Roboty koszące w ogrodzie i ich montaż
Roboty koszące stają się coraz popularniejsze w sektorze ogrodniczym. Dzięki takim urządzeniom koszenie trawy nie wymaga już od nas poświęcenia sporej ilości czasu. Dla niektórych taka czynność może być przyjemna, jednak osoby posiadające duże ogrody z pewnością wolałby zapomnieć o koszeniu trawnika.
Obecnie technologie szybko się rozwijają, dzięki czemu w ogrodnictwie również możemy liczyć na nowoczesne rozwiązania. Poniżej dowiecie się więcej na temat automatycznych kosiarek do trawy!
Roboty koszące to urządzenia, które z wyglądu przypominają roboty odkurzające. Posiadają one kilka kółek oraz tnący nóż. Dzięki temu, że mają one wbudowany akumulator, są w stanie samodzielnie jeździć po trawniku i kosić go przez około godzinę pracy. Czas ten może oczywiście wahać się w zależności od modelu robota koszącego. Warto wspomnieć o tym, że są to urządzenia inteligentne. Jeżeli akumulator zaraz się rozładuje, robot wraca do stacji dokującej gdzie będzie się ładował. Po pełnym naładowaniu, robot koszący wraca do dalszego koszenia.
Urządzenie to kosi wyznaczony obszar trawnika jednocześnie wykrywając wszelkie przeszkody. Potrafią one dostosować swoją pracę do terenu, warunków atmosferycznych czy tempa wzrostu trawy. W ten sposób możemy odpowiednio zaprogramować robota, aby poprawić pielęgnację naszego trawnika. Oczywiście roboty koszące nie posiadają kosza na trawę. Zamiast tego są one wyposażone w funkcję mulczowania, dzięki czemu rozdrabniają pokos i wykorzystują go jako naturalny nawóz. Co więcej, w takich urządzeniach istnieje również regulacja wysokości koszenia, tak jak w tradycyjnych kosiarkach.
Jak działa robot koszący?
Wiele osób zastanawia się jak automatyczne kosiarki rozpoznają trawę i omijają wszelkie przeszkody. Wszystko to dzieje się dzięki przewodowi obwodowemu. Jest to zwykły przewód elektryczny, który układa się przy obrzeżach trawy. W ten sposób wyznacza się robotowi granice pracy. Kiedy najedzie on na przewód, jego czujniki wykryją go, a robot zawróci. Początek i koniec takiego przewodu znajduje się w stacji ładującej. Oczywiście istnieje możliwość wyłączenia z danego obszaru konkretnych wysp. Dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć wszelkie rośliny przed robotem koszącym. Sprawdź te roboty koszące na www.brzozowisko.com.
Każdy użytkownik robota koszącego jest w stanie zaprogramować jego działanie tak, aby pracował on w wyznaczone dni i godziny. Dzięki temu można wyznaczyć jego pracę o takiej porze, kiedy nie będzie nikomu przeszkadzał. Jest to świetne rozwiązanie dla właścicieli zwierząt czy dla rodziców. Robot jest w stanie kosić trawnik codziennie, dlatego będzie on zawsze idealnie przystrzyżony. Właściciele ogrodów nie muszą dzięki niemu korzystać z tradycyjnych kosiarek i poświęcać czas na tą czynność.
Wiele osób ceni sobie roboty koszące ze względu na ograniczenie rozrostu chwastów. Nie lubią one częstego przycinania, dlatego takie urządzenie może być świetnym rozwiązaniem, jeżeli w ogrodzie mamy problem z chwastami. Dodatkowo roboty koszące są w stanie wypędzić z danego obszaru krety. Przenoszą się one wtedy w inne miejsca, ponieważ robot będzie im jeździł nad głową. Roboty koszące mają mnóstwo ciekawych funkcji, dlatego ich zakup jest bardzo opłacalny.
Montaż robota koszącego w ogrodzie
Przede wszystkim powinniśmy zacząć od przygotowania szkicu działki. Dzięki zaznaczeniu domu, ścieżek, roślinności itd. łatwiej będzie nam wyznaczyć obszar pracy automatycznej kosiarki. Najpierw musimy dokonać wyboru miejsca, gdzie umieścimy stację ładującą kosiarkę. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie jej na równej powierzchni. Kiedy wybierzemy odpowiednie miejsca dla stacji, należy ją przymocować do podłoża za pomocą specjalnych śrub.
Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest ułożenie pętli z przewodu, która będzie ograniczała teren działania urządzenia. Warto pozostawić początkową część przewodu luzem. W ten sposób bez problemu wepniemy kabel do stacji ładującej. Musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ścian, rabat kwiatowych czy ścieżek. W miejscach, gdzie robot nie będzie miał możliwości koszenia trawy, warto wysypać żwir, który zapobiegnie rośnięciu trawy. Warto pamiętać o tym, że takiego przewodu nie zakopujemy! Przy układaniu obszaru pracy robota pamiętajmy o wyznaczeniu wysp, aby zabezpieczyć wybrane przez nas rośliny przed skoszeniem.
Gdy rozłożymy już przewody, czas na zaprogramowanie pracy urządzenia. Możemy to zrobić za pomocą panelu sterującego na robocie. Niektóre modele umożliwiają wykonanie tej czynności za pomocą smartfonu. W ten sposób zaprogramowanie robota koszącego jest bardzo łatwe i intuicyjne. Należy pamiętać o tym, że pierwsze koszenie powinno być wykonane za pomocą tradycyjnej kosiarki! Robot koszący służy do utrzymania efektu ściętej trawy. Zbyt wysoka trawa będzie dla urządzenia niemożliwa do ścięcia.
Automatyczne koszenie trawnika
Korzystanie z robota koszącego pozwala na zadbanie o jakość trawy oraz ograniczenie czasu potrzebnego na ścięcie całego trawnika. Warto wspomnieć o tym, że urządzenia te w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań spalinowych nie emitują szkodliwych spalin. Dlatego decydując się na innowacyjnego robota koszącego dbamy również o środowisko.
artykuł sponsorowany