drzewie zasycha bardzo wiele gałęzi. Należy wspomnieć, że grochodrzewy akacjowe żyją 100 do 200 lat.

Robinia pseudoacacia to drzewo, którego głęboko spękana kora jest w kolorze ciemnobrązowym i ciemnoszarym. Jego młode, czerwonobrązowe pędy są kanciaste i silnie pokryte cierniami, zwłaszcza na mocnych pędach odroślowych. Ciernie pochodzą z przylistków i rosną parami wokół pąka. Kolejnym elementem, w którym znajdują się nasiona, są mało dekoracyjne owoce. Brązowe i płaskie strąki bardzo długo utrzymują się na drzewie, nawet w okresie zimowym, ale powinniśmy pamiętać o tym, że są one trujące, tak samo, jak i liście.

Liście robinii akacjowej są całobrzegie i dorastają do 20-30 cm długości. Jeden liść składa się z 9-19 małych, eliptycznych listków, które czasami na szczycie są delikatnie wcięte. Jesienią drzewa te się nie przebarwiają. Zdecydowanie największą ozdobą są jej kwiaty pojawiające się w okresie od końca maja do czerwca. Mają one silny zapach i są one jadalne, a pojedyncze kwiatki tworzą przepiękne grona. Z reguły są one białe, natomiast wyjątkiem jest robinia akacjowa różowa. Robinia akacjowa różowa robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza kiedy jest ona sadzona jako akacja szczepiona na pniu, a jej różowe kwiaty są wtedy doskonale wyeksponowane. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach w ogrodzie.

Robinia akacjowa w czasie kwitnienia w ogrodzie lub robinia biała czy grochodrzew akacjowy i jego uprawa i pielęgnacja
Robinia akacjowa (grochodrzew akacjowy) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Przy robinii białej powinniśmy zwrócić uwagę na jej system korzeniowy, który jednak akacja szczepiona może mieć inny. W młodości, czyli do około 20 lat, gatunek ma palowy system korzeniowy, a z biegiem lat staje się on coraz bardziej płaski. Główne korzenie robinii zaczynają rosnąć płytko i sięgać bardzo daleko. System korzeniowy ma zdolność do szybkiej regeneracji, dlatego, że w momencie uszkodzenia korzeni, w tym miejscu zaczynają odrastać odrosty korzeniowe w dużej ilości. Na młodych korzeniach występują brodawki, w których znajdują się bakterie wiążące azot atmosferyczny, należące do Rhizobium. Pamiętajmy, że to, w jaki sposób rozmieszczone są korzenie, zależy również od stanowiska, bo przykładowo na glebach piaszczystych, system korzeniowy będzie sięgał aż do 3 m głębokości i będzie on w formie palowej.

Robinia pseudoacacia - jak wygląda uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja tych drzew, nie jest wcale trudna, o ile przestrzegamy podstawowych zasad, które dotyczą doboru stanowiska oraz podłoża. Jeśli więc chcemy zasadzić robinię akacjową różową lub białą, musimy zapoznać się z głównymi zasadami, odpowiadającymi za skuteczność uprawy.

Robinia akacjowa wymaga z pewnością gleb, które będą żyzne, zasadowe i ze względu na silnie rozwinięty system korzeniowy, głębokie. Wymagania te nie są duże, ale powinniśmy pamiętać, aby nie sadzić robinii białej na glebach gliniastych, mokrych i zbitych, ponieważ źle to ona znosi. Ze względu na to, że jest to gatunek światłożądny, będzie wymagać stanowiska słonecznego i osłoniętego od silnych wiatrów, dlatego, że jej gałęzie są dość kruche. Poza tym doskonale radzi sobie ona z upałami, suszą, zasoleniem i mrozami, a dodatkowo jest rośliną pionierską, którą możemy sadzić w warunkach wielkoprzemysłowych i zieleni miejskiej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie judaszowca kanadyjskiego?

Jeśli chodzi o samą uprawę, najważniejszym elementem jest wybranie w sklepie ogrodniczym sadzonki. Sadzonka tego drzewa musi być w pełni zdrowa i nie mogą występować na niej objawy chorobowe, a także szkodniki. Jeśli zakupimy właśnie taką sadzonkę, wtedy są minimalne szanse na to, aby ona przetrwała, a dodatkowo może być ona zagrożeniem dla roślin rosnących w pobliżu. Pamiętajmy też, że drzewa sadzone w zieleni miejskiej, powinny mieć regularnie usuwane suche gałęzie.

Do uprawy grochodrzewu akacjowego w swoim ogrodzie, możemy wykorzystać różnego typu odmiany. Bardzo dużą popularnością cieszy się robinia akacjowa różowa, o pięknych kwiatach w różnych odcieniach różu. Poza ogrodem robinia akacjowa bardzo często pojawia się w parkach, zieleni miejskiej jako drzewo alejowe i przyuliczne, ale również wykorzystywana jest do zazieleniania wyrobisk, hałd i wysypisk oraz do umacniania skarp w ekstremalnych warunkach.

Jak możemy zauważyć, robinia biała to drzewo o bardzo wielu możliwościach zastosowania, które świetnie sprawdzi się także w naszym ogrodzie. Jeśli chcemy cieszyć się pięknem i zapachem atrakcyjnych kwiatów robinii, a mamy odpowiednią glebę w ogrodzie oraz możemy zapewnić jej stanowisko słoneczne, nic nie stoi na przeszkodzie do posadzenia miododajnego drzewa. Robinia akacjowa dostępna jest w wielu sklepach ogrodniczych, lecz pamiętajmy o tym, by sprawdzić jej stan przed zakupem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie klonu palmowego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny